Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Miláno

Miláno je dominantnou metropolou v Toskánskej oblasti severného Talianska. Prekypuje módou, je významným ekonomickým centrom, sídlia tu veľké európske spoločnosti a patrí do tretej desiatky najnavštevovanejších miest sveta. Jeho centrum mesta s katedrálou Duomo, opernou sálou La Plaza, obchodným domom na Vittoriou Emanuele II či hradom Sfoziovcov patria k najvyhľadávanejším turistickým lokalitám. Tradičné architektonická kostra netrpí ani najprogresívnejšími štvrťami orientovanými na pokrok.

Mesto je veľmi osobité. Nájdete tu historické pamiatky, najprestížnejšie obchodné značky a takisto výdobytky technologickej doby. Miláno je určené pre milovníkov atrakcií. Je v ňom veľký ruch, početné multikultúrne zastúpenie ľudí, skrátka každý človek si tu nájde niečo svoje bez toho, aby sa ostatní návštevníci nezhromažďovali iba na jednom mieste. Miláno samo osebe predstavuje akýsi mestský štát a cíti sa byť v určitých rozhodovacích aktivitách autonómne. Futbalové Derby della Madonnina medzi domácimi tímami Inter a AC je akousi kolískou európskej futbalovej kultúry.

Academia di Brera.

Čo stojí za to vidieť?

Charakter našej návštevy bol zameraný skôr na pamiatky a s prehliadkou okolitých špecialít (pizza, kaviarne) a suvenírov. Pred futbalom sme stihli nasledujúce miesta pozrieť:

  • Duomo (Milánska katedrála) – podobne ako Gaudiho Sagrada, aj milánska po väčšinu svojej existencie nebola dokončená a mnohí už ani nedúfali, že by jej zložitú stavbu niekedy dokončili. Je druhou najväčšou gotickou katedrálou na svete a v súčasnosti ju obýva milánsky arcibiskup.
  • Galleria Vittoria Emmanuele II – prvý obchodný dom na svete (1867), ktorý združoval siete viacerých prevádzok a značiek. Je lemovaný veľmi umelecky a sofistikovane. Nachádza sa hneď vedľa katedrály Doumo.
  • La Scala a socha Leonarda da Vinciho – La Scala srdce operného sveta. Vo svojich dejinách stála za radostnými chvíľami a strasťami obyvateľov mesta. Keď sa darilo jej, tak aj ľuďom a naopak.
  • Academia di Brera – galéria výstavných maliarskych kúskov s národným charakterom. Nájdete tu nádherné sochy a obrazy maliarov ako Caravaggio, Da Vinci či Raffaela a umelecké smery baroka či renesancie.
  • Castello Sforzesco – hrad kniežackého rodu, ktorý začali stavať v 14.storočí a je zaujímavý tým, že je lokalizovaný priamo v centre mesta za pešou zónou a nestojí na žiadnom kopcovitom pahorku. Navyše jeho architektúra má prostý a okúzľujúci vzhľad.
  • Santa Maria delle Grazie – prekrásny kostol s dvorom, ktorý bol počas druhej svetovej vojny zdemolovaný a opätovne zrekonštruovaný. Nachádzajú sa tu veľké umelecké skvosty, ktorým „kraľuje“ Posledná večera od Leonarda di Vinciho. Do vnútra sa dostanete iba v skupinke a na rezerváciu za pomerne vysoké peniaze. Ak sa vypravíte do Milána, tak aspoň okolo tejto nádhernej pamiatky zapísanej v svetovom dedičstve Unescu by ste nemali vynechať.
  • Arco Della Pace
  • Stadio Giuseppe Meazea – San Siro – domovský stánok milánskych veľkoklubov s kapacitou prevyšujúcou 80 000 miest z nej robí najväčší štadión v Taliansku a jeden z 25 najvýznamnejších v Európe. Štadión sa nachádza od mesta. Dostanete sa k nemu električkou či metrom.

Sforza Castello v centre mesta. Vstup voľný.

Foto: Martin Hladký

« 1 z 3 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.