Cestovanie Dokument Knihy Lifestyle Literatúra Novinky Zaujímavosti

Jesenné MUST READ: 10 autorov z vydavateľstva Ikar

11 kníh ktoré prezentovalo vydavateľstvo Ikar

Sviňa, Priepasť, Mama milovala Gabčíka,  či Blbovník? Predstavujeme 10 kníh, z ktorých si „tú svoju“ vyberie každý.

Knihy sú tou najprospešnejšou závislosťou. Rozširujú obzory, ponúkajú únik z každodennej reality a dokážu byť tým najdokonalejším zdrojom inšpirácie. Knižný kompas  – Jeseň 2018 zorganizovalo vydavateľstvo Ikar a predstavilo na ňom desať autorov a kníh. Vyzerá to, že blížiace sa zimné večery nebudeme musieť tráviť pred telkou.

Arpád Soltész: Sviňa

Sviňa je druhým autorovým románom a prišla „krátko“ po prvotine Mäso. Arpád Soltész venoval Sviňu Janovi a Martine. Namieto siahodlhých opisov, bude výstižnejšia citácia:

Autor tejto knihy je presstitút a bohapusto si vymýšľa. Jeho román neobsahuje ani jednu pravdivú vetu. Dej sa odohráva v krajine, ktorá by pokojne mohla byť Slovenskom, ale nie je. Keby ste napriek tomu v niektorej postave spoznali, neváhajte a a okamžite sa prihláste na najbližšom policajnom oddelení, alebo prokuratúre. Nezabudnite si občiansky preukaz a zubnú kefku.

Ak vás šokovalo Mäso, tak pri Svini vás zrejme viac ráz napne. Ak ste Mäso nečítali, tak to zmeňte. Hoci sú oba romány fikciou, zaváňajú poriadnou dávkou skutočnosti. Ak vás Sviňa zaujíma, stačí kliknúť sem.

Arpád Soltész - Sviňa

Alica Eštoková: Kým je čas

Eštoková, rozpráva príbeh o láske, nevere a dôležitosti odpustenia na pozadí nešťastných udalostí. Kým je čas vyobrazuje situácie, do ktorých sa môže dostať každý. Zároveň je pripomienkou, ktorá nás nabáda, aby sme si vážili všetko, čo nám život doprial. Tvorba tejto autorky by sa dala charkterizovať, ako ženská – na prvý pohľad. V skutočnosti si jej príbehy užije ako chlap. Autorka sa sústreďuje na každodenné (nie balnálne) témy a aktuálne problémy, ktoré interpretuje s potrebným nadhľadom.  Ak by ste chceli vedieť viac o príbehu Eriky, tak kliknite  sem.

Alica Eštoková - Kým je čas

Jozef Karika: Priepasť

Ďalšou horúcou novinkou je kniha od majstra hororu. Strach z výšok, príbeh horolezca a stará legenda.

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.

Jozef Karika je jedným z najobľúbenejších slovenských autorov súčasnosti. Obľube sa teší právom a bez pochybností. Svedčí o tom aj fakt, že jeho dielo si čoskoro budete môcť aj v kine, či na obrazovke. Bude aj Priepasť ďalším dychberúcim zážitkom? Viac sa môžete dozvedieť tu.

Jozef Karika Priepasť

Kristína Tormová: Blbovník

Z úplne iného súdka, je dielo od Kristíny Tormovej. Nie je knihou v pravom zmysle slova, ale zápisníkom, ktorý sa knihou ešte len stane – tou vašou.  Hoci názov Blbovník môže napovedať, že zápisník je určený veciam, na ktoré by sme nemali zabudnúť, nemusí to tak byť. Môžete si doňho písať, čo len chcete. Aký bol váš deň, mesiac, čo zaujímavé ste zažili a momenty na ktoré by ste nemali zabudnúť. Dizajn zápisníka kričí pozitivitou, je plný roztomilých ilustrácií a „pomôcok“ v podobe nálepiek. Tie vám pomôžu v identifikácii dní, ale aj ako iná definícia „emotikonu „.  Blbovník patrí k tým drobnostiam, ktoré vás prevedú aj cez ten najťažší deň. Zároveň pripomína, že v každej dospelej a samostatnej žene, je ukryté malé dievča s túžbami a snami. Ja už svoj mám a ak vás osloví, môžete si tento malý kúsok radosti dopriať aj vy.

Blbovník nie je motivačný diár, je to len malá pomôcka, ako urobiť váš svet krajším a farebnejším. Stačí sa len o čosi viac venovať sebe a mať farbičky. Začať môžete kedykoľvek, pokojne aj uprostred roka, alebo 26. mája a stránky v Blbovníku si označiť príslušnými nálepkami mesiaca. Samozrejme, nemusíte si doň zapisovať iba prácu a povinnosti, ale aj zážitky, zoznamy filmov, ktoré ste videli, či kníh, ktoré plánujete prečítať. Na všetko sú v Blbovníku určené špeciálne stránky, ktoré budete vypĺňať priebežne celý rok. Rovnako v ňom nájdete už spomínané farebné nálepky a týždenné plány. 

Kristína Tormová Blbovník

Mariana Čengel Solčanská: Generál M. R. Štefánik

Mariana Čengel-Solčanská je slovenská režíserka, scenáristka a autorka, pôvodom z Nitry. Príbeh o Štefánikovi ste pôvodne mali vidieť na obrazovke v réžii Solčanskej. Napokon prijal pozvanie francúzsky režisér Jérôme Cornuau. Napokon však Solčanskej rozpávanie vychádza knižne. Číta sa veľmi dobre a to najmä vďaka autorkynmu ľahkému a prirodzenému štýlu. Mariana Čengel Solčanská nevytvára alegorickú poctu významnej osobnosti našej histórie. Prináša svedectvo dokumentárneho charakteru, ktorému nechýba nadhľad a humor. Kto prečíta neoľutuje.

Štefánik miluje a nechá sa milovať, má tajomstvá, o ktorých nikdy nikomu nepovie, je mnohokrát zranený, operovaný, trpí bolesťami, skutočnými i fantómovými, a na konci svojich dní je závislý od opiátov. Jeho lietadlo sa zrúti na zem po čudných výstreloch z vypálenej hradnej ruiny nad mestom a z jeho tragickej smrti dejiny obvinia Edvarda Beneša, muža, ktorý stál v jeho tieni. Beneš, jediný v celej Európe, ktorý bol dvakrát zvolený za prezidenta republiky a dvakrát z úradu dobrovoľne abdikoval, sa v jednu studenú septembrovú noc roku 1948, pred svojou smrťou, stretáva s mŕtvymi, aby im rozpovedal tajomstvo. Má iba túto jedinú noc, aby sa zbavil viny za smrť, ktorú nespôsobil, a definoval lásku k mužovi, ktorého nenávidel.

Mariana Čegel Solčanská Generál

Veronika Homolová Tóthová: Mama milovala Gabčíka

Román od ďalšej zaujímavej autorky rozpráva príbeh, ktorý sa týka nás všetkých.  Vďaka odhodlaniu a odvahe Jozefa Gabčíka a Anny Mlinovej sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. Pritom bola pre Gabčíka veľmi dôležitá nielen pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom. Zabudlo sa na ňu neprávom. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla jej príbeh pripomenúť,  aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. O sile príbehu najviac povie citát:

Vy sa bojíte ich odplaty? Prečo sa oni neboja tej našej?

Homolová Mama milovala Gabčíka

Peter Popluhár: Kde všade som (ne)zomrel

Peter Popluhár je slovenský youtuber, ktorý sa rád vydáva do trocha „nebezpečnejších“ kútov sveta, ako Nigéria, Kamerum či Gabon. Jeho posledným príspevkov spoločnosti, je zbierka poviedok v ktorých sa zameriava na to najhoršie, čo sa mu prihodilo.

Tragikomický anticestopis toho najhoršieho z najhoršieho, čo sa mi prihodilo za 5 rokov potuliek bizarnými krajinami sveta. Otravy, kreténi, malária a ďalšie katastrofy. Kde všade som (ne)zomrel je séria autobiografických tragikomických poviedok cynického hypochondra Petra Popluhára, ktorý sa na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike dostáva do katastrofálnych situácií, stretáva protivných ľudí a bojuje s kadejakými pliagami vrátane extrémnych črevných infekcií či ťažkej malárie. Napriek tomu, že sa niekoľkokrát lúči so životom, príbehom nechýba nadhľad a humor. Však ho to prejde, keď tam raz naozaj zomrie.

Peter Popluhár Kde bsade som nezomrel

Lucia Sasková: Rozpoltená

Lucia Sasková, nie je žiadnym nováčikom. Autorka skrývajúca sa pod pseudonymom v minulosti vytvorila úspešnú trilógiu Zlakopka. Román Rozpoltená je jej siedmim dielom a vracia sa k téme, ktorá zaujala už v knihe Nebezpečná. 

Dve mladé ženy, dva životy, dva osudy. Spája ich spoločný lekár a psychiatrická klinika, napriek tomu sa nikdy nestretnú. Nie, toto nie je hádanka,toto je znepokojivý príbeh, pri ktorom vám zo sily narušenej ľudskej psychiky budú naskakovať zimomriavky. Aký je život s halucináciami alebo masívnymi výpadkami pamäti? Čo sa deje v čase, ktorý si hlavné hrdinky nepamätajú? Dá sa takáto porucha utajiť pred blízkymi a okolím, dá sa s ňou normálne žiť? Jedna žena uteká pred pravdou, druhá pred smrťou, idú však tou istou cestou. Dostanú sa do rovnakého cieľa?

Lucia Sasková Rozpoltená

Jana Pronská: Jorga

Ďalšia autorka bestsellerov a zavŕšenie série Kliatba – to je Jorga. Romantika, láska, sex a svet fantasy.

Zdá sa, že kliatba nešťastnej matky bola po stáročiach prelomená – preliata krv oslobodila Markusa Berzeviča i jeho strážkyňu. Jorga teda môže slobodne odísť a žiť svoj život. Zo všetkého najväčšmi túži po láske, akú vídala u svojho pána a jeho ženy Vereny. Jediná osudná chyba jej však nielen vezme moc a spomienky, ale aj vzkriesi čarodejnicu, ktorá žiada, aby ju nasledovala. Jorga sa úporne bráni, nechápe, prečo jej vazalstvo nemôže navždy pominúť. Čo sa stalo v dávnej minulosti, že duch čarodejnice nemôže odísť a zúfalo sa domáha jej pomoci? Aké temné tajomstvá ešte vyjdú na svetlo sveta? Jorga sa musí rozhodnúť, či je jej sloboda dôležitejšia než tí, čo s Markusom zdieľajú spoločný osud…

Jana Pronská Jorga

Adriana Macháčová: Niekto ako ty

V psychologickom príbehu skupinky priateliek rieši Adriana Macháčová kolízne situácie, ľúbostné vzťahy, šťastné chvíle, ale aj vypäté emočné drámy svojich hrdiniek. Túžba po zmene, ubíjajúca všednosť,  milostné romániky  a situácie, ktoré sa môžu prihodiť každému. Napätie, zvraty a čítanie na každý večer.

Adriana Macháčová Niekto ako ty

A čo vy? Vybrali ste si tú svoju?

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.