Hudba Kultúra & umenie

Dorota Nvotová: Dôležité je nebyť uzavretý, ale otvorený veciam

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Posledné tri mesiace si strávila v Indii, na Maldivách a v Nepále. Ako tam bolo?

Všade bolo super. V Indii som bola na takej malej plážičke, kde chodím už dvanásť rokov. Vodím tam aj v malom počte klientov. Je to taká hipisácka plážička, kde sa býva v bambusových chatkách a cvičí sa jóga. Na Maldivách som zas teraz rozbehla okrem tradičných návštev miestnych guesthouseov aj dobrodružné plavby na mieste ostrovy. Naposledy sa mi podarilo objaviť tri úžasné nové ostrovy, na ktoré podobne plánujem robiť zájazdy a tiež som na jednom z nich kúpila malý hotelík. Takže sa teším, že tam strávime peknú zimu. V Nepále sme boli na treku. Môj muž s mojím synom a kamarátkou išli spodnou trasou a ja som išla so skupinou cez 5300-vku a Filipko šiel po svojich po 3500-vke a tam sme sa stretli. Boli to veľmi dobrodružné tri mesiace. Sme aj celkom radi, že sme doma a môžeme grilovať na záhrade. (smiech)

Cez svoju cestovnú kanceláriu Fulmaya ponúkaš zájazdy do rôznych exotických destinácií. Ktorá z nich ti najviac prirástla k srdcu?

V každej z týchto destinácií som strávila istý čas, ale najviac som asi poznačená Nepálom, ktorý si ma získal hlavne kvôli ľuďom. Maldivy sa už k tomu tiež veľmi blížia, pretože podobne ako v Nepále sa tam cítim doma, len sa musím ešte naučiť reč. Nepálčinu ovládam ale s maldivčinou je to trochu zložitejšie.

Zdroj: Facebook Dorota Nvotová

Plánuješ rozširovať destinácie, ktoré máte v ponuke?

Určite áno, ale ja rozširujem takým iným spôsobom ako bežné cestovné kancelárie. Tie, keď sa im začne dariť tak vezmú kapitál a vrhnú ho do jednej destinácie, nájdu si sprievodcu, lokálnu cestovnú kanceláriu a už si fičia. Ja mám stále zásadu, že pokiaľ som tam nezažila niečo výrazné, nie iba dovolenku, nepoznám aspoň trocha jazyk, necítim sa ako doma, tak to nerobím. Tým pádom potom viem ľuďom aj ponúknuť pomoc v rôznych situáciách ako zemetrasenie, štrajky a podobne, pretože viem komu mám volať, kto má kde akých známych, koho treba uplatiť aby títo mohli odletieť. Ja sa potrebujem v tej krajine cítiť takto a podobne moje dievčatá. Čiže tú ponuku rozširujem veľmi pomaly a len o také destinácie, kde viem toto zabezpečiť. Tento rok otvárame Srí Lanku, kde máme jedného úžasného miestneho človeka a chceme tam kombinovať zájazdy s Maldivami, keďže tieto destinácie sú od seba veľmi blízko. Na Maldivách môžte skúsiť potápanie a potom si ísť pozrieť chrámy na Srí Lanke. Táto kombinácie vychádza aj cenovo veľmi dobre. Tiež by som chcela otvoriť Filipíny.

Tým, že aj sprevádzaš, máš určite veľa zaujímavých zážitkov. Mohla by si nejaký spomenúť?

Ono ich je strašne veľa, stále sa niečo deje.(smiech) Pred pár mesiacmi sme boli uviaznutí s Filipkom na nákladnej lodi v cyklóne. Neverila som, že prežijeme, ale sme tu. Nedávno na nás vybehol v jednom národnom parku nahnevaný nosorožec. Pred mesiacom som stála v 5000 metroch a už som si povedala, že ľahnem si do snehu a kašlem na to. Mám ale dieťa a nemôžem.(smiech) A teraz nedávno, napriek tomu, že som už dva roky vegetariánka, sa mi stalo, že som vyšla na vrchol a jeden z klientov si tam zahryzol do klobásy. No ja som mu ju normálne vytrhla a zjedla.(smiech) Neviem, čo sa mi stalo, či výšková choroba alebo čo, ale proste to na mňa prišlo. (smiech) Čiže ono sa dejú aj takéto rôzne absurdity. Dôležité je nebyť uzavretý, ale otvorený veciam. Najhoršie je, keď si človek zaumieni, že toto zažijem, urovnám si myšlienky, dosiahnem nejaké osvietenie. Ono to tak väčšinou ale nie je. Nikdy nevieš, čo sa stane a ľudia sú potom sklamaní. Keď si ale naozaj otvorený, tak v tom prípade tam môže nastať niečo také, čo ti možno pomôže nájsť pokoj alebo sa vyrovnať s nejakými vecami.

Zdroj: Facebook Dorota Nvotová

V Nepále si sponzorovala jednu školu s deťmi zo slabších sociálnych pomerov. Ako to s nimi vyzerá teraz?

Ono tam bol veľmi zložitý problém. Inštituciálne to bolo prezentované ako sirotinec, pre ktorý som zháňala peniaze od slovenských sponzorov. Neskôr som zistila, že tie deti boli týrané, a že to vôbec nie sú siroty. Boli to deti zo znevýhodnených rodín, niektoré boli polosiroty a reálnych sirôt tam bolo možno desať percent. Zvyšok boli deti negramotných a chudobných rodičov, čo ale samozrejme neznamená, že nič nemajú a ich deti by mali ísť do sirotinca. Nakoniec sa z toho vykľul obchod s deťmi. V Nepále takto funguje väčšina sirotincov. My sme sa aj snažili dostať toho človeka, čo to viedol do basy. Zavolali sme tam Channel 4, ktorý o celej situácii natočil dokument ale podarilo sa nám to iba na rok. Potom podplatil sudcu a robí to stále. Z tohto sirotinca sa nám podarilo dostať von asi pätnásť detí, o ktoré sa stále staráme. Niektoré sú doma s rodinami, tie čo majú babku sú s babkou, tie čo mamu s mamou. Tie čo majú také podmienky, že nemôžu byť s rodičmi, tie sme dali do komerčných internátnych škôl. To znamená, že jedia, spia a študujú na jednom mieste s deťmi z bežných rodín. To samozrejme stojí dosť veľa peňazí. Preto by som chcela aj touto cestou poprosiť každého, kto môže prispieť na štúdium detí, nech prispeje tým v Nepále. Už sa nemôže stať niečo také ako predtým, že zrazu zistím, že sa tam dejú nejaké hrozné veci. Sú to obyčajné školy, žiadna charita a  deti chodíme každý mesiac kontrolovať. Zaslúžia si normálne vyštudovať.

A čo momentálne ty a umenie?

Venujem sa dosť veľa veciam. Dlhé roky fotím na film starou zrkadlovkou Nikon FM2. Fotím Himaláje, portréty, viac-menej všetko. Chcela by som aj vydať foto-knihu o Himalájach, keďže za posledných 10 rokov som nazbierala veľmi dobrý materiál. Čo sa hudby týka, tak je toho viac. Napríklad teraz máme projekt Bolo nás jedenásť, s ktorým dosť koncertujem. Potom je tam Peter a Lucia, ktorú už vyše roka hrávam s Talent Transportom a mala by vyjsť aj nahrávka. (Krst nahrávky prebehne 18. septembra v rámci festivalu Konvergencie) Tiež chystám nový album, ku ktorému som vypustila aj singel Bratislava. Materiál už mám pripravený a budem ho nahrávať s chalanmi z Talent Transportu (Šarišský, Slávka, Hittrich), s ktorými som si dosť sadla. Popri tom mám tiež nejaké jazzové projekty. Hrávam napríklad s Jurajom Kalászom, takže raz za rok sa zo mňa stane aj jazzovo/šansónová speváčka. Čiže toto sú také štyri moje hlavné hudobné aktivity. Okrem toho som mala minulý rok dead-line na dokončenie knižky Fulmaya 2, ktorú som ale stále nedopísala. Rozpísanú ju mám asi do polovičky. Vyhradila som si ale teraz na ňu čas a idem sa vrhnúť na písanie. Dúfam, že vyjde tento rok. (smiech)

Môžes k pripravovanému albumu prezradiť niečo viac?

Album bude viac konceptuálny a možno menej jednotvárny. Stále sme ale pri klavíri a s mojimi textami. Tým, že je to ale iná kapela, že už nie som s Macíkmi, tak je to iné. Slnko (Vladislav Šarišský) do toho napríklad vniesol viac virtuozity. Okrem Bratislavy tam budú piesne aj o Moskve, Káthmandú a ďalších mestách, v ktorých som žila. Tiež dve skladby budú po anglicky. Vždy mám na albume nejakú pieseň po anglicky, a to z toho dôvodu, aby som mohla kamarátom vo svete púšťať svoju hudbu. Takto sa postupne možno nazbiera už aj dosť materiálu aby som mohla koncertovať aj v zahraničí. (smiech) Slováci tú angličtinu väčšinou nemajú moc radi a vravia, že je to škoda, veď tak pekne mi to ide po slovensky. Angličtina je ale pre mňa hudobnejšia. Napríklad som zistila, že keď spievam po slovensky, tak viac-menej rozprávam, ale keď spievam po anglicky, tak zrazu mám aj rozsah a inak to znie. Nie je to ale o tom, že inak spievam, ale o tom, že inak komponujem. Väčšinou komponujem hudbu na text, čiže ten text ma inak melodicky ťahá.

Ako vnímaš to čo sa dialo a deje na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

Ja som tu veľmi chcela byť ale kvôli pracovným povinnostiam sa to žiaľ nedalo. Podporu som vyjadrila aspoň na jednom z pochodov, kde som zahrala Do batôžka. Najhoršie je, že sa v podstate nič nezmenilo, čo ma dosť hnevá. Ak by to znamenalo, že sa veci zmenia, tak som aj ochotná obetovať sa a vstúpiť do politiky.

Ak by si mala takú možnosť, čo by si zmenila?

Hlavne si myslím, že treba prestať kradnúť a klamať, čo by vyriešilo 90% problémov. V opozičných stranách máme veľa šikovných ekonómov a ľudí, ktorí vedia navrhnúť zmeny, ktoré sú produktívne. Problém je, že často skončia tam, kde by nemali. Ja ale, kebyže som v politike, tak by som sa venovala hlavne rómskej problematike a menšinám, k čomu mám blízko, keďže s Rómami som vyrastala. V tejto oblasti je veľa roboty aj veľa peňazí, ale často sa využívajú hlúpo, čo by trebalo zmeniť.

Vráťme sa ešte k hudbe a umeniu. Ako vnímaš scénu na Slovensku za posledné roky?

Vnímam ju veľmi pozitívne, hlavne nárast alternatívnej kultúry. Človek keď si pustí FM-ko, tak je tam strašne veľa dobrých slovenských kapiel. Niekedy si ani nestíham zapisovať, čo to vlastne hrá. Som z toho užasnutá. Perfektné je, že tá hudba preniká z rádia aj von na festivaly. Keď to porovnám s obdobím, kedy som začínala ja, tak toho nebolo veľa, čo sa dalo počúvať. Teraz človek ide a nestačí sa čudovať. Naposledy ma zaujala napríklad Tante Elze. Máme tu indie kapely, elektroniku, kvalitných hudobníkov, čo spievajú po anglicky. Som z toho veľmi šťastná, že to tu takto začína žiť. Myslím si, že najväčším cieľom by malo byť aby sa tá alternatívna hudba stala komerčnou. Teda aby dobrá hudba bola komerčná, aby sa hrala. S takýmto názorom ale mnohí nesúhlasia. Nebolo ale super, keď v minulosti hrali v rádiu napríklad Vargu? To by mal byť cieľ, aby tá hudba vyšla z garáží a mohla niekoho zasiahnuť. Podobne je to napríklad aj s literatúrou, ktorú viac sledujem. Je tu veľa dobrej poézie aj prózy, ktorá stojí za prečítanie. Napríklad Ružena Šípková a Mirka Ábelová. Len dúfam, že sa tento trend nebude sústreďovať iba na Bratislavu a Košice. Dúfam, že v každom meste, či už veľkom alebo malom, bude nejaké miesto, kde to žije, kde ľudia budú mať možnosť utiahnuť sa ku kvalite.

S Dorotou Nvotovou sa môžete najbližšie stretnúť na tomto podujatí:

Nepálsky večer u Dorotky.

Link na event 3.8.2018: https://www.facebook.com/events/213544296156857/

Oficiálna facebook stránka:

Link: https://www.facebook.com/dorotanvotova/

Ocifiálna facebook stránka cestovnej kancelárie Fulmaya:

Link: https://www.facebook.com/fulmayatravel/

Oficiálne stránka cestovnej kancelárie Fulmaya:

http://www.fulmayatravel.com

Oficiálna stránka cestovnej kancelárie Fulmaya k Maldivám:

http://velkedivy.sk/

Oficiálna facebook stránka cestovnej kancelárie Fulmaya k Maldivám:

https://www.facebook.com/velkedivy/

Krst albumu Peter a Lucia prebehne 18. septembra v rámci festivalu Konvergencie.

Link na event: https://www.facebook.com/events/236949217130874/

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.