Film & TV Kultúra & umenie

KineDok prináša na Slovensko nórskeho režiséra Zaradashta Ahmeda a jeho film Niet sa kam ukryť

Úspešný nórsky dokumentárny film Zaha Niet sa kam ukryť  (Premiéra na IDFA v Amsterdame, 23. novembra, cena za najlepší dokumentárny film na IDFA Amsterdam a nominácia na špeciálnu cenu poroty IDFA) prináša na Slovensko KineDok, platforma pre distribúciu kreatívnych dokumentov. Film je možné vidieť vo viac ako 20 alternatívnych projekčných priestoroch po celom Slovensku.

Posledné septembrové dni príde na Slovensko režisér filmu Zaradasht Ahmed, aby uviedol svoj film a stretol sa s divákmi v týchto slovenských mestách: 27.9. v Bratislave vo Foajé – komunitné centrum, kde okrem projekcie filmu bude ako sprievodná akcia uvedená výstava fotografií Jána Husára (fotografa mapujúceho konfliktné zóny, humanitárne a prírodné katastrofy po celom svete) 28.9. v žilinskej v Hájovni – kultúrne centrum  a 29.9. v Považskej Bystrici v Cooltajneri –kultúrno – spoločensko – športové centrum

O čom je film Niet sa kam ukryť?

Film Niet sa kam ukryť sleduje ošetrovateľa  Noriho Sharifa počas piatich rokov dramatických zmien, čo umožňuje jedinečný prístup do jednej z najnebezpečnejších a najneprístupnejších častí sveta – trojuholníka smrti v strednom Iraku. Film mapuje príbehy tých, čo prežili a ich nádej na lepšiu budúcnosť, potom ako sa americké a koaličné vojská stiahnu z Iraku v roku 2011, pričom konflikty pokračujú s irackými vojskami a ľudia utekajú v sprievode väčšiny nemocničného personálu. Nori je jeden z mála, ktorý zostáva. Keď ISIS zaútočí na Jalawl v roku 2014 a obsadí mesto, musí aj on okamžite so svojou rodinou utekať a v tom momente otáča kameru na seba. .

Režisér Zaradasht Ahmed

Režisér a fotograf Zaradasht Ahmed je kurdsko nórsky filmár. Narodil sa a vyrastal v severnom Iraku. Za svoju filmovú tvorbu získal ocenenia za film Cesta do Diyarbakir” a“Fata Morgana”. Jeho posledný film Niet sa kam ukryť získal niekoľko prestížnych medzinárodných ocenení vrátane prestížnej ceny za najlepší dokumentárny film na IDFA (2016), Cena za najlepší document na One world Human Rights Festival (2017), Cena publika na filmovom festivale Thesaloniki (2017) Cena za odvahu počas natáčania na Human Rights Watch FF New York 2017 a iné.

Zaharadst sa podieľal na filmovaní viacerých dokumentárnych projektoch na území Stredného Východu, v Severnej Afriky a v niektorých ázijskych regiónoch.

Čo je to KineDok?

KineDok je medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúci priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky, fungujúci od roku 2015 a neustále sa rozrastajúci o nové krajiny a projekčné miesta. Ku KineDoku sa môže pridať každý, kto má záujem premietať dokumentárne filmy špičkovej kvality vo svojej komunite.  

„KineDok pre mňa predstavuje originálnu neformálnu distribúciu vysoko kvalitných dokumentárnych filmov, ktoré človeka nenechajú chladným. Cez svoje  výpovede prispejú  obrazy kúskom k mozaike subjektívneho poznania, znásobia empatiu a zároveň i istý nadhľad nad vlastnou životnou cestou. Dajú pocítiť ľudskosť a vedomie, že sme všetci utkaní z rovnakej a zároveň tak pestrej a mnohorakej látky, ktorej vzor každého jedinečne definuje.“ Klára – lokálna promotérka z Hájovne (Žilina)

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz