Hudba Kultúra & umenie

Hudobník Hømes predstavuje svoj nový singel Wildflower a svoje plány do budúcnosti

Pavel Chodúr

Predchádzajúci rozhovor s Hømesom si môžete prečítať tu:
http://www.9em.sk/s-mladym-talentom-homes-o-jeho-novom-singli-hudbe-a-dalsich-planoch/

Ako ste sa dostali k hudbe?

Otec hrá na gitare a vždy sníval o serióznej úrovni, jemu to nevyšlo tak dal malému synovi do vienka gitarku a synáčik sa chytil. Potom ma rodičia prihlásili na hudobnú Pokračovalo to s prvou kapelou, potom s druhou kapelou z ktorej som odišiel a dal sa na sólo dráhu.

Z čoho čerpáte pri hraní inšpiráciu?

Zo všetkého a všetkých. Hlavne emócie a overthinking, nepíšem skladby, aby som ukázal, čo všetko viem na gitare, dávam emócie do zvuku.

Máš na konte 2 covery slávnych songov. Cover my vždy pripadal ako ťažšia vec, pretože dávaš originálnej piesni inú štruktúru, inú atmosféru. Máš aj nejaké covery, ktoré sa ti úplne nepodarili?

Mám zopár coverov, ktoré som spravil, ale nikdy nenahral alebo nevydal. Proste som s nimi nebol úplne spokojný. Nikdy nevydávam vec, za ktorou si nestojím na 100%. Správny cover musí mať niečo, čo je špecifické a unikátne pre daného umelca. Jeho zvuk, jeho atmosféru, niečo čo je špecifické iba jemu. Načo pretvárať niečo bez toho, aby som tomu pridal svoju originalitu? Na coveroch milujem to, že môžem zobrať song, ktorý sa mi páči a vyblázniť sa na ňom, spraviť z neho čokoľvek, niečo svoje. Krásne ho znetvoriť.

Priblíž nám trochu skladbu Wildflower. Prečo voľba pri tvorbe klipu padla na túto pieseň? Čím je špecifická?

Hľadal som skladbu, ktorá by po mojich spoluprácach bola dosť reprezentatívna. Viem, že je to prvá sólová vec a ľudia čakajú na to, ako vlastne zniem ako sólový interpret. Wildflowers je skladba, ktorú som vybral, pretože definuje môj zvuk aj to kto som.

Čo musí pre teba mať správna pieseň?

Emóciu, atmosféru.

Spolupracoval si na piesni Youth s Egom. Akustická gitara dodáva celej piesni iný, umeleckejší ráz, ktorý znie s rapom celkom netradične. Ako táto spolupráca vznikla?

S Egom sme minulý rok hrali turné po Česku. Na jednej zastávke som mu po koncerte pustil Youth, chcel som mu len ukázať, čo robím (pôvodne to bola len sólová inštrumentálna skladba ako Wildflowers, nikdy som nemal zámer to s niekým nahrať). Vypýtal si to na mail, aby to mohol v aute počúvať, a za pár týždňov mi zvonil telefón, že kde som,  lebo je v Poprade, má napísaný text a chce to u mňa nahrať. Tak sme nasledujúce tri dni strávili flákaním sa a príležitostným nahrávaním o 3 ráno a na tretí deň sa to za poobedie nahralo a bolo to.

Aké sú tvoje hudobné vzory?

Justin Vernon, Novo Amor, The 1975, Sufjan Stevens, Jon Gomm, je ich hrozne veľa…

Máš aj nejaký plán do budúcnosti? Album, turné, autorské skladby. Chceš sa venovať coverom, inštrumentálnej hudbe alebo sa rozvíjať nejakým iným smerom?

V poslednej dobe som sa dosť venoval spoluprácam s inými interpretmi. Teraz si od toho dávam pauzu a tento rok idem makať na svojom albume. Postupne z neho chcem dávať single a dúfam, že bude hotový čo najskôr. Potom by som chcel určite dať aj nejaké turné, ale najskôr sa snažím spraviť si meno a trochu sa viac spromovať. Covery ma vždy budú baviť. Často počujem skladbu a v hlave mám víziu čo všetko by som s ňou napáchal. Ale teraz sa chcem venovať hlavne autorským veciam.

Kde ťa môžu fanúšikovia sledovať? A čo pripravuješ najbližšie?

Na Facebooku, Instagrame a Youtube. V najbližšej dobe budú vychádzať spolupráce s Aless, INNY rap, Strespez a možno s Thomasom Fronixom, ak to niekedy dokončíme:D haha a potom prídu na rad vlastné veci. Mám presné vízie na ďalšie dva songy a ich klipy, takže budem makať na ich zrealizovaní.

 

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.