Hudba Kultúra & umenie

Ensemble Ricercata pozýva na cyklus komorných koncertov

Súbor Ensemble Ricercata  aj túto jeseň obohatí bratislavský hudobný život cyklom troch komorných koncertov. Vynikajúci slovenskí a českí interpreti, združení okolo klaviristu a umeleckého vedúceho súboru Ivana Šillera, sa opäť predstavia v netradičnej dramaturgii – prvkom príznačným pre toto zoskupenie. O dramaturgickom koncepte hovorí Ivan Šiller:

„ Dramaturgia koncertov vznikala organicky z rozhovorov s mojimi priateľmi – Helgou Vargou Bach, Tomášom Borošom a Danielom Matejom. Každý koncert má dvoch ústredných skladateľov, akúsi dvojičku – jednotiaci prvok a zároveň kontrast. Zaujímavosťou je aj radenie skladieb. Napríklad pri prvom koncerte sú Brahmsove intermezzá pretkané jeho piesňami pre hlas, violu a klavír. Takáto voľba dáva poslucháčovi možnosť vnímať skladby v nových kontextoch.“

Prvý z koncertnej série s názvom Intermezzo sa uskutoční 12. 9. 2017 o 19.00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana (Zochova 1, Bratislava), kde budú účinkovať Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), Milan Paľa (viola)Ivan Šiller (umelecký vedúci, klavír). Program koncertu je zostavený z piesňovej tvorby romantických skladateľov Johanessa Brahmsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Franza Schuberta.

Na prvom koncerte zaznie piesňová tvorba, ktorá sa bežne nehráva. Asi najznámejšou skladbou je Schubertova pieseň Pastier na skale, ktorá je zaujímavá v tým, že je kombináciou komornej hudby a árie. Bola písaná pre opernú speváčku, ktorá si želala, aby sa cez ňu mohla prejaviť jej virtuozita a zároveň aby táto skladba vyznievala vo veľkých priestoroch. Je to však komorná hudba , pieseň, a nesie v sebe intimitu. Voľba klarinetu ako ďalšieho nástroja je taktiež veľmi pozoruhodná“.

Viac informácii o projekte nájdete na našom FB evente: http://bit.ly/2wDRVal

Ensemble Ricercata bol v rokoch 2014 – 2015 rezidenčným súborom Rádia Devín. Vznikol z akútnej potreby zaznamenávať, sprístupňovať a popularizovať domácu i svetovú súčasnú komornú tvorbu formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Počas tohto obdobia realizoval vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu pravidelné koncerty s mottom „Stretneme sa na pódiu“, vyjadrujúcim netradičnú možnosť blízkeho kontaktu interpretov a publika. Zneli na nich predovšetkým diela slovenských skladateľov (Juraj Pospíšil, Ilja Zeljenka, Juraj Beneš, Vladimír Bokes, Juraj Hatrík, Ivan Parík, Tadeáš Salva, Július Kowalski, Viera Janárčeková, Peter Machajdík, Iris Szeghy, Jana Kmiťová, Petra Bachratá, Tomáš Boroš, Lukáš Borzík, Peter Dan Ferenčík, Želislava Sojak Subotić, Matej Sloboda, Miroslav Tóth a i.), ale tiež tvorba európskych a amerických autorov (Leoš Janáček, György Ligeti, Iannis Xenakis, Ivan Vyšnegradskij, Charles Ives, Philip Glass, Steve Reich, György Kurtág). Projekt Rezidenčný súbor Rádia Devín – Ensemble Ricercata bol v roku 2015 nominovaný na cenu Radio_Head Award v kategórii „Hudobný počin roka 2014“.

Program ďalších pripravovaných koncertov:

10. október 2017 19:00 Ein Kinderspiel

Program: G. Kurtág / H. Lachenmann / T. Boroš

Ivan Šiller, Tomáš Boroš – klavíry

28. november 2017 19:00 Out Take(s)

Program: D. Matej / L. Berio / Ch. Wolff

Účinkujú:

Ivan Šiller, umelecký vedúci – klavír

Branislav Dugovič, Ronald Šebesta – klarinety

Metoděj Dvořák, Alexandr Kunert – tuby

Manuela Görting Chomová, Blanka Pavlovičová – husle

Michal Ochodnický, Milan Osadský – akordeóny

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz