Film & TV Film 1970-1989 Filmové recenzie Kultúra & umenie

Filmová recenzia: Racing with the Moon

Henry a Nicky sú dvojica kamarátov z predmestia. Pracujú v kolkárni, svoj čas trávia balením dievčat a príležitostnými bitkami s deťmi bohatých – prirodzeným nepriateľom, ktorý vlastnou existenciou nastavuje zrkadlo ich bezmocnosti a obmedzeným možnostiam. Dobe navyše vládnu konvencie, prísnemu genderovému rozdeleniu sa nevyhnú ani nižšie vrstvy.
Nickyho dievča nemôže len tak s chlapcom do kina, ako by to predsa vyzeralo?! Šlo vlastne o náhodu. Chlapcov filmy moc nezaujímajú, duplom keď pred nimi beží náborové video. Nebyť ale povinného garde, Henry možno nikdy nestretne Caddie.
Ona je úžasná, slušné dievča z obrovského domu, pravdepodobne jedna z nich, z tých, čo majú všetko.
A príde láska…
Píše sa rok 1942, Amerika bojuje v Druhej svetovej vojne a Henrymu s Nickym zostáva mesiac do povolania.

MBDRAWI EC012

Staré klišé hovorí, že každý nejak začínal. V tom hanlivom zmysle to na Nicka Cagea – dieťa slávnej rodiny použiť asi moc nejde; chcem len dopredu podotknúť, že do kariéry nevstupoval žiadnym Con Air. Než sa stal ikonou 90.tych rokov, než sa stal (teraz už hanlivo) tým, čím je dnes, začínal klasickou teenagerskou komédiou Bitka o Ridgemont High, rovnako ako Sean Penn. Zahral ich ešte pár, potom celú svoju kariéru, vlastne až na pár výnimiek strávil v akčných žánroch, zatiaľ čo Penn sa hodne úspešne vydal cestou charakterového herectva.
Niekoľko podobností sa ale nájde.

rwtm5

Po sedemdesiatkach Martina Scorseseho, Hala Ashbyho, Denisa Hoppera a ďalších, pokračovali sociálna kritika a kritika vojny úplne opačným spôsobom, aký ešte pár desiatok rokov dozadu, v čase muzikálov, westernov a hrdinských vojnových eposov takmer neexistoval. Penn takých filmov v 80s zohral niekoľko, osobne ich súhrnne nazývam „This is not America,“ podľa ústredného songu jedného z nich.
Cage sa objavil vo vojnovom aj protivojnovom filme.

rwtm3

Komédie tiež predtým vyzerali inak. Mladý divák si žiada mladého hrdinu. Cudné konverzačky zmizli, alebo prišli o svoju naivitu.
Publikum sa vekovo viac rozdelilo a konečne nastal ten čas: doba teen komédií. Odštartoval to John Landis (Animal House, 1978), prišla Bitka na Ridgemont High, prišli Hughes, Deutch, Crowe. Prišla Madonna, prišiel Prince, prišla doba ružovej, zelenej a fialovej, doba trvalých.

rwtm1
Liz McGovern sa objavila v Redfordovom debute o problémoch strednej triedy (sic!), ukončovala Hughesovu hlavnú režisérsku etapu, než klesol (publikom aj kvalitou) ku scenárom filmov pre deti.
K pointe: Racing with the Moon je klasickým zástupcom svojho subžánru, vlastne obyčajným príbehom vstupu do dospelosti.
Prináša chvíľky veselé aj romantické, deziluzný obraz mladých s neistou budúcnosťou.
Zhromaždil trojicu hercov filmov nadväzujúcich na sociálnu revoltu rokov sedemdesiatych, trojicu hercov teen filmov rokov osemdesiatych, a vrazil ich dekády späť, doprostred Druhej svetovej.
Zvláštne, tak ako ich dobové škatulkovanie z dnešného pohľadu

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz