Architektúra Cestopisy Cestovanie Fotografie Pamiatky

Fotogaléria: Sighișoara

Nie je tomu tak dávno, keď bola Sighișoara hlavným centrom sedmohradských Sasov. Lokalita mestečka je severne, teda skôr severozápadne od Brašova a bez problémov tade vedie železničná trať. Zatiaľ čo Brašov je „hlavným mestom“ Transylvánie, tak Sighișoara je jeho srdcom. Veľká časť mesta je skôr všednejšia (resp. má také typické rysy, aké poznáme u nás) hoci má svoje silné miesta aj pre turistickú priazeň, ale akonáhle uzriete pahorok s úpätím na historickú časť, pochopíte, prečo sa práve Sighișoara označuje za najkrajšie mesto Rumunska.

Sighișoara je aj rodným mestom Vlada III., menovite Vlada Tepeša, Stokerovým námetom na krvilačného grófa Draculu. Dozaista je to ťahák, dokonca aj o jeho rodný dom sa tam miestni starajú. Ale narozdiel od hradu Bran alebo Corvinolor, tunajší marketing je postavený nielen na mýtickej spoluúčasti Vlada III. na kľúčových udalostiach jeho života, ale najmä architektúrou, ktorej dominuje nesymetrická hradná veža s hodinami. Z osobností by sme mohli vyzdvihnúť rabského biskupa Vilmosa Apora, ktorý pomáhal prenasledovaným židom a ktorého príslušníci červenej armády zavraždili zato, že bránil ženy pred znásilňovaním vojakov.

Čo sa oplatí vidieť:

Piaţa Cetăţii – hlavné námestie, z kadiaľ je všetko rovnako ďaleko a rovnako blízko. Je to miesto, kde vedú všetky cesty do Sighișoary.

Turnul cu Ceas (Hodinová veža) – najvýraznejšia architektonická pamiatka zo 14. storočia a stále ju zdobí lesk priameho pozostatku stredovekého dedičstva.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je DSC0184-1-680x1024.jpg

Hodinová veža priamo v srdci malebného mestečka.

Turnur Cizmarilor

Scara acoperită – v podstate drevený tunel, ktorý kopcovito vedie kratšou púťou, z kade je možno vidieť mesto z výšky a kde sídli aj luteránska cirkev.

Biserica Sfânta Treime (Pravoslávny kostol) – nachádza sa ešte pred riekou, bližšie k železničnej trati, čiže nie je ani miestom „historickej časti“ mesta.

a mnoho ďalších…

Naša skúsenosť:

Podľa našich očakávaní bola Sighișoara najkrajším a aj najpríjemnejším využitím času na našej ceste Rumunskom. Prešli sme Bukurešť, Sinaiu vrátane Peleš, hrad a marketingové „osídlie“ Bran, kultúrne centrum Rumunska – Brašov a čiastočne sme uviazli aj v príjemnom, večerne sa stmievajúcom Rasnove. Toto mestečko ale malo jedinečnú atmosféru. Je relatívne malinké a útulné, ale napriek tomu sme sa ním prechádzali počas celého dňa, aby sme aspoň trochu načerpali nezameniteľne pestrofarebnej a pokojne energie. Stále bolo čo pozerať.

Architektúra historicko-kultúrnej časti (ktorá je od roku 1999 zaradená pre svoj význam v UNESCO), ktorá je na hradnom kopčeku a predstavuje turistické torzo, má úchvatný stredoveký profil, ktorý je udržiavaný, má neopísateľnú atmosféru a tých uličiek, ktoré sa oplatí prejsť, je dosť a stále budete mať dostatok súkromia napriek akémukoľvek návalu ľudí. Krásne vyvýšené priestranstvo plné krytých brán a chodieb vás obkolesia dokola magická farebnosť domčekov na seba neustále nadväzuje. A aj tých otravných žobrajúcich deciek, ktoré by vás „prenasledovali“, je tu vari „len“ na prstoch jednej ruky.

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.