Cestopisy Cestovanie Fotografie Turistika

Krásy Jánošíkových dier

(26.03.2017) Po krátkej zastávke v Čičmanoch sme sa vypravili do nášho cieľa, ktorým boli unikátne Jánošíkové diery. Zaparkovali sme vo východnej časti Terchovej v blízkosti niekoľkých kolíb (kde sme sa v jednej neskôr navečerali) a vybrali sa na túru. Až o 3 dni sa medializovalo znovuspojazdnenie tejto trasy, pretože po masívnom oteplení a ubúdaniu snehovej pokrývky, roztopení ľadovcov sa na viacerých miestach tvorili lavínové závany, šmykľavosť terénu a rôzne iné nebezpečenstvá enviromentálneho a technického charakteru, ktoré bránili bezpečnosti prevádzky. O tejto správe spojazdnenia sme sa dozvedeli skutočne až po absolvovaní cesty a sme radi, že nás „nečakalo“ takéto nemilé prekvapenie v podobe uzavretia tejto trasy.

Jánošíkové diery sú skutočným skvostom Krivánskej Malej Fatry. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a obsahujú mnohé pôsobivé úseky rôznorodej členitosti prírodného bohatstva. Tvoria ich: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Samozrejme, po výstupoch jednotlivých tiesňav prostredníctvom turistických označení možno postupovať priamo do častí Malého a Veľké Rozsutca, cez ktoré vedú trasy Medziholia resp. Medzirozsutca (čiže priamo na obe, značne rozdielne trasy). Len pozor na spojazdnenie resp. zákazy prechodov do niektorých úsekoch, ktoré sú z rôznych vplyvov uzavreté taktiež! Množstvom tiesňav, kaňonov, ihličnanov a čistotou horských potokov pripomínajú Jánošíkové diery Slovenský raj a dáky ten predstupeň severskej tajgy.

 

Cesta po jej vyšľapaní (hoci nie je presne zadefinovaná svojim konečným vrcholom) je nenáročná, avšak v rôznych ročných obdobiach môžete naraziť na prekážky v teréne a je dôležitá vaša zvýšená obozretnosť. Najmä možno ohľadom tohto hovoriť v blízkosti vodopádov, ktoré tvoria železné rúry a mokrasté (pri jarnej poľadovici) rebríky. Takisto „obchodenosť“ turistických tratí je rozdielna a nie vždy jasne čitateľná v prospech najvýhodnejšej a najbezpečnejšej trasy, ktorú turisti vydláždili. A čo sa týka oceľových konštrukcií a ich účinnosti: sú bezpečné, rekonštruované a nevšimli sme si pri nich dáke nedostatky. Čakalo nás krásne, hoci chladné, ale slnečné počasie a mohli sme byť s absolvovaní expedičného výletu nanajvýš spokojní.

Veľmi stručné základné informácie z portálu www.terchova.sk

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.