Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Manchester

Manchester má priemyselný charakter. V 19. storočí predstavoval najmodernejšie mesto v Európe (vďaka významnej úlohe v priemyselnej revolúcii). Bez metropolitnej zóny má mesto okolo 500 000 obyvateľov, ale tento údaj dosť skresľuje závany turistov, študentov, urbanizované časti a predmestia, ktoré sa cítia byť jeho pevnou súčasťou. Rozhodne nie je charakteristické ako historické s nespočetnými pamiatkami, hoci aj tie nájdete. Pokiaľ sa chystáte navštíviť toto jedinečné mesto, v prvom rade si musíte ujasniť a  potrebujete vedieť, čo vlastne od neho očakávate.

Má množstvo nespočetných znakov, ktoré ho symbolizuje. Tak, v Anglicku sa používajú iné merné jednotky, eurá musíte vymeniť za libry, klasický parlamentný systém dopĺňa pozostatky monarchie. Počas celého roka je permanentne zlé počasie. Buď prší, fúka, alebo ešte viac leje a fúka. Všade máte novostavby z presklených skiel v rôznych experimentálnych architektonických štýloch, alebo obytné domy s tehelným základom. Veľmi rozšírená je autobusová poschodová preprava (stagecoach). A jazdí sa po pravej strane… Aspoň toľko z toho najdôležitejšieho, čo vám vbije do očí…

Hlavná budova prestížnej štátnej univerzity.

Manchester je dynamické a moderné mesto, ktoré nemusí vyhovovať každému. Uistite sa vždy, že to niečo, prečo ste sem prišli, sa náhodou nezrušilo, nepresunulo, alebo, či sa zmenili podmienky, kvôli ktorým sa tá ktorá atrakcia stala nedajbože nedostupnou…

Naša návšteva prebehla výborne. Vďaka známym a rodinným príslušníkom nám bol dopriaty komfort pri sprievode a spoznávaní dôležitých častí mesta. Za tie zhruba dva dni sme prešli to, čo sme si približne naplánovali. Aj vstupy do väčšiny múzeí sú voľné, alebo minimálne do istej miery sprístupnené, čo je veľké plus!

Večerná prechádzka po pešej zóne.

Čo stojí za to vidieť?

 • Radnica – epicentrum mesta, najvýznamnejšia dominanta z čias viktoriánskej architektúry. Ani, pokiaľ sa vám nepošťastí dostať sa do vnútrajšku, pohľad naň vyráža dych.
 • Old Trafford (Etihad netreba opomenúť) – Manchester je kolískou svetového futbalu. Hlavne teda Old Trafford. V okolí križovatiek sa častokrát vykonáva údržba ciest. Taká, že sa uzavrú niektoré pruhy a nič sa tam nedeje…
 • Manchester Cathedral
 • National Football Museum – vnútri sa nedá fotiť. V blízkosti je Manchester Cathedral a obchodný dom Arndale.
 • Centrálna knižnica
 • University of Manchester – celý komplex pozostáva z množstva fakúlt. Hlavná budová má historický charakter a je skôr symbolom.
 • Trafford Center – možno najkrajší a najväčší obchodný dom vo Veľkej Británii udivuje lemovaným mramorom a obrovskou plochou, kde si každý nájde to svoje.
 • John Rylands Library – múzeum špecializované na obdobie lutheránskych reforiem.
 • Manchester Opera House
 • Museum of Science and Industry – celý areál pozostáva z niekoľkých častí (lietadlová, vojenská, železničná atď.). Vnútri zase nájdete kopec interaktívnych a logických hier a spoplatnená miestnosť je s ukážkami najrôznejších schopností robotov (cca 5 libier).
 • Central Library
 • Čínska štvrť

 

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.