Hudba Kultúra & umenie

Kam?Čo?: Hip hop je pre mňa kultúra, ktorá je úprimná

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ty si osoba, ktorá je na slovenskej hip-hopovej scéne od jej vzniku.  Ako vnímaš vývoj slovenskej hip-hopovej scény od jej zrodu v 90. rokoch až po dnešok? V čom vidíš pozitíva a v čom negatíva?

Asi by som mal porovnávať možnosti doby minulej a možnosti súčasné. Je to úplne odlišná situácia ako v dobách tých rokov. My, teda moje okolie a spriaznené osoby, sme sa zaujímali o hudbu, o tanec, o platne, skladby pôvodné, teda tie, ktoré boli samplované v aktuálnych rapových hitovkách, išlo o funk, jazz. Tak tieto veci ma zaujímali. Samozrejme bol úplne malý výber, kde a ako sa dostať k informáciám. Preto malo toto obdobie pre mňa veľkú hodnotu. Som ten, ktorý má prehľad a vie. Milujem rap, rap ako hudbu. Hip hop je pre mňa kultúra, ktorá je úprimná vo svojej podstate. V dnešnej dobe je táto kultúra na môj vkus príliš skomercionalizovaná. Nehovorím či je to dobré alebo zlé, ale hovorím o pocite. Ja osobne napríklad neviem zaradiť tanečnú hudbu do tejto kultúry, pretože si myslím, že ňou nie je. V dnešnej dobe je pretlak všetkého a ľuďom sa z toho krížia myšlienky, snažím sa nebyť pod vplyvom tohto pretlaku a stále si idem po tom, ťo ma zaujíma, nie po tom čo mi ponúkajú. Čiže pre mňa je to vždy pozitívne, v každej dobe.

Aké hip-hopové mená boli tvojimi vzormi v tej dobe? Kto ťa priviedol k hip-hopu?

K hip hopu a rapu som sa priviedol sám a ovplyvnený som bol tvorbou hlavne interpretov z východného pobrežia Štátov. Potom som sa našiel samozrejme aj v tvorbe interpretov zo západneho pobrežia, ale to nemalo pre mňa až takú silnú výpovednú hodnotu. Mená interpetov alebo producentov spomínať nechcem, išlo by o dlhý zoznam a nerád by som na niekoho zabudol.

 Čo hovoríš na dnešné veľké mená, ktoré začínali s projektom Zvuk Ulice?

David Zo Senca je pre mňa veľké meno. A ak máš na mysli aj iné a mediálne známe tváre, tak neviem presne čo ovplyvňuje ich tvorbu a vývoj, ale mám pocit, že ich to baví a napĺňa. A to je v poriadku, tak to má byť.

Nechýbajú ti niekedy 90. roky a stará Petržalka? 🙂

Určite áno. Bola to atmosféra, ktorú mám vrytú pod kožou. Zlaté časy, bol som stále vonku, s ľuďmi, s kamarátmi, so zloduchmi, s babami, s fotrovcami, cez deň, v noci, vkuse vonku. Stále a v každej dobe sa mi dejú také veci, že súčasné mladé tváre zo scény a vlastne aj mimo nej sa ma vypytujú na tie doby, sú hladní po informáciách, po zážitkoch, po aférkach. Z toho mám pocit, že týmto súčasným ľuďom čosi chýba, možno len akýsi druh zážitkov alebo nejaké vzrušenie z neznámeho. A tých ľudí je naozaj dosť.

Dnes je naša hip-hopová scéna pomerne pestrá a nájdeme na nej aj hip-hoperov, ktorí rapujú viac pozitívne veci, riešia metafyzické otázky atď., čo je pomerne zaujímavý obrat k tomu o čom sa v hip-hope rapovalo kedysi. Teda pouličný život, gangy a pod. Ako vnímaš tento trend?

Máš pravdu, podľa mňa to spôsobuje to, že sa človek unudí niečím a potom skúša nové alternatívy. Ja si myslím, že nešiel človek dostatočne do hĺbky a preto tá nuda sa mení do rôznych iných spôsobov vnímania a následne aj tvorenia. Myslím to v dobrom, neviem hodnotiť rozhodnutia druhých, nežijem ich životy. U mňa je rap hudba. Ak niekto rapuje do inej hudby, neviem ju nazvať rapom, i keď je v nej výborný prejav. Ako som už aj skôr povedal, nie je to u mňa ani hip hop. A čo sa týka slov v skladbách, tak som vďačný, že žijem v krajine, kde nemáme vážnejšie sociálne problémy a kde môžu ľudia tvoriť pozitívne skladby a dávať ľuďom tieto pocity. Ja som pozitívne naladený človek od svojej podstaty, mám rád skrytý humor, veselých ľudí.

