Film & TV Kultúra & umenie Lifestyle Móda Ostatné

Coco Chanel vo filme stvárnila aj slovenská herečka

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Chanel Solitaire (1981) predstavuje prvý film, ktorý sa venuje životu slávnej módnej návrhárky. Producent filmu Larry Spangler o ňom povedal: The film will have everything women want – men, money, jewelry, castles, caviar, champagne and love, love, love…“  Film sa zamieriava na začiatky Coco Chanel, ktorú stvárnila herečka  Marie-France Pisier. Vo filme si zahrali aj Rutger Hauer (Blade Runner) a Timothy Dalton (James Bond), ktorí stvárnili milencov Coco. Na svoju dobu mala produkcia značný rozpočet na kostými a téma, ktorú film spracovával mala veľký potenciál.  Ten sa ale režisérovi Kaczenderovi nepodarilo využiť a kritici film hodnotili po mnohých stránkach ako priemerný. Každopádne fanúšikov Coco a romantických filmov istotne poteší. 

 

Coco Chanel (2008) je televízny biografický film, ktorý sleduje formov „flashbackov“ kariéru Coco Chanel od jej začiatkov ako asistenkty až po zrod módnej vizionárky. Obe herečky, ktoré vo filme stvárnili úlohu Coco, slovenská herečka Barbora Bobuľová (mladá Coco) a Shirley MacLaine (staršia Coco) boli za svoje výkony chválené. Shirley dokonca za túto úlohu záskala nomináciu na Emmy. Snímok dostal pozitívne hodnotenia s prívlastkami ako inšpiratívny, pohlcujúci, či film, ktorý vás uvedie do sveta  „Haute Couture“.  Film zaujme aj svojou eleganciou a kvalitnou hudbou, o ktorú sa postaral Andrea Guerra. 

Barbora Bobuľová ako Coco Chanel

Coco Before Chanel (2009) má v hlavnej úlohe Audrey Tautou, ktorá pôsobí dojmom, že sa pre túto rolu narodila. Film režisérky Anne Fontaine sleduje príbeh chudobnej siroty a barovej speváčky Gabrielle až po začiatky jej kariéry ako módnej návrhárky Coco Chanel a končí niekdy pri začiatku prvej svetovej vojny. Anne Fontaine sa vo filme, ktorého súčasťou sú samozrejme výborné kostými, zameriava vo väčšej miere na osobnostný vývoj Coco Chanel. Fontaine pristupuje k príbehu Chanel bez sentimentu a prináša solídnu drámu o žene, ktorá mala silu prekonať rôzne životné prekážky a zmeniť svet módy.

Coco Chanel & Igor Stravinsky (2009) je film, ktorý sa sústredí na vzťah módnej vizionárky Coco Chanel (Anna Mouglalis) s ruským skladateľom Igorom Stravinským (Mads Mikkelsen), ktorý inicioval svojim baletom Svätenie jari (1913) doslova hudbnú revolúciu. Filmová dráma sleduje vznik svetoznámeho baletu a milenecký vzťah Igora a Coco, ktorá mu bola múzou a patrónkou. Popri tom režisér Kounen rieši vzťah skladateľa s jeho ženou a deťmi, ktoré žijú v rovnakom dome. Filmová dráma má skvelú atmosféru a prenesie vás do prostredia francúzskych salónov zo začiatku 20. storočia.

The Return (2013) vznikol pod režisérskym dohľadom Karla Lagerfelda. Táto krátka 30 minutová kostýmová dráma, v ktorej môžeme vidieť Geraldine Chaplin ako Coco Chanel, rozpráva príbeh jej návratu do sveta módy v 50. rokoch 20. storočia. Lagerfeld pre film nechal postaviť detailnú repliku prvého butiku Chanel, ktorý bol otvorený na Rue Cambo v Paríži. Vo filme hrá aj Rupert Everett a Anna Mouglalis, ktorá stvárnila Coco Chanel vo filme Coco Chanel & Igor Stravinsky (2009). 

Ako Coco Chanel zmenila svet módy si prečítate TU.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.