Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Budapešť v zime

Budapešť obýva cez 2 milióny obyvateľov, čo je bezmála 1/5 populácie Maďarska. V okolí Reťazového mosta máte pocit, že sa nachádzate na mieste, ktoré tvorilo historické dejiny strednej Európy. Budapešť má množstvo prvenstiev. Pochádzajú z tadeto významní umelci, králi, humanisti ale aj politici.  Najviac je mesto známe svojou kúpeľnou tradíciou.

Budapešť sa skladá z 23 obvodov a územných častí. Prežila si množstvo turbulentných období. Po bitke pri Moháči (1526), Turci ovládli veľkú časť Uhorska. Samostatný štatút Budapešť dostalo mesto až v roku 1873 spojením Budína a Pešte. Od rozpadu Rakúska-Uhorska, existovalo v roku 1919-1945 Maďarské kráľovstvo, ktoré malo po 1. svetovej vojne stále územné nároky na slovenské a rumunské územia. Počas 2. svetovej vojny mesto obliehali nacistické vojská, deportovaných bolo vyše 400 000 židov do koncentračných táborov. Aj napriek tomu sa v meste nachádzajú významné synagógy. V roku 1956 Kadár so sovietskou „pomocou“ násilným prevratom zvrhli Nagyovu autonomistickú transformáciu a vedúcich predstaviteľov štátu v bábkovom procese odsúdili na trest smrti. Dnešná Budapešť je moderným centrom kultúrneho záujmu a relatívne bezpečné a príjemné miesto, ktoré navštevuje veľký počet zahraničných turistov.

 

Čo treba vidieť?

 • Országház (Budova parlamentu) – najhonosnejšia budova mesta. Medzi Dunajom a Kossuthovým námestím je neprehliadnuteľná. Je postavená na prevažne gotický štýl. Vstup do nej činí niečo okolo 10 eur.
 • Széchenyi Lánchíd (Reťazový most) – Most, ktorý ako prvý spojil Budín a Pešť. Slávnostne bol otvorený 20.11. 1849. Zdobia ho monumentálne ornamenty. Ide o visutý typ mosta.
 • Budai Vár (Budínsky hrad) – Od reťazového mosta je pripevnený lanovkou a môžete sa k nemu dostať aj peši. Do svetového dedičstva UNESCo bol zapísaný v roku 1987.
 • Socha Imreho Nagya – v bezprostrednej blízkosti Budovy parlamentu.
 • Hősök tere (Námestie hrdinov) – Ľahko dostupné prostredníctvom žltej linky metra cez Andrássyho bulvár. V blízkosti sa nachádzajú 2 významné múzeá. Po prekročení námestia sa dostanete do parku, kde akoby ste vstúpili do transylvánskej oblasti Korvínskeho hradu. Nachádzajú sa tu aj liečivé kúpele, ktorými je Budapešť povestná.
 • Szent István Bazilika (Bazilika sv. Štefana)
 • Židovské topánky – pozostatky topánok židov, ktorých fašisti počas okupácie zviazali a vystrieľali.  V Budapešti nájdete východne od Budovy parlamentu aj jednu z najväčších synagóg strednej Európy.
 • Halászbástya (Rybárska bašta) – od Budínskeho hradu prejdete kúsok peši, kde je obmedzený prístup motorovým vozidlám. Okolie bašty sprevádzajú nádherné výhľady na Pešť.
 • Citadela
 • Budova Maďarskej štátnej opery
 • Matthiasov kostol
 • Tržnica

 

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.