Hudba Kultúra & umenie

Festival Hviezdne noci ponúka to najzaujímavejšie z hudobnej scény na Slovensku

Slovenský multižánrový festival Hviezdne noci v Bytči sa tento rok bude konať 17.8. – 20.8.2017. Filmy, diskusie, divadelné predstavenia, ale aj hudobní interpreti na 4 dni ovládnu historické priestory mestečka na Považí. Prinášame zopár interpretov.

V Bytči sa predstavia zaujímavé hudobné mená slovenskej nezávislej scény. Prvé meno zverejnili ešte pred Vianocami – Longital. Longital je hudba, ktorá sa vzpiera akémukoľvek škatuľkovaniu. Longital je najsvetovejšia slovenská alternatívna kapela. Viacerým slovenským hudobníkom sa podarilo hrať v zahraničí, ale Longital toho obehli azda najviac – celá Európa, Amerika, Kanada. Úspech je to o to väčší, že nespievajú po anglicky. Hypnotické rytmy, špecifické textárstvo, emóciami prešpikované slákové plochy, modernosť snúbiaca sa s atavizmom, dokonalá synergia hudby a hlbokohlasého spevu.

Na Hviezdnych nociach sa aj predstaví aj žena, ktorá obrátila folklór naruby – aktuálna senzácia domácej scény Katarína Máliková a jej početný ansámbel. Na nedávnych výročných hudobných cenách Radiohead_Awards_2016 sa totižto stala hlavnou hrdinkou, zatienila ostatných slávnejších hudobníkov a brala ceny, kde sa dalo. Vyhrala nielen kategóriu debut roka, kde to všetci predpokladali, ale taktiež cenu kritikov a cenu v kategórii worldmusic. Ale zaznamenala aj trojnásobný úspech v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe. Debut Pustvopol vyrazil dych všetkým, ktorí si mysleli, že slovenský folklór už nemožno poňať tvorivo.

Chceme publiku predstaviť to najzaujímavejšie na slovenskej hudobnej scéne a to najmä začínajúce kapely. Program by mal byť mixom známych mien ako Longital a mladej krvi ako práve Katarína Máliková. Nechceme robiť program populisticky, prioritou je pre nás, aby bola kapela hudobne veľmi zaujímavá a hlavne neprevarená. Lineup z kapiel, ktoré to robia naplno a o dušu, to je dvojnásobný zážitok,“ vyjadril sa riaditeľ festivalu Peter Gärtner.

Charakteristikám „naplno a o dušu“ dokonale zodpovedajú vystúpenia tretieho zverejneného mena, ktorým je je formácia Fúzy Múzy Fúzy Múzy nepotrebujú speváka na to, aby dokázali zaujať, a to nielen na domácej scéne. Jedna z najskloňovanejších nových slovenských kapiel a o jedna z najoriginálnejších slovenských kapiel vôbec. Ich skladby vyžarujú hutnú atmosféru excitovaných psychických stavov, evokujú jazdu pokazeným kolotočom, či nočnú moru arachnofobikov. Živelné koncerty tejto štvorice patria k tomu najzaujímavejšiemu, čo v súčasnosti môžete na slovenských koncertných pódiach vidieť.

 

 

Viac o programe Hviezdnych nocí nájdete na http://hviezdnenoci.sk  alebo na Facebooku:

https://www.facebook.com/Hviezdnenoci/

Lístky na festival za zvýhodnené vstupné nájdete na stránkach Predpredaj.sk.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz