Film & TV Film 1930-1949 Filmové obsahy a výklady Kultúra & umenie

Film: Bambi

Štúdiá Disney boli prvými, ktoré dali rozprávkam audiovizuálne čaro pre široké masy. Všetko začalo Snehulienkou a siedmimi trpaslíkmi (1937); i keď nutne dodať, že prvou nemou celovečernou klasikou boli nemecké Dobrodružstvá princa Achmeda (1926), pokračovalo experimentálnou rozpravou Fantázia (1940), muzikálovým Dumbom (1941), až sa americký tvorcovia vrátili k osvedčenej dejovej osnove, akou Bambi predostiera svoje jednoduché a nenásilné posolstvá. V roku 1942 boli ešte stále viac uprednostňované a v móde hrané rozprávky s „reálnymi“ postavami, pretože boli prístupnejšie a nezabrali štábu také enormné úsilie, ako animovaná ručná a nákladná práca.

bambi1

Bambi je dĺžkovo so svojimi 70timi minútami mimoriadne priaznivý pre deti. Originálny námet pochádza z rakúskeho spisovateľa Felixa Saltena. Príbeh vychádza z ezopovských charakterov zvierat, ktoré dostanú niektoré nevinné ľudské vlastnosti, aby boli nakoniec so skutočnými ľuďmi priamo konfrontované. Ale pekne po poriadku. Bambi je čerstvo narodené mláďatko, ktoré prichádza na tento svet v bujnom a života obohacujúcom lese príčin a dôsledkov. Jeho matka mu vysvetľuje životné úlohy a vštepuje mu určité princípy prírody a naviac i strach z nepriateľov, ktorí si pre vášeň a vlastný osoh zákony prírody privlastňujú. Po tomto dejovom štádiu vývinu vidíme, koľko málo stačí, aby sme pochopili reč zvierat, pokiaľ ich obdaríme svojim spôsobom zmýšľania. O to masívnejšie sa dokážu diváci úzko spojiť so srnkami, lebo vidia reálnejšie utrpenie z druhej strany, ktoré sú nám v reálnom svete vzdialenejšie.

Mladý samček sa zoznamuje so zajacom a skunkom, spolu sa šmýkajú na zamrznutom jazere, pobehujú po lese a spoznávajú krásy rozmarného okolia. Ich sprievodca Výr ich nabáda rôznymi smermi a oni načúvajú jeho sile sprostredkovanej reči, pretože má šľachtičný pôvod. Dozvedajú sa o láske, útrapách, povinnostiach i stratách, takže si rozšírili nové emocionálne obzory do svojho vnútra. Jedného dňa však pach streliva zaloví v týchto končinách sveta, ako to Bambiho matka kedysi upozorňovala a v snahe o útek, zomiera. Bambi je odkázaný postarať sa sám o seba, prekonať hrozné utrpenie a postaviť sa znovu na nohy. Ako tak dospieva zaľúbi sa do Falin, lenže agresívny jeleň Ronny ho vyzve na súboj avšak neúspešne. V dramatickom horiacom závere (po ktorom súboji Bambi vyviazne), a kedy svorka rozbesnených psov stroskotá pri honbe na nevinné zvieratká majú naši hrdinovia možnosť sa presvedčiť, ako je príroda spravodlivá a nerobí rozdiely. Všetko má napokon akú takú kontinuitu a zadosťučinenie.

bambi2

Čo stojí za pozornosť je rozhodne three-color animácia od Technicolor, v ktorej je pomerne prehľadné vidieť jednotlivé rysy živých tvorov a predmetov. Rovnako i hudobný doprovod, ktorý sprevádza dramatické i rozvášnené sekvencie, dodáva tak dielu umeleckú vážnosť. Lenže film Bambi nie je svojim spôsobom krutý, odľahčujú ho humorné situácie a samotná náplň posolstiev, ktoré vyústia v nádherný vizuálny zážitok. A s minimom postáv. Možno mu trocha vyčítať obecnú jasnosť a jednoduchosť rozprávania, avšak jej hodnotovú bázu nemožno v konečnom dôsledku spochybňovať. Premiéry sa dočkal v auguste 1942, produkoval ho sám veľký Walt Disney, distribuovalo RKO. O réžiu sa postaralo viacero menej známych mien, rozdelených podľa výtvarných scénok, nad ktorými mal dohľad David Hand. Vidno, že tímová spolupráca priniesla svoje opodstatnenie a výsledný komerčný úspech nebol náhodný.

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.