Film & TV Kultúra & umenie

Festival študentských filmov Áčko 2016…. Na čo sa tešiť, čoho sa báť….

Dňa 7.10. 2016 sa uskutočnilo na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU premietanie študentských filmov domácej fakulty, zopár filmov koprodukčných a z fakúlt z iných miest s cieľom dostať sa do súťažnej sekcie nadchádzajúceho festivalu Áčko. Ten sa uskutoční tento týždeň v kinosále fakulty a v premietacej miestnosti Barco. Z celkového množstva plus mínus 40 filmov bolo do súťaže vybraných malou porotou nakoniec 25. Malá porota pozostávala zo študentov Katedry Audiovizuálnych štúdií, jediných samozvaných odborníkov na filmové umenie na škole. Informácia možno nie pre festival najkľúčovejšia, ale nám, ktorí sa premietania zúčastnili, ukázalo niekoľko zamyslenia hodných faktov. Tak napríklad…

Štyridsiatka filmov nie je ani zďaleka číslo, blížiace sa vyše stovke prihlásených titulov minulý rok. Dôvody môžu byť rôzne a nemusia sa na nich všetci študenti a pedagógovia zhodnúť, ale skorý termín festivalu sa vznáša nad študentmi ako otrepaný damoklov meč. Niet pochýb, že mnoho filmov s potenciálom sa festivalu zúčastniť ešte nie je dokončených. Ozývajú sa tak hlasy za pôvodný jarný termín a niet dôvodu s nimi nesúhlasiť. Vzorka dokončených filmov síce poskytne určitý obraz kvality „školskej sezóny“, ale viac by mi záležalo na pohľade komplexnom, ako približnom a nekompletnom.

Za druhé stovka filmov viac oddelí „plevel od periel“ a som osobným svedkom, že minulý rok sme do súťaže vyberali filmy s čistejším svedomím. Inými slovami, tento ročník ťažko hľadať diela vyčnievajúce z, povedzme, mierneho nadpriemeru. Našťastie ale ani vyčnievajúce tým negatívnym spôsobom. Je to samozrejme otázkou osobného vkusu, hodnotenia boli rôzne, nie na kvalite každého filmu sme sa zhodli, avšak konečné spriemerovanie neukázalo výraznejšie výkyvy. Osobne to považujem za akýsi komfortný prejav tvorby súčasných študentov. Možno lepšie ako riskovať, je použiť osvedčené prostriedky. Lepšie ako prísť s niečím výnimočným a neustále si vylepšovať technické zvládnutie filmu. Nemám nič proti.

Čo ma ale zaráža, sú priemerné scenáre. Málokedy sú príbehy uspokojujúco vypointované a človek má pocit, že tvorcovia poriadne nevedia, čo chcú svojim výtvorom povedať. Otázkou je, či to vôbec vedia aj súčasní profesionálni filmári. Príjemným prekvapením boli filmy z katedry animovanej tvorby, patriace medzi to najlepšie, čo na festivale uvidíte a doporučujem ich nezmeškať. Dokumenty ako obvykle prinášajú niektoré zaujímavé súčasné témy, od otázok typu „chlap v ženskom tele“ po teenagerské lásky prežívajúce city najmä prostredníctvom správ cez internet. Hrané filmy ma, ako som už napísal, scenáristicky neohúrili, ale ako sa dalo čakať, čím skúsenejší herec, tým lepší film. Uvidíte často tváre známe z televíznej obrazovky a je to dobre.

Klobúk dole pred vyťaženými hercami hrajúcimi za nulový honorár v študentskom filme. Rovnako aj rešpekt pred produkčnými, zabezpečujúcimi casting.
Nie som si však istý, či je v poriadku, ak mi po celom dni po premietaní budú znieť v ušiach slovíčka ako ty p..a, si úplne j…..ý a tak podobne. Či je to odrazom dnešnej spoločnosti, alebo scenáristickou barličkou, je taktiež otázkou názoru a možno aj veku. Takže na čo sa tešiť a čoho sa báť? V prvom rade sa netreba báť ničoho a čím menej sa budete na filmy tešiť, tým viac vás môže niektorý osloviť. Osobne tipujem všeobecnú zhodu v prípade filmov animovaných. No a potom sú tu tie „áfterky“, tak na tie sa rozhodne tešte…. Ako prílohu pridávame namiesto malých recenzií najzaujímavejších filmov (aby sa tí „vynechaní“ necítili ukrivdení) ich zoznam podľa hodnotenia malej poroty. Možno sa tak budete jednoduchšie rozhodovať a môžete sa aspoň s nami porovnávať…

Zoznam súťažných filmov:
01. HF_Skúška_Valentovič 27:11
02. HF_Okruh_Hraška 21:00
03. HF_Slávka_Lovasová 12:43
04. DF_O sestre_Sliepková 15:26
05. HF_Manžel Ján s rodinou_Čižmár 19:50
06. HF_Sitkom_Marianková 11:23
07. AF_Kráska a rytier_Babic 04:24
08. HF_Trampoty mladých_Buchelová 04:51
09. AF_Škandinávia_Kočanová 01:57
10. HF_Hánky našej Hanky_Buchelová 07:08
11. HF_Návraty_Ďuriš 06:08
12. AF_Chilli_Mikušová 07:52
13. HF_Triptych_Hraška, Ďuriš, Ryšan 16:00
14. AF_Okupácia_Mikušová 03:34
15. HF_Jozef dnes doma nebude_Šlapeta 38:47
16. HF_Žetóny_Ryšan 16:24
17. DF_Klaunman_Baránek 25:00
18. DF_Krásne Dokonalé Perfektné_Žembová 07:17
19. DF_Viac než kamarátske pohľadenie_Szabová 21:00
20. DF_Utečenci_Cicha 23:39
21. HF_Cesta_Ďuriš 15:09
22. HF_Muž v kŕči_Pusztay 11:50
23. DF_Váš vojak a brat_Kalužáková 16:23
24. HF_Hotel Bratislava_Šlapeta 06:08
25. HF_Jeden príbeh_Šabík 11:02

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz