Film & TV Kultúra & umenie

Film Môj neznámy vojak má premiéru na mieste, ktoré sa navždy bude spájať s okupáciou

August je mesiac, kedy si na Slovensku a v Čechách pripomíname 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie. Distribučná spoločnosť Filmtopia si pri tejto príležitosti pripravila špeciálnu „site specific“ premiéru nového dokumentárneho filmu mladej ukrajinskej režisérky Anny Kryvenko Môj neznámy vojak.

Premiéra sa bude konať v utorok 14.8. v Galérii Umelka na Šafárikovom námestí. Zo strechy tejto budovy boli 21. augusta 1968 vyhotovené najznámejšie fotografie ruských tankov v Bratislave. Pred budovou vznikla aj známa fotografia Ladislava Bielika z augusta 1968, zobrazujúca muža stojaceho s odhalenou hruďou pred sovietskym tankom: stala sa v tom roku najlepšou fotografiou sveta. Od roku 1990 je objekt, známy pod názvom UMELKA, sídlom Slovenskej výtvarnej únie.

Podujatie o 20:00 odštartuje diskusia, ktorú Filmtopia pripravila v spolupráci s  Nadáciou otvorenej spoločnosti. Hosťami novinárky a moderátorky Oľgy Bakovej budú režiskérka Anna Kryvenko, politológ Grigorij Mesežnikov a predsedníčka občianskeho združenia Ukrajinsko-Slovenská iniciatíva Ľudmila Verbická. Zhovárať sa budú predovšetkým o tom, ako okupáciu vnímajú ľudia na Ukrajine a v Rusku dnes, ale aj o aktuálnych problémoch Ukrajiny, či vzťahu nás Slovákov k Ukrajine. Následne sa o 21:00 premietne film Môj neznámy vojak.

Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história – konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy “okupanta,” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.

Vstup na podujatie je voľný. Film Môj neznámy vojak uvedie distribučná spoločnosť Filmtopiav vzápätí od 16.8. do slovenských kín.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz