Film & TV Kultúra & umenie

Hviezdne noci v Bytči ponúknu prierez írskym filmom

Filmy z tejto ostrovnej krajiny si budete môcť pozrieť na festivale Hviezdne noci. Jeho tretí ročník predstaví Írsko v sekcii Filmový zemepis a malo by ísť o jednu z najštedrejších filmových sekcií na festivale.

Riaditeľ festivalu a zároveň dramaturg filmovej časti programu Peter Gärtner vysvetľuje, prečo sa rozhodli pre Írsko: „Je to veľmi zaujímavá krajina z pohľadu filmu. Nie je to ani úplne exotická krajina, ani žiadna filmárska veľmoc. Írsko je niekde medzi. Chodia do neho nakrúcať zahraničné produkcie, ale má aj svoju “umeleckú” vlnu nezávislých filmárov. Chceli by sme divákom predstaviť prierez toho najzaujímavejšieho od čias nemého filmu až po súčasnosť.“

Írska kinematografia sa vyznačuje viacerými prúdmi. Známe sú ich vlastenecké filmy o povstaní a odpore voči Angličanom. Populárne sú aj hudobné filmy a na konci sedemdesiatych rokov uzrela svetlo sveta aj vlna avantgardných filmov označovaná ako “First Wave”. Filmári tejto vlny chceli byť autentickí, odstrihnúť sa od vzorov komerčného filmu a často používali namiesto angličtiny pôvodný írsky jazyk, čo je veľká rarita. V neposlednom rade sa za írske filmy považujú aj diela velikánov hollywoodskych štúdií, ktorí boli nejako s Írskom spätí a chodili sem nakrúcať svoje filmy.

„Írsko bolo rodiskom predkov velikána a génia filmového remesla Johna Forda, ktorý na tomto ostrove natočil niekoľko filmov, medzi nimi legendárny Quiet Mana. Ďalší slávni režiséri, ktorým krajina učarovala boli John Huston, či Robert J. Flaherty. Snažíme sa zohnať do prehliadky aj filmy týchto hviezd, chceme do nej však zaradiť i menej známe tituly, ktoré boli uvedené mimo Írsko len zriedka, “ upresňuje Gärtner.

Sekciu írskych filmov finančne podporilo Veľvyslanectvo Írskej republiky v Bratislave, takže organizátori budú mať možnosť vybrať zaujímavé diela. „Veríme, že to bude pre milovníkov filmu spestrenie ich letného filmového jedálnička,“ vyjadril sa dramaturg filmovej časti programu.

Multižánrový festival Hviezdne noci sa bude konať od 17. – 20. augusta 2017 v meste Bytča. Okrem Filmového zemepisu sa diváci dočkajú aj ďalších sekcií.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz