Balet Kultúra & umenie Tlačová správa Zaujímavosti

Chorea Gala 2018 – Tanečný večer v Bratislave aj Košiciach

Do Bratislavy a Košíc opäť zavítajú sólisti špičkových svetových tanečných telies. Tentokrát sa predstavia počas druhého júnového víkendu na dvoch galavečeroch CHOREA GALA v rámci medzinárodného festivalu moderného baletu CHOREA 2018. 

Chorea sa v minulom roku predstavila v podobe festivalu, ktorého vyvrcholením bolo open air gala venované špičkovým  slovenským tanečným umelcom pôsobiacim v zahraničí. Organizátori sa tento rok rozhodli pokračovať  „len“  galavečerom.  Novinkou je rozšírenie galavečera mimo Bratislavy a to do Košíc.  Prvý galavečer sa odohrá 9. júna v Kunsthalle/Hale umenia Košice a druhý 10. júna na Grand Plaza na Dvořákovom nábreží v Bratislave. Line-upy oboch galavečerov predstavujú opäť mimoriadne zaujímavé mená a súbory.

Na Slovensko zavítajú National Ballet of Canada, Balletto di Milano či Portugalský národný balet – Compania National de Bailando. Predstaví sa tiež Ján Špoták, špičkový slovenský tanečník pôsobiaci ako sólista Göteborg Operans Danskompani vo Švédsku.

CHOREA tiež dostane na jedno pódium sólistov baletov národných divadiel z Českej republiky, Poľska a Slovinska, a predstavia sa aj dve domáce telesá – Štátne divadlo Košice a Slovenské divadlo tanca.

Ambíciou projektu je pokračovať v začatej tradícii podpory moderného baletu na Slovensku a priblížiť svetové tanečné umenie divákom.

„Vo svete sa stretávame s mnohými zaujímavými a kvalitnými súbormi a chceme umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo bez nutnosti cestovať za nimi po svete. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať ‚za diváka‘, posudzovali sme len profesionálnu úroveň súborov a tanečníkov. Preto som presvedčený, že si každý divák príde na svoje,“ povedal Ján Ďurovčík, umelecký garant projektu.

Organizátorom projektuje občianske združenie tanec, záštitu nad CHOREA GALA v Bratislave prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal a nad CHOREA GALA Košice viceprimátor mesta Košice Martin Petruško. Generálnym partnerom festivalu je J&T banka, hlavnými partnermi sú Grand Hotel River Park a JT Real Estate, partnermi projektu sú Fond na podporu umenia, St. Nicolaus, mesto Bratislava, mesto Košice a grantový program mesta Bratislava Ars Bratislavensis.

 

 

 

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.