Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

FILMY. VEĽA FILMOV!

Veľa skvelých filmov, ktoré pre vás objavili, vyhrabali, oprášili, a ktoré vám premietnu v rámci filmového programu Hviezdnych nocí.

Predstavujeme vám prvé tri veľké mená domácej aj svetovej scény, ktoré zažiaria na plátnach v lokáciách festivalu. Heslom filmového programu je podobne ako minulý rok bádanie v klenotniciach dejín kinematografie a neobjavených zákutiach svetovej filmovej scény. Ak chcete tento rok zažiť hlbokú cestu do srdca filmu, nemali by ste Hviezdne noci minúť.

Retrospektíva: Karel Zeman

Karel Zeman je najslávnejší český filmový režisér, ktorý má svoje fankluby od Ameriky až po Japonsko. Jeho trikové diela obdivovali a stále obdivujú majstri filmového remesla aj masy divákov na celom svete. Zrejme nikomu sa nepodarilo tak sugestívne zachytiť vzdialený svet praveku či fantazijné prostredie z románov Julesa Verna pomocou filmových bábok a optických trikov. Karel Zeman začínal ako režisér animovaných filmov, neskôr sa preslávil svojimi trikovými opusmi ako Cesta do praveku, Vynález skazy či Barón Prášil a jeho filmografia dnes patrí k najväčším pokladom svetovej kinematografie. Na Hviezdnych nociach si budete môcť jeho diela v rámci sekcie Retrospektíva užiť po dlhých rokoch tam, kde patria, na veľkom striebornom plátne.

premietanievsynagoge

Fenomén Slovensko: Pocta Vlado Müller

Herec Vlado Müller by sa tento rok dožil 80. rokov. Preto sa rozhodli  tejto hereckej hviezde na festivale venovať celú sekciu Fenomén Slovensko. Vlado Müller patrí k najsilnejšej slovenskej hereckej generácii, ktorá zažila vrchol v 60. rokoch 20. storočia. Ak v slovenskej kinematografii prináleží niekomu označenie herecká hviezda, určite bude v tejto úzkej skupine figurovať práve meno Vlado Müller. Charizmatický, nesmierne talentovaný a vášnivý herec mal v slovenskom filme osobité postavenie. Vzrastom statný muž dokázal plasticky stvárniť zložité, zraniteľné a osudové postavy. Dnes je známy najmä z často premietaných hitov novej vlny ako Kristove roky či Zvony pre bosých. Na Hviezdnych nociach sa však pre návštevníkov chystajú špeciálne projekcie filmov vyhrabaných z hĺbky filmových archívov, v ktorých jeho herecký talent vykvitol najviac, a ktoré sa dlhé desaťročia v kinách nehrali.

 

Filmový zemepis: Christian Petzold

Christian Petzold. Ak si ešte dnes v Európe môže nejaký filmár hovoriť autor, tak je to jednoznačne Nemec Christian Petzold. Jeho filmy sa na Slovensku ešte vôbec neuvádzali a pritom patria k tomu najlepšiemu čo ponúka súčasný európsky umelecký film. Petzold je režisér, ktorý do bodky premýšľa koncept svojich diel a zobrazuje frekventované témy (komunizmus, holokaust), ale aj nemeckú súčasnosť inovatívnym a osviežujúcim spôsobom. Petzold je jeden z najplodnejších súčasných nemeckých režisérov, jeho filmy navyše celoplošne žnú úspechy u kritikov aj u festivalových divákov. Retrospektívu jeho filmov od začiatku kariéry až po posledný titul Fénix si budete môcť pozrieť v rámci sekcie Filmový zemepis, aby ste videli súčasné aj dobové Nemecko očami jedného z jeho talentovaných obyvateľov.

Kontakt:
Marek Kramara
e-mail: pr@hviezdnenoci.sk
web: www.kinobytca.sk

HN_banner

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz