Film & TV Film 1990-2009 Filmové obsahy a výklady Kultúra & umenie

Film: Satanské tango

Pavel Chodúr

Satanské Tango so svojimi 430 minútami patrí rozhodne k najväčším projektom maďarskej kinematografie 20.storočia. László Krasznahorkai a Béla Tarr začali spolupracovať v roku 1988 na filme Prekliatie. Do dnešného dňa sa im podarilo spraviť 5 filmov. Každí z nich sa môže pochváliť uhrančivou atmosférou, deštrukciou charakterov odrážajúcich sa v prostrediach kde sa zastavil čas, dlhými zábermi, podmanivou a smutnou hudbou a využívaním počasia ako prvku vyššej sily pred ktorou nie je úniku. Satanské Tango podľa rovnomenného Krasznahorkaiovho románu sa odohráva v zapadnutom družstevnom mestečku a sleduje v 12 kapitolách rôzne pohľady od rôznych obyvateľov na rovnaké udalosti odohrávajúce sa za ich oknami. Dielo začína dlhým sedem a pol minutovým záberom, ktorý znázorňuje kravy vychádzajúce z družstva a odchádzajúce z  dediny preč.

V takejto atmosfére sa nachádza celý film. Tarr svoje postavy ironizuje. Ich túžby a sny sú častokrát podfarbené túžbou po žene, alkohole, alebo peniazoch. Sú to nízke tvory, nízkych túžob a sú uväznení vo svojej jednoduchosti. Schovávajú sa pred nedobrým počasím, popíjajú, sledujú susedov a každá z ich činností sa javí v režisérových očiach ako plytká a vo svojej podstatne nudná. Našťastie tu máme postavu proroka Irimiáša snažiaceho sa dostať obyvateľov mestečka na iné miesto, snaží sa ich prinútiť, aby život brali inak. Nie je to ľahká úloha, ale on je tým filozofom, aký tento príbeh tak nutne potrebuje. Otázky existencie, ľudského šťastia a osudu sa tú spájajú s tými nižšími. Jeho monológ k ľuďom si vyslúžil jednu celú kapitolu a jeden dlhý záber. Rovnako ako aj tango opitých dedinčanov trvajúce okolo 10 minút.

Neprestajne sa opakujúca sa melódia a tanečné kroky poukazujú na jednoduchosť a všednosť ľudských osudov v dedinke. Prudký dážď, alebo silný vietor odrezávajú spoločenstvo od okolitého sveta. Ktokoľvek chce z dediny utiecť musí sa predierať nehostinným prostredím a počasím. Lenže aj tie ich domčeky sú vo fáze rozkladu. Rovnako ako duše čo ich obývajú. Niektorým sa podarí utiecť – ako Irimiášovi, aj keď ten sa neskôr vracia ako spasiteľ, iní si volia smrť – ako malé dievčatko so svojou mačkou. Kapitola venovaná tomuto dievčatku patrí rozhodne k najzaujímavejším, pretože jednak otvorene zobrazuje neprimerané násilie na mačke, ale aj duševný rozklad nevinnosti. Jej príbeh teda najviac vystihuje to o čom je celý film.

Satanské Tango je významovo a formálne najzaujímavejšie dielo Tarrovej tvorby aj keď po ňom natočil rovnako dobré a uhrančivé Werckmeisterové harmónie a Turínskeho koňa. Patrí k najvýraznejším osobnostiam súčasného maďarského artového filmu a jeho príbehu v sebe majú (aj vďaka špecifickej formálne stránke) tendenciu stávať sa nadčasovými a významovo bohatými. Rovnako ako majú Rusi Andreja Tarkovského. Ťažko povedať, či vám tento film odporučiť, pretože si vyžaduje veľa trpezlivosti aj z vašej strane. Ale rozhodne nie je na škodu, ak viete o tom, že existuje.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.