Kultúra & umenie

Katarína Janíčková o Fabrike umenia v Partizánskom

Fabrika umenia je občianske združenie pôsobiace v meste Partizánske. Hlavným cieľom združenia je rozvoj umenia a kultúry v meste a podpora mladých umelcov, ktorým dáva priestor na prezentáciu ich tvorby. V rozhovore predstavuje Fabriku umenia predsedníčka združenia Katarína Janíčková.

Tento mesiac uplynú dva roky od vzniku Fabriky umenia. Akým spôsobom združenie vznikalo?

Občianske združenie Fabrika umenia vzniklo ako reakcia nás, skupiny mladých ľudí, na absenciu kultúrnych formátov pre našu vekovú skupinu v meste Partizánske. Zažili sme zaujímavé formáty v našich študentských mestách a niečo podobné sme chceli priniesť aj domov.

Venujeme sa hlavne umeniu, kultúre a ich rozvoju. Snažíme sa meniť veci, ktoré podľa nás nefungujú alebo sú opomínané či zaznávané. Preto sa snažíme prezentovať funkcionalistickú Baťovskú architektúru a urbanizmus a ich hodnoty v našom meste, napríklad cez interaktívnu mapu http://www.mapa.fabrikaumenia.sk

Združenie K-2000 udelilo Fabrike umenia cenu za realizáciu netradičných kultúrnych aktivít. Ako vnímate v rámci vášho združenia tento úspech ?

Fabrika umenia získala ocenenie za realizáciu netradičných kultúrnych aktivít v roku 2016 a to konkrétne za realizáciu cyklu podujatí alternatívnej umeleckej scény v meste Partizánske. Je úžasné, keď si niekto všimne vašu prácu a je neskutočné, ak sa nejaká organizácia rozhodne poukázať na vás, vyzdvihnúť vašu prácu a odovzdať vám ocenenie. Veľmi si to vážime. Je to však aj zodpovednosť voči všetkým, čo nám fandia a dôverujú nám. Budeme sa snažiť pracovať naďalej a prinášať tak stále nové formáty do nášho mesta. Ocenenie nepatrí len členom Fabriky umenia, patrí všetkým, ktorí navštevujú naše podujatia. Bez nich by sme ich totiž robiť nemohli.

V sobotu (18.3.2017) sa uskutočnilo podujatie TVOR.  Čo bolo hlavnou myšlienkou podujatia?

TVOR je literárne podujatie, ktorého cieľom je poukázať na slovenskú literárnu tvorbu. Naším cieľom zároveň bolo oživiť priestor Mestskej knižnice, ktorú mnoho mladých už vôbec nenavštevuje, pritom je to priestor s krásnou atmosférou. Prostredníctvom tohto podujatia sa snažíme ukázať Partizánčanom aktuálnu literárnu scénu formou diskusií s autormi ako aj cez prezentáciu ich tvorby. Aby sa však na nič spojené s knihami nezabudlo, svoje miesto majú aj ilustrácie, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou všetkých detských knižiek.

Pri realizácii podujatia s nami spolupracovala Mestská umelecká agentúra a Mestská knižnica. Partnermi, vďaka ktorým sme mohli toto podujatie zrealizovať, bolo mesto Partizánske, vydavateľstvo Slovart a taktiež predajca kníh Martinus.

Ktorých autorov predstavil prvý ročník podujatia?

Prvý ročník predstavil zaujímavú osobnosť detskej literárnej tvorby, Braňa Jobusa. Braňo Jobus je zároveň hudobník, ktorý dokáže hrať na čomkoľvek. Braňa sme trochu poznali a vedeli sme, že je to veselý človek, ktorý upúta akéhokoľvek diváka a tak sme ho neváhali kontaktovať, aby prišiel niečo ukázať aj nám. V dvoch vstupoch skvelo predstavil všetky svoje knihy a povedal aj niečo málo o Vrbosvkých víťazoch, Abususe a iných svojich projektoch.

Z tvorby pre dospelých sme mali možnosť počuť o knihe od mladého spisovateľa Jána Púčeka- Uchom ihly, ktorá z časti hovorí aj príbehy jeho rodinných príslušníkov počas druhej svetovej vojny. V diskusii rozprával aj o tom, aké to je vydať knihu a o jeho šťastí pri vydávaní.

Atmosféru podujatia dotvárala výstava ilustrácií autorky Simony Čechovej. Vlastnú tvorbu nám prišli predstaviť Lenka Kružlicová s Matejom Tkáčom v podobe zhudobnenej poézie.

Fabrika Umenia niekoľkokrát organizovala podujatie Moc umenia, na čo boli tieto podujatia zamerané?

Moc umenia bola sledom letných podujatí v parku. Bol to hlavne priestor pre stretnutia, alternatíva trávenia voľného času a miesto inšpirácie. Na každej Moci umenia sa návštevníci parku mohli zapojiť do rôznych workshopov, zahrať si spoločenské hry, oddýchnuť v chilloutovej zóne v hojdacích sieťach. Mohli si vyskúšať slackline, živé kalčeto alebo jumping. Hlavným bodom programu bola vždy Tólkšou, do ktorej sme pozývali zaujímavé osobnosti z mesta Partizánske a jeho okolia. Takto sme chceli ukázať, že nie je podstatné odkiaľ pochádzaš, ale čo si ochotný pre svoj sen urobiť.

Moci umenia boli vždy postavené na rovnakom koncepte. Obmieňali sme hostí a aktivity v chilloutovej zóne. Na podujatí sa nám tiež vystriedali výrobcovia handmade výrobkov a mladí dizajnéri. Priniesli sme niekoľko menších výstav či live painting priamo na podujatí.

Väčším projektom bol Fest slovenský film. Ako vznikla myšlienka organizovať filmový festival v Partizánskom ?

Niečo také v Partizánskom ešte nebolo. Sme historicky prvý filmový festival u nás. Zároveň chceme mať širokú umeleckú činnosť – teda venovať podujatia hudbe, literatúre, histórii a chýbal nám film.

Prečo ste sa rozhodli zamerať práve na prezentáciu slovenského filmu?

Slovenský film bol v rámci spoločnosti považovaný za nekvalitný. Môže za to obdobie, kedy sa slovenských filmov veľa netočilo a ak áno, nestálo to za nič. Posledné roky sa však už všetko zmenilo a slovenské filmy sú pravidelne premietané a oceňované na Áčkových festivaloch. Nášho podpredsedu Damiána Hamadau, ktorý je autorom myšlienky festivalu a zároveň študentom filmovej fakulty, to štvalo a tak sa rozhodol, že do Partizánskeho môžeme prinášať súčasný slovenský film, prezentovať ho, pozývať hostí, robiť diskusie a workshopy. A vyšlo to!  Ľudia prišli a veríme, že prídu aj tento rok.

Aký je záujem ľudí o vaše podujatia v Partizánskom ?

Našou výhodou je, že sami patríme do cieľovej skupiny, pre ktorú tvoríme naše projekty. Vieme teda čo v meste chýba, aký charakter dať podujatiam alebo naopak, čo by u nás ešte nefungovalo. Partizánske nie je veľké mesto a mnoho mladých ľudí je odcestovaných kvôli štúdiu. Preto sa veľmi ťažko vopred odhaduje účasť na našich podujatiach. Zatiaľ sme však boli s účasťou ľudí veľmi spokojní, ba dokonca, boli sme už aj veľmi milo prekvapení vysokou návštevnosťou niektorých eventov. Takže áno, dá sa povedať, že o naše podujatia je záujem. Svedčia o tom aj pozitívne spätné väzby, ktoré dostávame. Tie nás vždy posilňujú a posúvajú ďalej.

 Fabrika umenia predstavila aj tričká, tašky a odznaky s motívmi mesta Partizánske. Kto stál za týmto projektom?

Táto grafika mesta Partizánske má dva ciele. Chceme ňou upozorniť na naše mesto a jeho architektúru. Dúfali sme, že tak v Partizánčanoch vzbudíme istý pocit hrdosti a tieto tričká si budú radi obliekať hoci aj na opačnej strane sveta. A podarilo sa. Prišli nám fotky z mnohých miest. Vždy ich radi uverejníme na svojom facebooku. Môžete tam nájsť zábery nášho cestovateľského trička zo Spojených štátov Amerických, z Dubaja, Izraela, Guatemaly, Filipín či Nikaraguy.

Druhým cieľom bola podpora nášho občianskeho združenia. Celý výťažok vyzbieraný z príspevkov za túto grafiku sme použili pri organizácii našich podujatí.

No a autormi týchto krásnych grafík sú manželia Miška a Martin Gunišoví, ktorí sa nám často starajú o vizuálnu stránku podujatí. Sami sú členmi Fabriky umenia. Nikto iný by to nespravil lepšie ako oni.

Čomu sa plánujete venovať v treťom roku svojho fungovania?

Budeme pokračovať v úspešných projektoch, ktoré sa nám už do mesta podarilo priniesť. Plánujeme tiež niekoľko nových formátov. Jedným z nich bol už spomínaný TVOR. V dramaturgickom pláne sme si dali záväzok zorganizovať každý mesiac jeden projekt. Veríme, že sa nám ho podarí naplniť. Všetky naše aktivity môžete sledovať na našom webe www.fabrikaumenia.sk alebo na našom facebooku.

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.