Cestovanie

Havaj: Homless

Tvrdá realita. Po troch hodinách v Starbuckse uprostred Honolulu dvíham pero, aby som znovu nezaspala na gauči. Hon na ubytovanie mi vágne pripomína film „Pursuit of happiness“ vo fáze „running“- veľa batožiny, málo energie, horúce slnko. Na ulici som si kúpila niečo ananásové a potom sme sa stretli s tetou z realitky, ktorá bola veľmi pushy, tak sme to zabalili. Starbucks je niečo ako čakáreň. Večer sa stretávame s Ederom, môj nový Mexican buddy. Milujem couchsurf. Človek spozná ľudí od výmyslu sveta, ktorí sú ochotní ti pomôcť, keď to najviac potrebuješ.  Potrebujem spánok. Aby moje telo mohlo byť opäť skúšané záťažou na svaly – cvičením, jógou, behom. Potrebujem pohyb. Čoskoro…

hawaiiii 166

Sedíme s Gabim v lobby nejakého drahého hotela a čakáme na Edera. Pracuje tu ako sushi master, servíruje sushi pre ľudí v japonskom sushi bare. Po celom dni behania po uliciach Waikiki so všetkou batožinou, po hodinách sedenia v Starbuckse a hľadania ubytovania, zverejňovania inzerátov a podobne, sme boli mierne znechutení, najmenej povedané. Gabi tiež stratil trpezlivosť a ja som išla na toaletu. Bola skoro polnoc. Ani mi nebolo treba ísť, potrebovala som len byť sama so svojimi myšlienkami, zmenšiť si svet, ktorý sa zdal zrazu taký veľký a nehostinný. Sediac v kabínke som zadržiavala slzy s tým, že predsa nebudem slaboch, a že keď som sa na to dala, tak vydržím, no čím viac som si to v mysli opakovala, tým viac som nemohla udržať páľavu, ktorá sa mi tlačila hore krkom až kým som nenechala slané horúce kvapky stekať po svojich lícach, v horkej chvíli, ktorá netrvala ani tridsať sekúnd, ale keby mi počas tých tridsiatich sekúnd niekto dal letenku naspäť do Bratislavy, neváhala by som ani sekundu a zdupkala by som naspäť domov. Chvalabohu,  prišla pani upratovačka a vymanila ma z mojej chvíľky, kedy som sa opustila, utrela som slzy, zhlboka sa nadýchla a šla som späť do lobby, kde veselé rodinky turistov predkladali svoje ID karty tešiac sa na teplú kúpeľ, ktorú si dajú vo svojom štvorhviezdičkovom apartmáne. Neobsediac som išla pozrieť za Ederom, bolo neskoro. Našla som ho za pultom, usmievajúc sa, tancujúc a sekajúc surovú rybu, majstrovsky ju baliac do konečnej podoby. Nakazil ma svojou radosťou a ponúkol mi sushi, čo je pre mňa doteraz jedno z najčerstvejších a najlahodnejších sushi zážitkov vôbec. Zabalil aj Gabimu a pri kuse jedla sa hneď dýchalo ľahšie.

hawaiiii 159

Posteľ. Konečne. Ederov dom bol dvojposchodový, so samými maľbami, etnickými šatkami po stenách a matracoch na spanie. Proste alternatívny ,,bejvák,,  ako sa patrí. Po sprche sme ešte skontrolovali inzeráty, nič, nič. Nevadí. Aj zajtra je deň.

hawaiiii 165

Ráno si spravíme kávu a ja sa zoznámim s Ederovou spolubývajúcou- s divoškou z Maui. Surferka, blondýna s piercingom na viacerých miestach na tele, krásna, potetovaná, s dušou leva, proste neskrotná divoška. Hneď bola sympatická. Rozprávajúc si príbehy sme takto strávili celé doobedie, ja som robila skice a Eder sa hral s ohňom.

O autorovi

Sofia Nováková

Sofia Nováková

Vyrástla v Bratislave, no musela prejsť pol zemegule, aby zistila, že dĺžka cesty nie je nameraná v nohách, ale v hlave. Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbor Dejiny Umenia/ Estetika. Svoje volanie k divadlu a filmu objavila pred pár rokmi, keď dva roky hrala v Bielom Divadle. Herectvo študovala v Paríži v Le Studio Jack Garfein a v Actors Studio West v Los Angeles. Má za sebou spoluprácu na rôznych krátkych filmoch, momentálne režíruje svoj dokumentárno-hraný debut a venuje sa zdokonaľovaniu sa v písaní scenárov. Učí angličtinu, každý deň zabehne štyri kilometre na Železnej Studničke a bojuje so zhybmi. Tri roky tancovala v Street Dance Academy pod tanečným vedením Laciho Strikea a v tom čase vystupovala s Darou Rollins. Miluje filmy, v ktorých hrá Tom Hardy. Medzi jej najobľúbenejšie filmy patrí 321: Frankie Go Boom (lebo toto pochopia len tí čo majú súrodenca). Poslednú jeseň pracovala v Los Angeles v produkčnej firme nezávislých filmov Rough Diamond Productions pod Juliou Verdin, ktorá má za sebou spoluprácu s hollywoodskymi hviezdami ako Sienna Miller.