Hudba Kultúra & umenie

Celeste Buckingham: „Spev a hudba sú mojou prioritou“

Celeste Buckingham je speváčkou, ktorá nedávno vydala piaty štúdiový album s názvom Bare a zahrala si v komédií Bajkeri. O tom, ako sa jej podarilo skĺbiť natáčanie filmu  a nahrávanie albumu a či pripravuje turné k albumu sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Aký je nový album Bare?

Podľa mňa je úprimný. Vystihuje zvukovo, spevácky, obsahovo i v rámci textu mňa a všetko, čím som si v poslednej dobre prešla. Dlhé roky som fungovala ako speváčka, ktorú ľudia identifikovali určitým spôsobom. Do albumu i do samotných textov som sa snažila vložiť pocit vývoja a premeny. Je menej dievčenský a viac ženský po hudobnej i osobnej stránke.  

Čo bolo najsilnejším momentom jeho tvorby?

Celý proces bol pre mňa veľmi silný, nakoľko som prišla priamo z natáčania filmu. Bol to presun s čerstvými emóciami z jedného veľkého projektu do druhého. V štúdiu sme boli mesiac a pol a venovali sme sa nahrávaniu, skladaniu a dokončovaniu speváckych výkonov. Potom na tom približne mesiac pracovali chalani z LittleBeat štúdia. Celé to bolo veľmi intenzívne a preto nemám jeden konkrétny moment. Všetko sme si to užívali aj napriek tomu, že to bolo častokrát náročné, kedy sme napríklad do tretej rána bojovali s melodickou linkou, ktorá nám nesedela a podobne.

Ako si skĺbila natáčanie filmu a nahrávanie albumu?

Našťastie natáčanie prebiehalo v júni, pričom my sme si zadali júl na tvorbu albumu. Niektoré akcie v priebehu júla som zrušila, alebo nepotvrdila, aby som mala priestor venovať albumu skutočne každý deň. V posledný deň natáčania som išla z Česka na východné Slovensko, kde som mala koncert. Tam sme prespali a ráno sme vyrazili do Bratislavy, pričom večer som už bola v štúdiu. Nemala som čas uzatvoriť jednu kapitolu a následne ísť do nového projektu, ale išla som priamo z jednej veci do druhej. Myslím však, že je to dobre, pretože som bola stále plná energie vďaka zážitku z natáčania. V konečnom dôsledku si myslím, že to bol dobrý krok. 

Aké bolo natáčanie?

Bolo fyzicky náročné, nakoľko sme väčšinu času bicyklovali a ja nie som veľmi športový typ. Napriek tomu som si to veľmi užila a myslím, že sme si skvele sadli s hercami i s celým štábom. Bol to veľmi príjemný proces. Je to komédia, takže sme sa smiali na obraze ale aj mimo neho. Mali sme dosť nočných natáčaní, ktoré niekedy trvali aj do rána, čo bolo tiež náročné a fyzicky unavujúce, ale na druhej strane to stálo za to.

V porovnaní s prvým filmom, v ktorom si hrala, išlo o žánrovú výmenu, aká bola? 

Bolo to pre mňa iné. Bola to príjemná zmena z rozprávky, kde som hrala smutnú a tichú princeznú, kde som povedala dokopy pár slov, mať zrazu rolu baby, ktorá je sarkastická a  má  svoje názory, ktoré sa nebojí povedať. Tento film som si užila viac, lebo sme sa viac smiali a vtipkovali, čo spríjemnilo únavu, zimu alebo situácie, ktoré neboli príjemné.

Máš aj ďalšie herecké ambície?

Nechystám sa to aktívne naháňať a riešiť. Keby však niečo podobné prišlo, ako napríklad tento film alebo rozprávka, kde sa hodím a kde je produkcia a režisér presvedčený, že chcú mňa do konkrétnej úlohy, tak do toho pôjdem s radosťou. Stále je však spev a hudba mojou prioritou.

Nedávno bol uverejnený aj videoklip ku skladbe  Go Away. Do akej miery zasahuješ ty do tvorby klipu?

Ja si od začiatku riešim základné scenáre všetkých svojich klipov, s tým, že vždy si spíšem prvotný nápad, rozpíšem prípade aj konkrétnejšie predstavy a posielam to režisérovi, s ktorým sa dohodnem na tvorbe klipu. Rada režisérov aj striedam, pretože si myslím, že treba vyskúšať rôzne kreatívne typy, nakoľko každý to môže vidieť inak. V prípade singlu Go Away som mala vymyslený obsah klipu i niektoré scény, režisér sa do toho zapojil svojimi nápadmi a pridal do toho viac zo scénografie. Mám to šťastie, že sa vždy viem s režisérom dohodnúť, a nikdy to nie je tak, že by jeden to toho zasahoval viac svojou kreatívnou sférou ako by mal. Rovnako to bolo i v tomto prípade, kedy režisér uchopil moju predstavu a pridal niečo zo seba, čo dokopy tvorí, ten element, ktorý tam je a funguje.

Plánuješ popri anglických skladbách pridávať aj tie slovenské?

Stihla som nahrať dve slovenské piesne. Jedna bola s Kalim, čo bola moja prvá autorská slovenská vec. A druhým je duet s českou kapelou Slza, ktorý je československý. To nie je moja autorská práca, ale vystupovala som tam ako interpret. Určite budú čoraz viac aj slovenské veci, napriek tomu angličtina je moja rodná reč, začala som v nej skladať a ľudia ma poznajú aj kvôli tomu, že spievam po anglicky. Je to aj osobná vec, lebo aj mne sa lepšie spieva v rodnej reči, asi ako každému. Angličtina je teda v mojej tvorbe primárna, ale máme za sebou aj nejaké slovenské veci, pričom chystáme ja nejaké iránske veci, ktoré by sme nejakým spôsobom aj vážnejšie riešili.

Chystáš k novému albumu turné?

Turné zatiaľ nechystáme, ale bude veľa koncertov, kde budú môcť ľudia počuť single z nového albumu live. Prípravy na turné sme museli zabrzdiť, lebo chystáme dva ďalšie projekty, o ktorých budeme informovať čoskoro.

 

Foto: Lukáš Dvořák

Facebook:  https://www.facebook.com/CelesteBuckinghamOfficial/

Web:  http://www.celestebuckingham.com/

                                             

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.