Architektúra Cestopisy Cestovanie Fotografie Lifestyle Pamiatky

Fotogaléria: Peking

Za ekonomické centrum Číny sa obecne považuje Šanghaj. Za medzinárodné centrum autonómnej oblasti Hong Kong. Peking zase kultúrne centrum a hlavné mesto krajiny.

Rozloha mesta má neuveriteľných, vyše 1 300 kilometrov štvorcových. Prepravovať sa hlavným mesto Číny je aj vo viacprúdových výjazdoch ťažkým orieškom. Vymotanie sa z centra na odľahlejšiu časť môže v pohode trvať aj dve hodiny.

V Pekingu môžete surovo vidieť niekoľko svetov. Výstavné pamiatky aj výškové a zhustené panelákové štvrte, kde je koncentrovaná veľká časť obyvateľstva, ktorí bojujú o dôstojné miesto v spoločnosti. Ekologicky udržateľné programy s najmodernejšími technológiami šetrnej spotreby kontrastujú s tonami smeťami a odpadu, ktorí na mnohých miestach rozhodne nepridáva na zdraví.

Rozľahlý areál Letného paláca, kde môžete využiť aj výlet s loďkou.

Ponúkame vám fotogalériu najväčších „highlightov“ tohto slávneho mesta, ktoré môžete navštíviť po zdĺhavom byrokratickom procese s udeľovaniami víz a pozývacích listov. Miesto, kde zlomok ľudí vie komunikovať anglicky a len málo vecí západného sveta prerazilo. Domáci majú vlastné ekvivalenty na všetko. Krajina je rozhodne bezpečná, ale budete z letiskových či mestských kontrol v prirodzenom napätí.

Čo stojí za to vidieť:

Veľký čínsky múr – Bez toho, aby ste navštívili Peking a nezašli kúsok severne pozrieť národné historické bohatstvo, ktoré chránili územie od mongolských vpádov, ako by ste v Číne ani neboli. Ešte aj na tomto mieste používali ako miešačku na opevnenie ryžu! Pokiaľ sa chcete vyhnúť návalom turistov (Európanov stretne len sporadicky), Badaling nie je najsprávnejšia varianta.

Čínsky múr z Badalingu je vysoko frekventovaný návštevami.

Zakázané mesto – Jeho sláva sa traduje naďalej, hoci od roku 1911 bolo terčom revolúcií a bojov. Iba zopár desiatok rokov funguje ako múzeum. Celý areál predstavuje niečo ako štát v štáte (podobná paralela ako Vatikán v Ríme) a je sprístupnený verejnosti. A návšteva stojí desatinu toho (cca 60 juanov) ako pred desaťročím, kedy zóna zívala ďaleko väčšou prázdnotou.

Tchien-an-men (Námestie nebeského pokoja) – Obrovitánske námestie, kvôli ktorému sa búrali stavby, ktoré bolo miestom krvavých zásahov a veľkých sociálnych a kultúrnych experimentov v 20. storočí. Jeho prechádzka má neobyčajne magickú skúsenosť. Na konci na vás zíza busta samotného Maa.

Tchien-an-men so Zakázaným mestom sú hlavným ťahákom čínskej metropoly.

Letný palác – Sídlo letného odpočinku príslušníkov rodov dynastie. Ďalšia z pamiatok UNESCO sa nachádza severozápadne od centra mesta. Spolu s cisárskou záhradou tvorí nebývalý komplex v okolí obmývaného jazera.

Oltár nebies – Oltár nebies je jednou z niekoľkých spirituálnych miest vo veľkom parkovom komplexe. Miestni sprievodca vás oboznámi so zaujímavými povesťami a rituálmi, ktoré tu najvyšší predstavitelia realizovali.

Čínske reštaurácie – S tradičnými kruhovými stolmi.

Olympijský areál s tzv. „vtáčou klietkou“ – Národný plavecký bazén s množstvom svetelných šou a Vtáčia klietka sú mimoriadnymi architektonickými dielami, ktoré „prežili“ aj tzv. zub času a predstavujú jedni zo športových symbolov olympijských hier. Skonštruovaný pre rok 2008.

Business district a rozľahlá štvrť so zahraničnými ambasádami

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.