Veľké športové zápasy Zaujímavosti

Dream Team na OH 1992 v Barcelone

Dream Team sa za oceánom (prakticky aj celosvetovo) považuje mužský basketbalový olympijský tím v podstate už roky rokúce. Z 15 hier získali hráči Spojených štátov 15 medailí, ale prelomovými hrami sa stali práve tie v Barcelone. Špecifickými sa stali v mnohých oblastiach: šlo o prvý turnaj, kde sa mohli predstaviť hviezdy NBA bez toho, aby im to výrazne narušilo prípravnú fázu na začiatok sezóny no a navyše, do tímu sa vmiesila neskutočná plejáda legiend, ktorí sa najmä preslávili ešte v minulom desaťročí. Samotný priebeh basketbalovej olympijskej sekcie priniesol akúsi jedinečnú príležitosť vychutnávať si neuveriteľné kúsky o najcennejší medzinárodný kov v takmer až exhibičnom tempe.

Za normálnych okolností by snáď nebolo možné nastaviť rôznoliate hviezdy na jednu vlnovú dĺžku, keďže v lige patrili často k rivalom a nič si nedarovali. Olympijská príležitosť bola pre mnohých ale poslednou šancou, ako uspieť na medzinárodnej úrovni a dovŕšiť tak zbierku prvenstiev aj o tento rozmer. Akokoľvek silné boli všetky mužské i ženské družstvá od Barcelonského okamihu, žiaden z nich sa takou gloriolou ich chémii a ľahkosti nepriblížil. V príprave odohrali 6 zápasov a najnižší bodový rozdiel činil ten Puerto Rico s priepastným 38 bodovým mankom.

Sports Illustrated boli prví, ktorí použili názov „Dream Team“. FIBA sa od roku 1989 aktívne snažila o to, aby sa profesionáli mohli stretnúť na jednom fóre. Po miernych odkladoch sa tak v roku 1992 konečne udialo.

 

Priamo na olympiáde sa hráči USA postupne stretli s Angolou, Chorvátskom, Nemeckom, Brazíliou, Španielskom, Puerto Ricom, Litvou a Chorvátskom. Jediní práve Chorváti vo finálovom zápase nepôsobili ako niť na špagáte a v niektorých momentoch sa aspoň pokúsili hrať garde s jagavými hviezdami spoza oceána. Finálový rezultát však prestal svietiť na ukazovateli v pomere 117:85 a posledné minúty sa už niesli v majstrovskej nálade a hráči sa snažili ponúknuť divákom ešte posledné pohľadné akcie, smeče, kombinácie a medzihru na tej najvyššej možnej úrovni.

 

Zaujímavosti o hráčoch:

  • Michael Jordan v tom čase ešte len s premiérovým víťazstvom v Play Off – NBA 1991 (ku ktorým neskôr pridal ďalších 5 účastí vo finále a vždy triumfoval)
  • Magic Johnson bol najjagavejším športovcom na svete, ktorý sa kedy priznali za HIV pozitívneho (1991) a choroba mu vážne znepríjemnila olympijský štart
  • Larry Bird vchádzal do svojej poslednej sezóny a prakticky dohrával na 1 kolene. Jeho rola sa vzhľadom k sile mančaftu zmenila a bol mentorom mladším hráčom
  • Patrick Erwin už zvíťazil na OH 1984 ako univerzitný hráč
  • Scottie Pippen bol hlavnou spojkou Michaela Jordana v Chicagu Bulls a oficiálne spolu nastupovali v prvej päťke aj na OH
  • Charles Barkley umlčal svojich kritikov, ktorý sa zameriavali len na jeho prínos, ktorý vraj viedol len skrz deštruktívnu tvrdú hru

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.