Film & TV Film 2010+ Filmové recenzie Kultúra & umenie

Filmová recenzia: The Little Death

Paul a Maevie majú zdanlivo bezchybný vzťah. Ako to už býva, jeden je vždy šťastný viac. Maevie, naopak, niečo chýba. Túži byť znásilnená a túži do toho zapojiť Paula.

Dan a Evie spolu nejaký čas sexuálne nežijú. Na radu manželského poradcu, skúsia preniesť do postele trochu fantázie, namiesto lepšieho sexu, však v Danovi oživia sen stať sa slávnym hercom. Richard a Rowena by chceli dieťa. Keď ich životy postihne tragédia, Rowena razom objaví možný liek, manželove slzy – zaručený zdroj vlastného vzrušenia. Philovi a Maureen tiež niečo chýba. Tiež to jeden z nich nájde, a tiež tým dokáže ukojiť iba vlastné potreby: Spiaca manželka, sexi manželka.Monica pracuje ako telefónna operátorka pre firmu, ktorá sprostredkúva sex po telefóne hluchonemým. Na druhej strane sedí Sam, odhodlaný dnes už skutočne zavolať…

ld3
Masochizmus, fetišizmus, dakryfília, somnofília, telefonická skatalógia. Päť párov a ich päť úchyliek. Keby tak mohli byť spolu šťastní. Coming out je, samozrejme, najťažší, čo ale príde v okamžiku, keď Vás partner odmietne? Dá sa vôbec s niečím podobným zmieriť? Dá sa žiť bez toho druhého? A je ten druhý dôležitejší ako Vaše orgazmy?

Celovečerný autorský debut Josha Lawsona Vám teda moc odpovedí neprinesie. Postavy by chceli spokjoný sexuálny život, čo občas ide práve na úkor toho druhého. A keďže sme všetci len ľudia, a keďže žáner hlási komédiu, žiadne zásadné dilemy vyriešené nebudú, zato sa pripravte na riadnu dávku situačnej komiky vyplývajúcej z neohrabaných pokusov uspokojiť seba, alebo toho druhého. No väčšinou seba.

ld2
Podobných filmov tu už bolo, pripomeňme v istých kruhoch zľudovenú videoklasiku Young people Fucking, či dramatickejšie After sex. Lawson sa vydal presne medzi. Sexuálne deviácie odľahčuje, ale nezľahčuje, vyhýba sa lacnej nahote a koketovaniu s fekálnym humorom, a stále baví, niekedy až k slzám. K výbuchom smiechu, nie postkoitálnej depresii ako v spomínaných poviedkach Erica Amadia.

Na rozdiel od nich sú to úchylky viac „za hranicou“, viac, ako homosexualita, alebo nevinnosti typu švédskej trojky. Na psychológiu sa tu príliš nehrá, dramatická zložka viditeľne ani neexistuje, práve z utrpenia, smútku, plaču a sĺz, vychádza značná časť humoru. Čo z toho, keď niekoho vzruší týrať manžela? Tak to je, tak to bolo, cudzie nešťastie vždy najlepšie bavilo ostatných.

ld1
Little Death baví nepretržite. V závere Vás neprivedie k rozuzleniu, neodmení satisfakciou. Životom (sexom) ťažko skúšané dvojice bezcitne odsunie nabok a na ich miesto vloží ďalšiu poviedku.

Decentná zábava pre všetkých, čo sa po filmoch takého Todda Solondza potrebujú osprchovať. Malá smrť svedčí aj konzervám. Pekný debut.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz