Architektúra Cestovanie

Hrad Hohenwerfen

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Hrad Hohenwerfen stojí na skale, ktorá je zo všetkých strán obkolesná údolím. Nachádza sa 40km južne od Salzburgu a už z diaľky púta pozornosť svojou majestátnosťou. Postavený bol približne v rokoch 1075–1078 na príkaz salzburského arcibiskupa Gebharda. Ten si chcel takto upevniť svoju pozíciu počas tzv. investitúry (sporu) s cisárom Henrym IV. Mocné salzburské arcibiskupstvo tak tento hrad ovládalo na niekoľko storočí, až do roku 1816 kedy sa konal Viedeňský kongres a hrad sa následne stal majetkom Rakúskej ríše.

Počas druhej svetovej vojny slúžil ako školiace centrum NSDAP. Do roku 1945 ako výcvikové centrum pre salzburgských policajtov. Od roku 1987 je prístupný verejnosti. Na hrade sa točilo aj viacero filmov. Napríklad v roku 1968 film Where Eagles Dare s  Richardem Burtonom a Clintom Eastwoodom. Počas prehliadky hradu zaujme hlavne väzenie a mučiareň, päť poschodová zbrojnica s ukážkami zbraní a možnosť vystúpiť na vrchol zvonice odkiaľ sa ponúka prekrásny výhľad.

Pozrite si fotogalériu z toho nádherného miesta.

foto: Marek Bajtek, Miroslav Jalšovský

« 1 z 6 »

Zdroje:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Festung_Hohenwerfen.jpg

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.