Výtvarné umenie

Edvard Munch: Už odjakživa ma prenasledoval pocit úzkosti, ktorý som chcel vyjadriť v mojich dielach

 

Edvard Munch bol nórsky maliar, grafik a sochár. Jeho tvorba je považovaná za prínos pre rozvoj moderného umenia. Okrem toho, že namaľoval notoricky známy obraz Výkrik, natáčal aj domáce videá a vytvoril prvú selfie v histórii.

Edvard Munch sa narodil roku 1863 v nórskej dedine Ådalsbruk. Bol druhorodeným synom armádneho lekára Christiana Muncha a Laury Catheriny Bjølstadtovej. Edvard mal ešte štyroch ďalších súrodencov. Krátko po jeho narodení sa celá rodina presťahovala do Osla. V roku 1868 jeho matka náhle zomrela na tuberkulózu a o domácnosť sa začala starať Edvardova teta Karen. Christian Munch sa nikdy nevyrovnal so smrťou jeho manželky a túto stratu deťom neustále pripomínal. Svoje rozprávanie o nej ešte umocňoval strašidelnými príbehmi Edgara Allana Poea, čo až nebezpečne hraničilo s posadnutosťou a fanatizmom. Otec svoje psychické problémy prenášal i na svoje deti, jednej z Edvardových mladších sestier dokonca diagnostikovali mentálnu poruchu. V roku 1877 zomrela Munchova staršia sestra, ktorú mal zo všetkých súrodencov najradšej. Musel sa tak vyrovnávať s dvojnásobnou stratou a pocitom samoty. Munch svoje detstvo prežil v obklopení beznádeje a šialenstva, ktoré poznamenali jeho budúcu umeleckú tvorbu.

Úmrtie matky

„Bez chorôb a strachu by som nikdy nedosiahol to, čo teraz mám.“ 

Aby zabudol na smútok, ktorý ho sprevádzal po smrti matky a staršej sestry, začal sa venovať maľovaniu. Munchove pocity z toho obdobia najviac vystihujú maľby Choré dieťa Úmrtie matky. Rozprávanie Edvardovho otca spôsobilo, že už na svojich prvých obrazoch využil fantazijné prvky. Na želanie svojho otca sa prihlásil na technickú fakultu, ale po roku štúdia zo školy odišiel, lebo sa chcel stať maliarom. V roku 1881 sa zapísal na dizajnérsku školu a chodieval maľovať do ateliéru spolu so šiestimi ďalšími umelcami. Zoznamoval sa tu s francúzskym naturalizmom a so svojimi kolegami sa snažili na verejnosti presadzovať typický škandinávsky melancholizmus. Spriatelil sa s nórskym bohémom Hansom Jægerom, ktorý sa angažoval v hnutí za anarchiu, sexuálnu slobodu a individualizmus. Ten ovplyvnil jeho filozofické názory, aj štýl maľovania. Munchov otec však jeho snahu stať sa maliarom neschvaľoval a jedinej podpory sa mu dostávalo od jeho učiteľa Kristiana Krohga. Jeho prvá výstava zorganizovaná v roku 1892 musela byť po týždni zrušená, lebo Munchove obrazy poburovali verejnosť. Maliar príliš otvorene vyjadroval pocity túžby, úzkosti a zúfalstva. Počas svojho života Munch vytvoril viac ako 1000 olejomalieb, vyše 4000 kresieb a 6 sôch. Jeho najslávnejší obraz Výkrik mal tri kópie a jedna z nich bola v roku 2012 predaná na dražbe v Sotheby‘s za rekordných 119, 9 miliónov dolárov.

Výkrik

Munch a Tulla Larsenová

Edvard Munch sa nikdy neoženil a jeho milostný život bol často opisovaný ako búrlivý. V roku 1889 sa zoznámil s Tullou Larsenovou, s ktorou ho spájal vášnivý, no krátkodobý vzťah. Tulla plánovala, že sa za Edvarda vydá, ale ten manželstvo odmietal. Dôvodom, prečo sa maliar nechcel ženiť, boli jeho psychické traumy a depresie z detstva a nechcel nimi ohrozovať svoju partnerku. Ich vzťah už trval vyše roka a Tulla napokon  prehovorila Muncha k sobášu, no ten zo strachu pred takýmto záväzkom ušiel do Berlína. Tulla za ním vycestovala do Nemecka v snahe sa zmieriť, ale on na ňu vytiahol pištoľ a pritom sám utrpel ľahšie zranenia. Larsonová sa potom vydala za jeho známeho, ktorý bol tiež umelcom  a toto poníženie jej Munch už nikdy neodpustil.

Bozk

Prvý pokus o selfie

Umelec si kúpil svoj prvý fotoaparát v Berlíne roku 1902, pravdepodobne to bol model Kodak Bull’s-Eye No.2. Munch bol známy maľovaním autoportrétov, preto nie je prekvapivé, že najčastejšie zachytával svoju tvár (obdoba súčasnej selfie), alebo telo. Fotil sa oblečený aj nahý, v súkromí a pred zrakom verejnosti, ale aj v prírode. Jeho fotografie nie sú považované za majstrovské diela, ale skôr za amatérske experimenty. V roku 1927 si zadovážil Pathé-Baby videokameru a začal si natáčať domáce videá.

Autoportrét á la Marat

 

Zakázaný umelec

Eduard Munch mal vplyvných známych a viedol bohémsky život. Napriek tomu trpel depresiami, ktoré sa snažil potláčať častým pitím. V roku 1908 sa však nervovo zrútil a podstúpil liečbu elektrošokom. Táto terapia ho ale pripravila o jeho umelecké cítenie, najmä schopnosť dramatickosti a vnútorného precítenia. Hoci mal zdravotné problémy, vystavoval svoje diela v San Franciscu, kde dostal ocenenie Zlatej medaile za grafiku. Jeho najúspešnejšia výstava olejomalieb sa konala v berlínskej Národnej galérii. V roku 1937 zabavili nacisti okolo 80  Munchových diel a ako jeden zo zvrhlých umelcov mal oficiálne zakázané maľovať. Umeniu sa potom venoval už len v súkromí a nemal dovolené vystavovať svoje diela. Edvard Munch zomrel v Elkely v roku 1944.

Munch – autoportrét

https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-7-things-edvard-munch

https://www.biography.com/people/edvard-munch-9418033

http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=611

 

O autorovi

Romana Hladná

Romana Hladná

Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada leňoší v posteli s dobrou knihou v ruke a príležitostným pohárom vína. Zaujíma sa o literatúru, umenie a históriu, najmä o kuriózne fakty. Zbožňuje antikvariáty a Classical Art Memes.