Kultúra & umenie

Hviezdne noci 2017

17.8.-20.8.2017 sa v Bytči uskutočnil tretí ročník festivalu Hviezdne noci Bytča. Špecifická atmosféra mesta a bohatý program festivalu vytvorili jedinečný zážitok. Program ponúkol koncerty, premietania, diskusie a ďalšie sprievodné podujatia. Po filmovej stránke išlo o rozmanitý výber, ktorý obsahoval mnoho z írskej kinematografie.  Jedným z filmov bol film režiséra Darrena Thorntona Rande pre šialenú Mary (A date for mad Mary).  Ide o snímku zachytávajúcu život mladej Mary, ktorá prechádza ťažkým obdobím svojho života po tom, ako ju prepustia z väzenia. Snaží sa nájsť samú seba a obnoviť kamarátstvo s Charlene. Kedysi boli najlepšie kamarátky, no čas a mnoho udalostí ich priateľstvo poznačilo. Charlene žije úplne iným životom ako Mary a chystá svoju svadbu.

Pre detského diváka okrem tvorivých dielní, divadiel a workshopov boli prichystané i premietania. Írsku kinematografiu tu opäť zastúpila kvalitná snímka režiséra Toma Moorea Pieseň Mora ( Song of the sea). Prepracovaná animácia a silný príbeh plný kúziel spojených s legendami zaujal aj starších divákov.

Ďalšou témou toho ročníka boli filmy režiséra Bustera Keatona, ktorý bol komikom  podľa mnohých žijúci v tieni Charlieho Chaplina.  Diváci mali možnosť vidieť jeho filmy Frigo na mašine, Frigo stavia doma, Frigo- kráľ strelcov, Frigo a strážnici, Keď sa Frigo ženil.

Festival predstavil aj diela z kinematografie Wakaliwoodu, ugandskej verzie Hollywoodu.

Najzvučnejším menom predstaviteľov slovenského filmu bol režisér Karol Plicka a jeho film Zem spieva (1933). Film uviedol člen rady audiovizuálneho fondu Richard Kováčik. Pôvodnú hudbu nahradila živá hudba skupiny Ľudové mladistvá. Toto netradičné spojenie starého s novým zaplnila celú koncertnú sieň Sobášneho paláca v Bytči.

Hudobný program priniesol mnoho alternatívnych domácich kapiel. Katarína Máliková, absolútna víťazka Radiohead_Awards, Longital, Chiki liki tu-a, Bulp, Jimmy Pé a mnoho ďalších.

Už tradične Hviezdne noci ponúkli aj diskusné fórum Diogenov sud, ktorý priniesol diskusie na rôzne témy. O nezávislosti médií hovorili Soňa Gyárfášová, Juraj Smatana a Michal Horecký.

Príjemným spestrením bol aj Festivalový pešibus, ktorý „vyrážal“ od železničnej stanice, ktorá je od mesta pomerne ďaleko a prichádzajúcim návštevníkom členovia organizačného tímu predstavili mesto.

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.