Dnes je na Slovensku zlatá doba folklóru, nájdeme ho takmer všade ale v hip-hope som ho ešte nezachytil. (možno sa mýlim) Myslíš, že dôjde v najbližšej dobe aj k takémuto spojeniu? 🙂

Sme krajina, kde je táto tradícia na najvyššej úrovni na svete. Toto by som nekurvil. Ale my dvaja asi nevieme ovplyvniť vývoj. Viem si predstaviť, že tu vznikne taká snaha, ale to bude musieť ísť asi do komercie, čiže ma to bude zaujímať len ako produkt.

Kto ťa momentálne najviac oslovil zo slovenskej scény a kto zo svetovej?

Je mnoho mladých ľudí, ktorí hovoria o zlých vzoroch. Hovorím o osobných skúsenostiach z rozhovorov s ľuďmi, ktorí veľakrát ani nevedia kto som ja, títo ma oslovujú svojimi myšlienkami. Chcú robiť rap, ale nechcú kopírovať vývoj, ktorý na všetkých kričí zo všetkých strán. A týmto ľuďom prajem úspech. Úspech v tom, že budú robiť to, čo chcú, nie čo musia. Majú moju podporu.

Nerád by som zas tie vzory zo svetovej scény menoval, ale skôr by som povedal, že mám svojich favoritov okrem americkej scény aj francúzskych raperov, španielsky hovoriacich, počul som výborné holandské skladby, chorvátske, poľské. Od slovenských interpretov evidujem veľký záujem o spolupráce so mnou, čo ma dosť teší. Evidujem to tak tri roky. Môže to byť zaujímavé. 🙂

Ako si na tom momentálne ty a hip-hop. Plánuješ nejaké nahrávky? Môžeme ťa niekde vidieť live?

Občas vystupujem živé vystúpenia, občas hrám z platní. Ja hrám také skladby na platniach, ktoré mám rád a niekedy za mnou príde jeden človek za hodinu aj šesťkrát, že čo je toto za skladbu a čo je zas toto za skladbu. Sú aj viacerí za večer. Viem, že ich nepoznajú, ale kde ich majú počuť, vraj také nehrajú ostatní. Zaujímavé. Nahrávky si vydávam priebežne, naposledy som vydal singel „Pochody a Vášne“ na hudbu od NLP. V máji idem von s ďalším singlom „Krčah“, ku svojej hudbe. Skladba o tom ako chlapi počas večera na pive hodnotia ženy.

 Teraz organizuješ koncert Rah Digga. Prečo práve ona?

Ona je energia, kopec energie. RAH DIGGA spolupracovala s toľkými interpretmi, že niektorí taký počet ľudí ani osobne nepozná. Som veľmi rád, že prichádza na Slovensko. Tvorila s vážnymi ľuďmi na americkej rapovej scéne. Viem, že tu nebola taká raperka, ktorá by sa jej vyrovnala. Veď je jedna z najlepších vôbec. V čase, keď bola najviac v kurze som ju nevedel získať pre koncert v Bratislave. Agentúra si moju snahu získať ju pamätala a prišla ponuka, ktorú som neodmietol. Bude tu pár dní, tak verím, že Slovensko ju dostane. Teším sa na jej koncert.

Budú aj nejaké ďalšie koncerty nesúce sa v duchu interpret zo zlatej doby hip-hopu + slovenský support? Ak áno, môžeš prezradiť koho ďalšieho by si chcel dotiahnuť? Prípadne aké ďalšie akcie plánuješ?

Záujem o ďalšie klubové koncerty zaujímavých inerpretov by aj bol, ale je to pre mňa o prekvapení. Doteraz som urobil toľko koncertov interpretov, že ma v tomto nedobenhú. Samozrejme nie je to len o tom čo by som chcel ja, ale koľko ľudí reálne vie na takýto koncert prísť. Nechcem to stavať na známych slovenských menách ako podpora koncertu, ale podporiť nových a perspektívnych ľudí, s novými pohľadmi a myšlienkami. Aspoň takto sa pozerám na to ako by mohol večer vyzerať. Som vďačný za každú podporu, keďže nerobím koncerty inerpretov z hlavného prúdu. O ďalšom možnom interpetovi budem premýšľať až keď Rah Digga opustí Slovensko, teraz som tu pre jej fanúšikov. 🙂

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.