Film & TV Kultúra & umenie

Fest Anča tento rok oslavovala okrúhle narodeniny

Desiateho ročníka medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča sa zúčastnilo 7584 divákov všetkých vekových kategórií. Pre najmenších návštevníkov bol aj vo štvrtok od rána nachystaný zaujímavý program. Mohli skúsiť animáciu a zabaviť sa spolu s autorkou známej knihy a večerníčku Drobci, Vandou Raýmanovou. Stanica Záriečie, ale aj priestory Bábkového Divadla ponúkali predstavenia pre deti. České večerníčky zo 60.rokov, prierez svetovej panorámy, či maďarské animované filmy pre deti.

Počas prvého dňa neboli jednotlivé priestory na premietanie zaplnené do posledných miest, do večera vláda skôr komorná atmosféra. No v Novej Synagóge, kde sa uskutočnil otvárací ceremoniál boli už všetky miesta zaplnené. Po predstavení všetkých porotcov, ktorí mali na starosti rozhodovanie o víťazoch v deviatich kategóriách sa diváci dozvedeli aj niečo o začiatkoch tohto festivalu a mali možnosť vidieť film s názvom Prvá trieda od významného slovenského autora Rudolfa Urca. Práve Rudolf Urc je považovaný za kľúčovú osobnosť v slovenskom animovanom filme. V piatok sa uskutočnil aj krst jeho nového DVD o slovenskej animovanej tvorbe.

Ak mal festival nejakých headlinerov, boli to určite britský animátori Robert Morgan a Barry Purves.  Prvý menovaný predstavil svoje diela a dokázal, že je právom označovaný za kráľa animovaného hororu. Jeho snímky v divákoch dokázali vyvolať nefalšované zdesenie a hnus, no zároveň, niektoré scény dokázali publikum aj rozosmiať. Sám autor tvrdí, že v jeho hororoch sa vyskytuje aj určitá dávka humoru, aby to celé nebolo príliš vážne. Viac ako dvadsať minút trvajúci film s názvom Bobby Yeah ukázal, ako to autor s humorom myslel. V príbehu zmutovaného králika, ktorému sa stávali mnohé bizarnosti, autor skvele namiešal  zábavu spolu s rušivými elementami až zhnusením. Jeho postavy často nenávidíte a zároveň obdivujete a držíte im v ich peripetiách palce.  Po premietaní pásma Morganovej tvorby sa uskutočnil aj masterclass, kde zodpovedal mnohé detailnejšie otázky a povedal k svojej tvorbe ešte o niečo viac.

Barry Purves a jeho diela sú odlišné od tých Morganových. Britský bábkar a animátor predstavil úplne iný druh animácie.  Bábkovej animácii sa venuje už niekoľko rokov a za svoju tvorbu bol nominovaný aj na cenu akadémie. Spomedzi premietaných filmov z jeho filmografie zaujal krátky film o ruskom skladateľovi, Piotrovi Iľjičovi Čajkovskom. Snímka zachytáva najdôležitejšie momenty života tohto velikána. Po premietaní odpovedal Barry Purves i na otázky divákov. V jednej z odpovedí priznal, že by chcel takýmto spôsobom vzdať poctu aj Alfredovi Hitchcockovi, ktorého považuje za jedného z najlepších režisérov.

Festival ponúkol dokopy 16 miest kde bola možnosť vidieť buď filmy, alebo sa v nich odohrával sprievodný program. Z podujatia, ktoré vzniklo pred desiatimi rokmi len zásluhou pár nadšencov animovaného filmu sa dokázala Fest Anča vypracovať na kvalitne zorganizovaný festival s medzinárodnou účasťou, ktorý ponúka mnoho nezabudnuteľných filmových zážitkov.

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz