Architektúra Cestovanie Fotografie Kultúra & umenie Pamiatky

Fotogaléria: Bardejov

Severovýchodné okresné mestečko uchvacuje svojim útulným kultúrnym rozmachom. Centrum mesta patrí k suverénne najkrajším námestiam na Slovensku. Skladá sa z kamenných kociek, nie je rovné, ale kopcovité a pripomína stredovek. Radničné námestie počas celého roka priťahuje akciami a trhmi obyvateľov celého okresu. Konajú sa tu Rolandove dni, jarmoky, koncerty, ale aj benefičné akcie.

Pozdĺž námestia sa ťahá Dolná brána, ktorá bola súčasťou veľkého opevnenia. Dnes sú z nej prakticky ruiny, ale prechádzky týmito časťami sú pútavé. V meste nájdete aj Suburbium, pamätník holokaustu, ktoré je rovnako ako Radničné námestie s priľahlými pamiatkami zapísané v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Medzi Suburbiom a Bazilikou sv. Egídia nájdete steny s vytesanými nápismi svetových kapiel, ktoré od 60.rokov vo svetovej hudbe veľa znamenali. Spolu s grafitmi a citátmi Johna Lennona sa ocitnete akoby v slovenskom Liverpoole.

Bardejov už po stáročia preslávili slávne kúpele, ktoré pravidelne navštevovala aj cisárovná Sissi. Dnes sa v Bardejovských kúpeľoch nachádza jediné kino v meste. Určite si odneste chutné oplátky. A keďže sa kúpele nachádzajú od ruky a mestskou hromadnou dopravou nejaký čas trvá, než sa k nim dostanete, kino priamo v meste nenájdete.

V obrovskom areáli kúpeľov sa nachádza aj pozoruhodný drevený skanzen, ktorý odráža niekdajší ľudový život. Nechýbajú ani religiózne symboly, typické domy a kôlne z prelomu 19.teho a 20.teho storočia.

Bardejov nie je veľkým autobusovým alebo železničným uzlom. Vlakom sa dostanete do Prešova a odtiaľ alebo až od Kysaku tam, kam potrebujete. Pokiaľ nie ste z východu.

Čo stojí  zato vidieť:

Bardejov sa potýka s rovnakými problémami ako väčšina južných a východných obcí. Nezamestnanosť, málo dobre ohodnotených pracovných pozícií, nízky technologický rozvoj, byrokracia, nečistota.

Je to však mesto, ktoré má mimoriadny význam. Svojou históriou, kultúrnym dedičstvom a tradíciami ponúka širokú škálu pamiatok a národnej hrdosti.

Radničné námestie: pravdepodobne najkrajšie námestie na Slovensku. Má stredoveký profil, nachádza sa v ňom množstvo meštianskych domov, moderných i tradičných barov, bazilika a donedávna aj Kat, ktorí istú časť obyvateľstva poburoval a v súčasnosti sa na námestí nenachádza.

Bazilika sv. Egídia: je integrálnou súčasťou Radničného námestia. Je to v podstate dominanta mesta. Vyhliadka z nej patrí medzi najväčšie ťaháky.

Budova Radnice

Suburbium synagóga: pamätník holokaustu. Je to tiché a minimalistické miesto.

Bardejovský skanzen: múzeum ľudovej architektúry – šarišské múzeum; ponúka možnosť peších prechádzok tradičným ľudovým obydlím.

Bardejovské kúpele: liečivé minerálne vody, miesto regenerácie a odpočinku s pozoruhodnými architektonickými úkazmi. Nachádzajú sa približne 5km severovýchodne od mesta. Minerálne pramene sa prvýkrát spomínajú v listine Bélu IV. v roku 1247.

Bašty a brány: majú historický i symbolický význam.

Kalvária v Bardejove

Foto: Martin Hladký

Ulička Johna Lennona
« 27 z 27 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.