Hudba Kultúra & umenie Novinky Zaujímavosti

Brendan Doran, Richard Autner, a Homes – pesničkári, ktorích by ste mali poznať

V súčasnosti sa nová hudobná tvorba objavuje jednoduchšie, či už vďaka hudobným aplikáciám, alebo „oldschoolovému“ youtubu. Za jeden objav ďakujem práve jemu a práci v SND, druhý sa vykľul z kolegu z Irish baru vo Viedni a ten tretí prišiel do redakcie – len tak emailom. Snáď sa budú páčiť aj vám. 

Piesňová tvorba bude mať  v sebe vždy niečo neobyčajné. Kombinácia osobitého hudobného štýlu, individuality a čaro osobnej výpovede robia z pesničkárskej tvorby zaujímavý hudobný žáner. Piesní, ktoré dokážu zaujať hneď je ako šafránu, ale o to hodnotnejšie ich vnímame a dokážeme precítiť. Zoznámte sa s troma hudobníkmi a verte – oplatí sa vypočuť.

Richard Autner

Člen Činohry SND, absolvent Štátneho Konzervatória a VŠMU v Bratislave sa okrem divadla a hudby venuje aj príležitostnému fotografovaniu. Narodil sa 3. apríla 1992 a vyrástol v bratislavskom Starom meste. Divadlu sa venoval od detstva. Po základnej škole sa mu rozhodol venovať profesionálne a tak nastúpil na Konzervatórium. Tam ho očaril okrem iného aj klavír. Hudbu si tvorí sám a hoci (zatiaľ) nekoncertuje, jeho nahrávky si užijete najmä vďaka ich úprimnosti. Hudba Richarda Autnera vás chytí za srdce vďaka textom, ale aj hercovmu príjemnému hlasu. Viac popočúvajte tu.

Brendan Doran 

Hudba Brendana Dorana je iná. Zaváňa daždivým Írskom, nostalgiou, humorom, ale nezaprie ani vplyvy strednej Európy.  Vycítite z nej bolesť rovnako ako nádej a pálčivú skutočnosť. Doranova hudba sa nerobí umelo lepšou – je taká ako on sám a to sa cení. Popočúvajte tu. Brendan Doran pochádza z Dublinu, čo je hlavné mesto Írskej republiky, ale už viac než 15 rokov nazýva svojim domovom susednú Viedeň. Dokázal to, čo sa podarí málokomu – z ničoho nič otočil svoj život o 180°. Roky strávil za barom a prešiel si najrôznejšími etapami života. K tvorbe sa vrátil po takmer 10 ročnej pauze. Bary ponechal ich osudu a začal učiť angličtinu.

Homes

Homes je 20 ročný slovenský songwriter. Po niekoľkých rokoch tvorenia inštrumentálnej hudby, spoluprác s viacerými interpretmi z Československej hudobnej scény (napríklad s Egom na skladbách Youth a Keď Prídem Domov z albumu Precedens), a koncertovania po kluboch, vydáva svoj debutový singel ‚Younger Sun‘, v ktorom ťahá poslucháča do svojho melancholického sveta jemných gitár a emotívneho falzetu dotvoreného symfóniou zvukov a nástrojov. Text je preplnený množstvom symbolov a metafor opisujúcich Homesove pocity a jeho vnútorný svet. V najbližšej dobe by mal ‚Younger Sun‘ nasledovať ďalší singel, za čím by mohlo nasledovať album. Ten však interpret nechce uponáhľať. Popočúvať môžete tu a starší rozhovor s ním si môžete prečítať tu.

Snáď vás aspoň jeden z trojice interpretov oslovil a spríjemní vám prichádzajúce jesenné dni. Možno sa čoskoro stretneme na koncerte niektorého z nich. Príjemné počúvanie…

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.