Film & TV Hudba Kultúra & umenie Ostatné

Hudba: Straight Outta Compton

Kam až siahajú hranice slobodnej tvorby? Keď nespievate, nehrávajú vás rádiá, vláda po vás štve a inštitúcie vás nenávidia, ako preraziť? Dôvod, prečo som sa rozhodol prehodiť zopár riadkov o fenoméne gangsta rapu je aj to, že v týchto týždňoch vychádza dlhoočakávaný film o tejto legendárnej skupine (N.W.A.). Skupine, ktorá výrazným spôsobom zmenila jazyk hip-hopu a v hudobnom priemysle (doslova) spôsobila anarchiu.

V druhej polovici osemdesiatych rokov vrcholila tzv. reaganomika, kedy sa v miliardách rozhadzovali peniaze na šírenie nukleárnych zbraní a odľahlé chudobné štvrte (getá) boli miestami najviac zanedbávanými. Multi-kulti, bieda, násilie. Pojmy, ktoré realitu tvorili a tak dopomohli k preniku rôznych síl a redefinovali hudbu z ulice v niečo, čomu už v ceste nič nebránilo.

Chápať Straight outta Compton (album, miesto i fenomén) v rozsahu užitočnosti presadzovania názorov cez hudobné rýmy je ako vychádzať z faktu, že Rolling Stones sú synonymom (či hlavným predstaviteľom) novej rockovej vlny šesťdesiatych rokov. Albumom, ktorý vyšiel v lete roku 1988 vytvorili kontroverzný kult, ktorý obsahoval všetky dôležité zložky prejavu, ktorí v sebe veľká časť spoločnosti dusila a bála sa vysloviť.

soc1

Mnohí z legendárnej formácie Niggaz with attitudes (vychádzajúc z onej skratky NWA) sa stali slávnymi aj ako sólo interpreti, ale kvôli finančným roztržkám, obrovským tlakom a iným nezhodám sa pomerne rýchlo rozpustili. Eazy E ako kvázi manažér a spoluvlastník Ruthless records a rapper s jedinečným prenikavým hlasom, Dr. Dre ako vari najznámejší producent-rapper v histórií, Ice Cube ako mimoriadne charizmatická osobnosť, Mc Ren ako výborný kolektívny člen a DJ Yella dotvárajúc túto úspešnú formáciu uspeli s týmto pouličným albumom multiplatinou (okolo 4 miliónov predaných nosičov). Bez akejkoľvek propagácie, navyše s častými prehliadkami FBI a hanobením zo strany vlády Spojených štátov.

Ice Cube v tomto roku (2015) spomenul, že skupina vlastne slúžila ako nástroj, („our weapon, which was reflection of reality“) pomocou ktorého hovorili o tom , o čom sa mlčalo. Veľké problémy a zákaz hrať skladbu „Fuck the police“ znamenalo nielen v komunite, ale i v Štátoch obzvlášť ostrú hranu, ktorou sa otvárala pandorina skrinka o policajnej brutalite, ozbrojených skupinách, cracku a rebélii, ku ktorej sa iný hudobný žáner ani v náznakoch nepriblížil. NWA legacy pokračuje po vyše 20tich v kinách a pravdepodobne doputuje do Čiech i na Slovensko… Straight outta Compton – časy, kedy rap začínal prekvitať v zlaté obdobie a mal čo to povedať i do spoločenského diania, v ktorom nikto nie je ani nebol svätý. V dnešných časoch z rapu vyprchalo povestné kúzlo a už pravdepodobne nikdy nezopakuje to, čo ho ešte v deväťdesiatych rokoch tak zdobilo.

soc2

(V hornej časti je plagát z novovzniknutého filmu Straight Outta Compton, kde hrá samotného Ice Cubea jeho syn a na dolnej časti cover z albumu Greatest hits. Eazy E 26.3.1995 podľahol zákernej AIDS predtým, než sa s Dr.Dre stihol hlbšie zmieriť.)

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.