Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Viedeň

Imponujúca ponuka kultúrnych podujatí, nádherná architektúra a viedenský zmysel pre pohodu rozdelenú medzi viechu a kaviareň sú dôvodom, prečo svet Viedeň vyhľadáva.

 

Dejiny Viedne siahajú až do raných liet po vzniku kresťanstva, kedy si založili Rimania vojenský poľný tábor Vindobona. Dnešnú tvár Viedne poznačilo predovšetkým baroko, hlavne v dobách vlády cisárovny Márie Terézie a cisára Franza Josepha, ktorý nechal vystaviť nádherný bulvár Ringstraße.


Imperiálna zdobenosť barokového zámku Schönbrunn, bývalej letnej rezidencie cisára, s jeho očarujúcimi parkami, skleníkom Palmenhaus, Gloriettou a zoologickou záhradou Tiergarten, rovnako ako sídlo vlády Hofburg, ktoré bolo „centrálou“ habsburgskej ríše vyžarujú dodnes atmosféru dunajskej monarchie.

V barokovom zámku Belvedere sídli dnes Rakúska národná galéria, ktorá sa môže popýšiť najväčšou zbierkou rakúskych slávnych majstrov palety Klimta a Kokoschku a najznámejšími dielami Schieleho. Symbolom Viedne zostáva gotický Svätoštefanský dóm v centre, obrovský kolotoč Riesenrad v známom Prátri, zábavnom parku s dlhoročnou tradíciou a Španielska jazdecká škola s bielymi koníkmi z Lipizze i ich baletom.

                                                        Vianočné trhy

Viedeň je ohromujúca
Vo Viedni čakajú brány múzeí a zbierok medzinárodného formátu – Umelecko-historické museum -Kunsthistorischen Museum – sa pýši významnou zbierkou obrazov od Bruegelovcov, Múzejná štvrť – MuseumsQuartier – a Leopoldovo múzeum s cennou a na svete najväčšou zbierkou diel od Schieleho, Museum Moderner Kunst – Múzeum moderného umenia, Centrum architektúry a Kunsthalle patria k najvýznamnejším kultúrnym okresom Viedne. Zbierkou 60.000 kresieb a 1 mil. grafík sa viedenská Albertina ocitla na prvom mieste v poradí inštitúcií s najväčšou zbierkou vo svete vôbec. Liechtenštajnské múzeum privíta návštevníka vyznaniami barokových majstrov na oslavu života.

Viedeň je medzinárodne uznávaným mestom hudby. Pôsobili tu veličiny ako Strauß, Mozart, Beethoven a Haydn. Viedenskí filharmonici patria k svetovej hudobnej špičke, Štátna opera je v medzinárodnom meradle jedným k najznámejších operných domov, Viedenský chlapčenský zbor vyvoláva už viac ako storočie nadšenie milovníkov hudby po celej zemeguli. Viedeň sa vyprofilovala i ako metropola muzikálu.

Súžitie tradícií (kaviarne, viechy) a najaktuálnejších hitov, novodobých reštaurácií a obchodných centier, ale i medzinárodne známych podujatí iného charakteru (napr. Life Ball na podporu osôb postihnutých AIDS), sprostredkúva neopakovateľný životný pocit, vznášajúci sa medzi ilúziou pokoja a „action“. Viedeň však môže byť pyšná i na uchovanie ďalšej vzácnosti: pre veľkomesto netypickým počtom zelených plôch a prímestských rekreačných oblastí, akými sú hoci Wienerwald, háje v Prátri alebo zelený „mestský“ ostrov Donauinsel.

Naše dojmy:

Viedeň je obrovská rozhľadňa kultúrnych a historických pamiatok. Mesto je vytvarované do akéhosi jednoliateho štýlu (bledé a krémovo zafarbené architektonické skvosty) a centrum mesta má hneď niekoľko častí. Takisto pamiatky sa rozlievajú do rozľahlého šíku a pre cudzinca predstavuje jednodenná návšteva nevyčerpateľný zdroj potešenia. Mnohé z tých najvýznamnejších sme „stihli“ žiaľ, iba prebehnúť.

Mesto, ktorého sídlom boli Habsburgovci, kráľovské rody a uznávaní umelci ponúka atrakcie všehodruhu a hlavne v sezónnych ponukách sa pokocháte neopakovateľnou atmosférou. My sme tu strávili čas vo vianočnom mestečku a atmosféra tomu náležite zodpovedala. Viedeň budí dojem elegancie, čistoty a obrovskej kultúrno-historickej hodnoty ale taktiež ako centrum módy, ekonomiky a priemyslu.

 

Čo stojí za to vidieť?

Stephansdom (Dóm sv. Štefana)

Rathaus (Viedenská radnica)

Hundertwasserhaus – Hundertwasserov obytný dom

Cisárska klenotnica

Zámok Belvedere

Socha Márie Terézia

Palác Hofburg

Schönbrunn (nachádza sa však mimo mesta)

Albertina (múzeum a galéria)

Kunsthistorisches Museum – Umelecko-historické múzeum

Urania kino

Schmetterling Haus – Dom motýľov

Socha Johanna Straussa

Naturhistorisches Museum – Prírodovedné múzeum

Práter

A mnoho ďalších…

 

Zdroj:

https://www.austria.info/sk/aktivity/mesto-a-kultura/vylet-do-miest-kde-sa-minulost-snubi-s-modernou/vieden

 

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.