Architektúra Veda a technika Zaujímavosti

Evolution Tower v Moskve

Mrakodrapy vyžadujú pozornosť a aj ju vzbudzujú. Zväčša ide o obrovské, mnohoposchodové stavby či biznis centrá. Predstavujú vizionársku silu do budúcnosti. Nachádzajú sa spravidla na každom kontinente, v megalomansky prosperujúcom regióne.

Dominujú v Bangkoku, Pekingu, Šanghaji, Hong-Kongu Singapuru, Kuala Lumpuru, Panama City, Osake, New Yorku, Tokiu a tak ďalej.

V tejto téme sa v krátkosti zameriam na komplex architektonických stavieb Evolution Tower v Moskve. Výrazne sa odlišujú aj z hľadiska futuristických konceptov. Akýsi štát v štáte (alebo v tomto prípade mesto v meste) ponúka nové technologické nápady, ktoré sú implementované do modernistických stavieb.

Celý názov: Moskovskij Meždunarodnyj Delovoj Centr „Моskva-Siti“ je prakticky rozostavaná štvrť v ruskom hlavnom meste.

Symbolizuje absolútnu nezávislosť. Je akoby štátom v štáte, alebo mestom vo veľkomeste. Projekt bol schválený ešte v mestskom zastupiteľstve Moskvy v roku 1992.

Návrhy, dizajn a spracovanie

Evolution Tower bola navrhnutá britským architektom Tonym Kettlem v spolupráci s profesorom architektúry Univerzity Edinburghu Karenom Forbesom, architektonickou spoločnosťou RMJM a Philipp Nikandrov z inžinierskej firmy Gorproekt. Napriek tomu, že dizajn bol porovnaný s dvojitou špirálou tvaru DNA, Kettle uviedol, že jeho hlavnou inšpiráciou je socha Auguste Rodina, Kiss (Bozk). To je pravdepodobne dôvod, prečo sa v budove odrážajú dve pásky, ktoré sa navzájom obklopujú: symbolizujúc prepojenie jednotlivcov, generácií a rodín.

Pozemok sa rozprestiera na ploche 2,55 ha, z ktorých väčšina je upravená na terasu, zatiaľ čo zvyšok sa využíva na vežu. Veža a terasa sú postavené na trojúrovňovom štýlovom štýle označenom Evolution Gallery s rozlohou 28 000 štvorcových metrov. K dispozícii sú východy z veže, ktoré vedú priamo k stanici metra Vystavochnaya a Bagration Bridge. Strecha šablóny je užitočná pre fontány, terasy a kaviarne. Rozdiel vo výškach medzi vrcholom štýlu a nábrežím je kompenzovaný schodmi chránenými ochrannými krytinami. Pod štýlom je viacúrovňové parkovisko pre 1 292 áut.

Každá z 51 poschodí veže je otočená o 3 stupne vzhľadom na predchádzajúcu, takže budova sa „vírila“ o viac ako 150 stupňov. V tomto prípade centrálne jadro a osem stĺpcov s 15 metrovým rozpätím medzi osami zostávajú striktne vertikálne celkom nadol. Špirálová geometria sa opakuje iba v štyroch rohoch budovy. V rámci projektu bol navrhnutý samohybný systém formwork, ktorý kombinuje funkcie ochrany pred vetrom a pracovnej plošiny. Vďaka tomu bolo možné dosiahnuť pevnosť podlahy za 6 dní. Vrchol veže je korunovaný dvoma asymetrickými „oblúkmi“ s dĺžkou 41 m, ktoré vizuálne spájajú dve protiľahlé fasády. Boli vyrobené v Piemonte v Taliansku a dodané do Ruska.

Evolution Tower využíva fasády s jednoduchým zasklením so studeným zrkadlom SunGuard High Performance od spoločnosti Guardian Industries pre svoje okná. Nepretržité pásmo zakriveného zasklenia o rozlohe 60 000 štvorcových metrov (650 000 štvorcových stôp) s konštantným sklonom v rohoch veže (približne 14 stupňov vertikálne) vytvára optickú ilúziu, ktorá odráža moskovské panorámy obrátené hore nohami pod uhlom 90 stupňov k horizontu.

Jednotlivé budovy projektu

Moskva-Siti najviac spopularizovali okrem Evolution Tower tieto výškové budovy, ktoré stoja vedľa seba:

  • Bašňa 2000
  • Bašňa Evoľucija
  • Imperia Tower
  • Gorod Stolic
  • Merkurij Siti Tauer
  • Komplex Federacija

Bašňa 2000 patrí medzi menej nápadnejšie budovy. Bola postavená prvá z tohto komplexu. Bašňa Evoľucija má o 19 poschodí viacej (53) a taktiež ju tvoria rôzne kancelárske miestnosti, reštauračná sieť, podzemné parkoviská a iné prvky oddychu.

Imperia Tower začali stavať v roku 2006. Poskytuje priestor pre 70 ha kancelárskych priestorov a 45 ha pre bytové nehnuteľnosti a miestnosti hotelového charakteru (280 izieb).

Gorod Stolicu dominujú reštaurácie a kinosály. Budova má 76 podlaží. Je vysoká až 256 metrov (Petrohradská) a 301 metrov (Moskovská veža).

Gorod Stolic bola najvyššou budovou Ruskej federácie (2010-2013) a potom ju predbehla Merkurij Siti Tauer a v Európe bola budovou najvyššou medzi rokmi (2010-2012) a odvtedy kraľovala výškovým mrakodrapom Shard London Bridge vo Veľkej Británii. Až pokým ruskí architekti nedokončili Merkurij Siti Tauer nasledujúci rok…

Merkurij Siti Tauer, ako sme už spomenuli, je súčasnou najvyššou budovou komplexu. Siaha až do výšky 339 metrov nad morom.

Jej celková plocha činí 158 000 m². Činí najrozsiahlejšie dielo z tohto komplexu. Zaujímavosťou je, že disponuje aj piatimi podzemnými poschodiami.

Komplex Federacija a ďalšie podobné mrakodrapy budú určite posúvať hranice ľudských možností a staviteľských limitov.

 

Je neuveriteľné, ako dokáže byť mesto historické, so všetkými úžasnými kultúrnymi pamiatkami a zároveň miestom, kde prekvitajú najhonosnejšie projekty budúcnosti.

Možno to nevrhá dobré svetlo na situáciu v krajine, kde je obrovská chudoba na rozsiahlejších regionálnych úrovniach.

Jedno je však isté. Evolution Tower v Moskve si nastavil svoje limity vysoko a porovnáva sa s konkurenciou mrakodrapov v Spojených Arabských Emirátoch a najväčším skvostom v Malajzii.

Len aby komplex nebol mentálne odrezaný od sveta naokolo. Aby Moskva bola samoriadená takpovediac oligarchickou mafiou. Aby sa nestalo, že v tomto centre sa budú drobčiť snahy o vlastnú správu vecí verejných, hoci sa tak možno už aj deje…

 

 

Zdroje:

http://global.ctbuh.org/resources/papers/download/2844-upward-spiral-the-story-of-the-evolution-tower.pdf

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9B%C5%BE_Evoluce

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.