Novinky Výtvarné umenie

Francisco de Goya: Maľovanie je o tom, ako jedno srdce hovorí druhému, kde môže nájsť spásu

Patril k najslávnejším umelcom a grafikom na prelome 18. a 19. storočia. Počas svojej dlhej kariéry sa Goya presunul od živého a bezstarostného výtvarníka až do hlbokého pesimizmu. Jeho tvorba očarúva, zastrašuje, ale aj významne reflektuje obdobie, v ktorom maliar žil.

Francisco José de Goya y Lucientes sa narodil roku 1746 v španielskej dedinke Fuendetodos. Pochádzal z rodiny zlatníckeho majstra Josého Benita de Goyu a mal štyroch ďalších súrodencov. Rok, v ktorom sa Goya narodil bol zároveň aj rokom, keď bolo španielske kráľovstvo pod vládou Ferdinanda VI. Jeho následník Karol III. z rodu Bourbonovcov bol osvietenský panovník, podporoval spoločenské, ekonomické a priemyselné reformy. V týchto časoch sa prejavil Goyov maliarsky talent a jeho otec ho poslal vyučiť sa do dielní k majstrovi Josému Luzánovi Martinézovi. Goya mal nižší spoločenský pôvod a ten mu bránil presadiť sa v umeleckom svete. Chcel študovať na Kráľovskej Akadémii Svätého Ferdinanda v Madride, ale jeho žiadosť dvakrát po sebe zamietli. Goya zostal žiť v Madride a začal navštevovať maliarsky ateliér bratov Bayeuovcov y Subías. V roku 1770 sa dokonca oženil s ich mladšou sestrou Jozefou. Goya sa na Kráľovskú Akadémiu dostal až v roku 1779, keď sa uvoľnila pozícia maliara.

Francisco de Goya – autoportrét

Špecifický umelecký rukopis 

Saturn požierajúci svojho syna

Goya ovládal viacero maliarskych techník a pritom neustále nachádzal ďalšie. Nemal jednotný spôsob maľovania – vedel dokonale prechádzať z formálneho, do intímneho a svojského štýlu. Goyove maľby sú zaraďované do klasicizmu, ale niektoré z nich presahujú už do romantizmu. Ústrednými postavami jeho diel boli členovia španielskej kráľovskej rodiny, inkvizítori, krásne ženy a postavy z mytológie. Strašidelné postavy a eroticky ladené motívy Goyových obrazov často pohoršovali vtedajšiu spoločnosť a cirkev. Za vrchol jeho tvorby sú považované portréty (Oblečená Maja a Nahá Maja) mladej vojvodkyne z Alby, s ktorou mal maliar pomer. Goya o nej raz prehlásil: „Na jej tele nebol jediný vlas, ktorý by vo mne neprebúdzal túžbu.“

Oblečená Maja

Maľoval panovníkov a mýtické tvory

Goyovi sa začalo v umeleckom svete dariť a jeho manželka Jozefa mu porodila päť detí, no len jedno z nich sa dožilo dospelosti. V roku 1785 sa stal zástupcom riaditeľa umenia na Kráľovskej Akadémie a začal maľovať na kráľovskom dvore. V roku 1792 dostal Goya neliečiteľnú encefalitídu, ktorá zapríčinila jeho hluchotu. Choroba a politické dianie maliara duševne poznačili a Goya začal trpieť depresiami. Jeho zdravie sa neustále zhoršovalo a musel prestať prijímať zákazky. V roku 1799 dokončil Goya osem alegorických leptov – Spánok rozumu vytvára príšery. Tieto alegórie predstavovali zvláštny svet plný bosoriek, duchov a mýtických stvorení, ktoré posadnú myseľ počas spánku a spôsobujú nočné mory. V tom istom roku bol Goya povýšený na hlavného dvorného maliara a ďalšie dva roky strávil maľovaním portrétu rodiny Karola IV. Maliar umiestnil kráľovskú rodinu do popredia a on sám stál v pozadí. Obraz mal predstavovať jednotnú a silnú monarchiu, no samotný portrét je až šokujúco realistický a pri pohľade na tváre niektorých členov rodiny je priam groteskný.

Karol IV. s rodinou

 

Spánok rozumu vytvára príšery

Vzoprel sa konvenciám

Osvietenská vláda Karola IV. sa chýlila ku koncu po tom, ako krajinu napadli vojská Napoleona Bonaparteho. Brutálna invázia zahŕňala hromadné popravy španielskych občanov, ktorí sa ju pokúšali zastaviť. Invázia dosiahla to, že na španielsky trón bol dosadený Napoleonov brat Jozef Bonaparte. Po Napoleonovom páde v roku 1814 bola obnovená Bourbonská monarchia. Ale nový kráľ Ferdinand VII., syn Karola IV. nezdieľal osvietené názory svojho predchodcu. Obnovil model inkvizície a sám sa ustanovil za absolutistického panovníka. Goya tohto panovníka nenávidel a svoj nesúhlas vyjadroval prostredníctvom obrazov. Z tohto obdobia teroru pochádzajú slávne maľby 2. máj 1808 3 máj 1808. Počas búrlivej vlády Ferdinanda VII. nemal Goya skoro žiadne objednávky a bol vylúčený z politického a intelektuálneho života v Madride. V roku 1823 dokončil svoje súkromné fresky, ktoré vznikli v jeho sídle Quinta del Sordo (Dom Hluchých). Fresky nazývané aj Čierne maľby reflektujú maliarove desivé a temné myšlienky, ktoré ukrýval vo svojom vnútri. Posledné roky svojho života prežil v Bordeaux vo Francúzsku, spolu s rodinou a priateľmi. Zomrel v roku 1828.

2. máj 1808

 

3. máj 1808

http://www3.teraz.sk/kultura/francisco-de-goya/189134-clanok.html

https://www.metmuseum.org/toah/hd/goya/hd_goya.htm

http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=442

O autorovi

Romana Hladná

Romana Hladná

Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada leňoší v posteli s dobrou knihou v ruke a príležitostným pohárom vína. Zaujíma sa o literatúru, umenie a históriu, najmä o kuriózne fakty. Zbožňuje antikvariáty a Classical Art Memes.