Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie Lifestyle

Fotogaléria: Krakow

Mnohí terajší obyvatelia tejto juhopoľskej bašty vám dodnes povedia, že si „nevšimli“, kedy sa Varšava stala hlavným mestom Poľska. Krakov je metropolou Malopolského vojvodstva. Adresu bydliska v ňom uvádza cez 750 tisíc občanov. Je význačná stredovekým pamiatkovým charakterom mesta, kde vás z jednej strany na druhú obklopuje tisíce a tisíce zahraničných turistov (ročne Krakov navštívi 3-4 milióny čo je ďaleko viac než spomínaná Varšava, ktorá doplatila na bombardovanie počas 2 svetovej vojny), ste svedkami stoviek atrakcií, desiatok výstav nezávislých umelcov, množstva katolíckych kostolov (aj s krásne vyzdobenými interiérmi) a pozostatkami rezidentského dedičstva.

Krakov zažíva čoraz väčší turistický rozmach, aj keby sa dostalo, že má vyčerpateľný potenciál. Vytvára okolo seba príťažlivú auru a má príjemných ľudí. Napriek vzrastajúcemu počtu nákupných centier (aj v tesnej blízkosti pamiatkových zón) sa vyznačuje živelnosťou, energickosťou a typickým poľským pohostinstvom. Na každom rohu zbadáte kamenné či stánkové predajne, rady na lístky rôznych rozhľadní, kultúrnych pamiatok, bufetov, výstav diel atď.

Je nepredstaviteľné, že by vás počas návštevy nezaujalo absolútne nič, alebo by ste si nezaopatrili nejaké suveníry či pamätihodnosti. Mesto nemá metro, ale bohate stačí dostupnosť taxíkov (tam si dajte pozor), električiek, trolejbusov, mestskej hromadnej dopravy, tabúľ s mapami i miestami aktuálnej polohy a informačné centrum mesta s dostupnými informáciami.

23 km juhovýchodne máte možnosť navštíviť podmaňujúcu soľnú baňu vo Wieliczke a juhozápadne zase najväčší koncentračný tábor Osvienčim (aj so slovenským sprievodcom a) s možnosťou presunu aj do vyhladzovacej časti Birkenau. Neďaleko je aj ďalšia medzinárodná metropola, ktorá stojí za návštevu – Katovice. Samotné okolie je pre turistické oko mimoriadne príťažlivé a pokiaľ máte zopár dní voľna, určite ich využite.

Krakov nie je drahé mesto. Minimálne pri porovnávaní dostupnosti iných veľkomiest západnej Európy. Avšak, vždy záleží na tom, akú činnosť vykonávate, čo všetko chcete vidieť, ako dlho sa tu zdržíte a čo si  konieckoncov doprajete.

Čo sa oplatí:

Krakov okolo seba priťahuje a sústredí neobyčajnú pozornosť. Záleží vždy na vás a vašich preferenciách, kvôli čomu ste sem prišli, ale myslíme si, že niektoré miesta sa skrátka nedajú len tak obísť…

Rynek Główny – najväčšie stredoveké námestie nielen v strednej (ale pokiaľ viem) aj v celej Európe. Rynek prekypuje pulzujúcou atmosférou, do ktorej vás to bude zo všetkých strán lákať.

Wavel – hradné námestie, s katedrálami a hradným opevnením je ďalším komplexom, ktorý má svoje miesto v svetovom dedičstve UNESCO. Zaujímavosťou je, že korunovačné kostoly i miesta odpočinku stredovekých panovníkov sú vedľa seba pospájané a historicky vzato tvoria slohy úplne rozdielnych architektonických štýlov.

Floriánska brána – spolu s opevnením Barbakan mali obrannú funkciu. Dnes sú pozostatkami gotických pamätihodností a pred jej vstupom sú výstavy výtvarných umelcov.

Sukiennice – trhovisko s podzemnou zónou je dominantou námestia Rynek. Mimoriadne zachovalé miesto stále slúžiace na nákupy.

Mariánska bazilika – bezprostredne vedľa sa týči kostol sv. Vojtecha, kde sa chodia kresťania blahorečiť. Z Mariánskeho máte krásny výhľad na centrum mesta (s pomníkom romantického spisovateľa Adama Mickiewicza) ale aj do širokého okolia.

Kazimierz – židovská štvrť s netradičnými synagógami, gastronomickými špecialitami, kočíkmi na krátku prehliadku dláždenými uličkami. Nachádza sa medzi mestskou časťou (Dietlova ulica) a riekou Wislou.

Schindlerova továreň

Národné múzeum (galéria s obrazom Da Vinciho Dama s granostajem)

Kościuszkova mohyla a mnoho ďalších…

 

Foto: Martin Hladký

« 1 z 3 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.