Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie

Fotogaléria: Belehrad

Belehrad je hlavným mesto Srbska a kedysi aj celej Juhoslávie. Ide o najdôležitejšiu tepnu celej republiky a koncentruje sa v ňom obrovské množstvo ľudí, infraštruktúry a historického bohatstva. Väčšina pamiatok bola dobudovaná a renovovaná v 19.storočí. Dajte si pozor, ak Belehrad navštívite, lebo je skutočne veľký, aj keď z neho vyjmeme iba jeho historickú časť.

Mesto žije na 100%, nenájdete tu človeka, ktorý by v hocijakej oblasti alebo situácii bol vyslovene neutrálny. Belehrad je miesto s vášnivou mentalitou, nachádza sa tu nespočetné množstvo menšín a rozdielnych vierovyznaní. Mesto sužujú časté kolóny, rýchly denný rytmus a spoločenské spôsoby najrôznejšieho druhu, ktoré cudzincovi nie sú bežne známe.

Komplex Kalemegdan ponúka veľké množstvo najrôznejších atrakcií.

Čo stojí za to vidieť?

Pokiaľ chcete stihnúť za 1 deň toho čo najviac a neostane vám času nazvyš, myslím, že touto trasou po historickom centre, návštevou pamiatok a obchodov by ste sa mohli vydať:

  • Kalemegdan – pevnosť pri sútoku riek Sáva a Dunaj ponúka obrovskú rozhlahňu hradného komplexu, parku, atrakcií, ktorého detailné preskúmania by vám trvalo niekoľko dní!
  • Saborna crkva (pravoslávny chrám) – chrám sa nachádza blízko Kalemegdanu a vidno ho takmer zo všetkých kútov tohto komplexu, takže jeho pozlátenú vežičku by ste nemali prehliadnuť.
  • Knez Mihailova ulica + Stari Grad – ulica a námestie zachytáva život v Belehrade. Skutočne, jeho prechádzkami zazriete všetko podstatné, čo sa v meste a celom Srbsku odohráva. Pešia zóna je bohatá napriek tomu, že hneď na jej začiatku odkiaľ končí opevnenie Kalemegdan bolo postavené útulný moderných obchodný dom.
  • Trg Republike – miesto všetkých dôležitých demonštrácií, manifestov a stretnutia masy ľudí pri štátotvorných aktoch. Má kúzelnú atmosféru a cítite sa byť prítomný presne v strede mesta. Blízko zazriete Hotel Moskva.
  • Budova parlamentu
  • Chrám sv. Marka pri Tašmajdskom parku
  • Vukov spomenik
  • Sava crkva (pravoslávny chrám) – najväčší a najvýznamnejší pravoslávny kostol a dominanta mesta. Počas našej návštevu ju rekonštruovali zvonka aj zvnútra. Priamo vnútri sa dá zájsť do podzemnej časti s nádhernými pozlátenými obrazmi a svietnikmi.
  • Múzeum Nikola Tesly
  • Štadióny Crvenej zvezdy a Partizan Belehrad – nachádzajú sa od mesta

Pochopiteľne, môžete sa vybrať akoukoľvek trasou, najväčšie obchodné centrá sú na druhej strane mesta, môžete zájsť k železničnej stanici, k hotelu Slávia ako aj najvyššej budovy mesta Beogradjanka popri jednom kruhovom výjazde, vychutnať a degustovať si miestne špeciality, navštíviť pivovar Dogma. Belehrad je neopakovateľným zážitkom v tom najpozitívnejšom slova zmysle. Napriek tomu, čím si všetkým prešiel a napriek tomu, ako ho z obďaleč môžu posudzovať cudzinci, ktorí ho bližšie nepoznajú, budú milo prekvapení.

Dávajte si pozor na ceny taxíkov (ľudia sú rôzni), majte pri sebe dináre a vaše doklady a rátajte s časovou rezervou takmer vo všetkom (až na začiatky futbalových podujatí, tam sa nachystajte v predstihu a vo veľkej opatrnosti).

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.