Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Liverpool

Liverpool sa nachádza na západnej strane North England s oficiálnym počtom obyvateľom nad 460 000. Mesto sa spája ako významný prístavný okres v regióne a kultúrnou oblasťou najmä teda so spojitosťou s populárnou hudbou. Priamo v Albertovom doku je množstvo lodiek, člnov, trajektov, ktoré už dnes neplnia rolu dopravného uzla ako kedysi, ale stále sú významné.

(4.3. 2018) V rámci celodenného výletu sme sa podujali navštíviť najzaujímavejšie miesta Liverpoolu. Nestihli sme akurát Anfield Road, Čínsku štvrť a niektoré atrakcie „rozlezené“ na viaceré strany od pešej zóny (časový sklz). Inak ale môžeme mesto odporučiť. A napriek tomu, že Liverpool je severné a pobrežné mesto, počasie natoľko zas nezráža, ako by sa mohlo zdať.

Royal Liver Building – v bezprostrednej blízkosti ako mesta, tak aj pobrežia, kde bežný turista pobadá tie najzaujímavejšie atrakcie Liverpoolu.

Čo stojí za to vidieť?

Liverpool sa od približne 42km vzdialeného Manchestru rozlišuje prímorským charakterom, kde je pre turistov pripravených niekoľko príjemných prekvapení. Väčšina z nich sa nachádza v tesnej blízkosti dokov. Mesto má tradičný charakter s dominantou Royal Liver Building. Množstvo cudzincov a typicky anglicky popovej hudby za vami dýcha na každom rohu.

Albertove doky

 • Albertove doky – najväčšia atrakcia mesta. Stojí priamo popri pobreží a v roku 2004 bola táto oblasť vyhlásená UNESCO-m kultúrnu a dedičnú pamiatku s významným prínosom. Zaujímavosťou je, že všetky budovy boli postavené iba tehál, liatiny a kameňov.
 • The Beatles Story – spoplatnená výstava hodnotných artefaktov slávnej skupiny.
 • Merseyside Maritime Museum – múzeum slávnej lode Titanicu a úplne hore i otrokárske múzeum.
 • Museum of Liverpool
 • Royal Liver Building – Pier Head pozostáva z komplexu troch najvýraznejších administratívnych a reprezentatívnych budov Liverpoolu. Vidno ich možno z akéhokoľvek uhla pohľadu. Nech ste v meste takmer kdekoľvek.
 • Cavern Pub – z jednej časti podchodu múzejný charakter a z druhej časti bar. Oba sú sprístupnené, načapujete si vnútri, ale ak sa chcete dostať do „oficiálneho“ Cavern Pubu, tak pýtajú vstupné.
 • Mathew Street – nachádza sa tu spomínaný Cavern Pub. Ide o jednu z najrušnejších ulíc mesta dostanete sa ňou priamo do centra.
 • Liverpool Cathedral – dominanta anglikánskej cirkvi a jej interiér je mimoriadne pôsobivý.
 • Čínska štvrť
 • Anfield Road (za zmienku stojí aj štadión Evertonu) – domovský stánok miestneho FC.
 • University of Liverpool

 

Foto: Martin Hladký, Barbora Hladká

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.