Cestopisy Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Zadar

Zadar je jednou z najnavštevovanejších lokácií na chorvátskej stene Jadranského mora. Je dostupný vzdialenosťou, prijateľný cenovo a blízky kultúrne. V neďalekej blízkosti od pobrežia sa nachádza množstvo menších i väčších ostrovných dovolenkových destinácií, z kadiaľ dennodenne spoločnosť Jadrolinija sprístupňuje možnosť príchodu  turistov do mesta. Prístav je ale stále relatívne ďaleko od centra mesta, ktorý sa týči na cípovitom ostrovčeku oddeľujúceho rímskymi pozostatkami hradieb a pobrežím z okolitých strán.

Ešte pred samotnou Kopnena Vrata (brána) sa nachádza rozsiahlejší park Perivoj Vladimira Nazora. Keď už prekročíte „brány“ mesta, hlavne v sezónnom návale tu je strašne veľa ľudí. 75 000 obyvateľov býva v Zadare, ale raz či dvakrát toľko naviac je koncentrovaných v úzkych uličkách od Kopnena Vrata po populárne Morske Orgulje.

Architektúra mesto je podobná balkánskym prístavným mestám. Zadaru dominuje Veľký predrománsky katolícky kostol s neprehliadnuteľnou vežičkou. V okolí sa nachádza Národné múzeum, stovky menších obchodov, historické župné domy, hotely, rezidenčné sídla, sochárske podobizne významných osobností či prístavné spoločnosti v okolí pobrežia, ktoré v tesných intervaloch prevážajú ľudí cez Jadranské more. V meste funguje Uber, je dobré ho využiť.

Čo treba vidieť?

  • Perivoj Vladimira Nazora – rozsiahlejší komplex zelene.
  • Kopnena Vrata – z pevninskej časti a okolitých sídlisk symbolizuje vstupnú bránu mesta.
  • Zeleni Trg 
  • Crkva sv. Donata – chrám z 9. storočia a dominanta mesta. Po zaplatení vstupu môžte vykráčať aj na úplný vrchol sprístupnenej veže. Často na vás vybehne deka, pretože to nie je pre tých, čo sa boja výšok.
  • Narodni Muzej Zadar
  • Pozdrav Suncu a Morske Orgulje – najpopulárnejšia atrakcia Zadara. Svietiacu kruhový monument priťahuje turistov. Svieti najmä v noci.

 

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.