Cestopisy Cestovanie Fotografie Lifestyle Turistika

K Roháčskemu vodopádu

Stručné info:

Viac ako 20 metrov vysoký Roháčsky vodopád je najväčším vodopádom v Západných Tatrách. Nachádza sa na tzv. Studenom potoku v strednej časti Roháčskej doliny, v blízkosti známych Roháčskych plies. Ako azda každý vodopád, i tento je najpôsobivejší v období po roztopení snehov či po výdatnom daždi, keď potokom preteká najviac vody. K Roháčskemu vodopádu zachádza náučných chodník vedúci okolím Roháčskych plies. Nakoľko však táto časť chodníka leží mimo hlavných turistických trás, vodopád nie je až tak hojne navštevovaný. Východiskom túr k Roháčskemu vodopádu je zväčša parkoviska Adamcuľa či bývalá Tatliakova chata.[1]

Veľmi poučná pomôcka, ktorá udáva časový údaj smetí a ich rozkladu v našich lesoch.

Naša skúsenosť:

Vybrali sme sa k Roháčskemu vodopádu z dôvodu, že sme na poludnie zašli do múzea oravskej dedinky v skanzene Zuberec. Odtiaľ je presun autom niekoľko kilometrov. Odparkovali sme u Spálenej, v blízkosti veľkého parkoviska v okolí lyžiarskeho strediska. Ďalšia, bližšia lesná cesta smerom našej pešej chôdzi bola uzavretá, čiže pre „bežného smrteľníka“, ktorí nemá kontakty, alebo špeciálne povolenia, prejde touto cestou pešou chôdzou po miernom stúpaní.

Mrazivé cencúle pod viečkami najmohutnejšieho vodopádu Západných Tatier.

Keď sa budete orientovať podľa tabúľ, tak na jedinej križovatke zabočíte doprava a prejdete lesným terénom. Začnete mať pocit, že počujete zvuk tečúcej sa vody. Áno, ide o potok, ale nenechajte sa zmiasť. Až po krátkom a strmom a trochu aj nepríjemnom stúpaní (konečne začnete mať pocit, že prechádzka sa mení na túru) sa dostanete priamo pod široké úpätie vodopádu.

V našich možnostiach (a motivácii) bolo po Zuberci stihnúť iba vodopád a plesá sme nestíhali a dokonca v náš deň (2.11.19) už bola oficiálne ohlásená uzávera na Roháčske plesá.

Zdroj: Roháčsky vodopád: http://www.vypadni.sk/sk/rohacsky-vodopad [1]

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.