Divadlo Kultúra & umenie

Bábkarská Bystrica Tour 2018

Od 5. do 9. októbra sa v Banskej Bystrici a banskobystrickom regióne koná 21. ročník medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018. Festival každé dva roky prináša výnimočné bábkovodivadelné predstavenia ktoré za posledné dva roky vznikli na slovenskej a svetovej scéne. Program festivalu je rozdelený na dva impulzy: Prvý impulz je venovaný deťom všetkých vekových kategórií, od batoliat po teenagerov. Druhý impulz sa zameriava na produkcie pre mladých ľudí a dospelých.

21. ročník festivalu v rámci Druhého impulzu (8. – 9. október) prináša 6 predstavení od umelcov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska a Francúzska. Predstavenia sa uskutočnia na rôznych scénach v Banskej Bystrici:

Druhý impulz otvorí predstavenie slovenského súboru Nové divadlo z Nitry. Anna Franková je príbehom dievčaťa, mladej ženy, Židovky, ktorej dospievanie bolo prepojené s udalosťami druhej svetovej vojny. Anna Franková si počas núteného pobytu v úkryte písala denník. Jej autentické slová, zážitky a spomienky sprítomňujú herečka Lucia Korená (ocenenie sezóny DOSKY 2017 za postavu Anny v tejto inscenácii), mnohostranne talentovaný bábkar a herec Ivan Martinka, pod režijným vedením Šimona Spišáka. Na scéne Bábkového divadla na Rázcestí, v pondelok 8. 10. o 17.00 hodine.

V pondelok 8.10. o 19.00 preberajú festivalovú štafetu zároveň dva súbory svetových mien. Poľský súbor Grupa Coincidentia a nemecký súbor Figurentheater Wilde & Vogel pripravili v koprodukcii divadlo Fáza Rem Fáza. Vizuálno-akustická koláž s bábkami a objektami je dokumentom o snoch, snívaní a svete spánku, v ktorom je dovolené (takmer) všetko. Pôsobivé predstavenie dvoch renomovaných divadiel, ktorých tvorba bola mnohokrát ocenená  medzinárodnými oceneniami. Fáza Rem Fáza sa uskutoční v priestore Robotníckeho domu v Banskej Bystrici.

Pondelkový program pre dospelých uzatvára Divadlo Continuo, ktoré je viacnásobným hosťom festivalu Bábkarská Bystrica. Tentokrát prichádza s predstavením Poludnie, ktoré patrí k najčerstvejším počinom súboru. Inscenácia vychádza z rovnomennej knihy Natalie Gorbanevskej, jednej z „ôsmich statočných“ osobností sovietskej spoločnosti v roku 1968, ktoré 25. augusta zorganizovali pokojnú demonštráciu na Červenom námestí, proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Poludnie spája dokumentárne divadlo s vizuálnou obraznosťou inšpirovanou poéziou básnikov sovietskeho disentu 60. a 70. rokov a živým sláčikovým orchestrom. Predstavenie dopĺňa tematická výstava. Uskutoční sa v Divadle Štúdio tanca o 21.00 hodine.

V utorok 9. 10. sa o 17.00 hodine predstaví Žilinské bábkové divadlo s inscenáciou Tracyho tiger. Kniha amerického spisovateľa W. Saroyana o kreatívnej, láskavej, deštruktívnej, hlavne slobobnej podstate ukrytej hlboko v nás, momentálne patrí k top príbehom hrávaným na svetových scénach so zameraním na mladého diváka. Inscenácia žilinského tímu sa v pôsobivej réžii Kataríny Aulitisovej stala jedným z najúspešnejších titulov divadla. Tigra vypustíme v Divadle Štúdio tanca.

Česko-americké zoskupenie Waxwing Company je experimentálnou platformou, kotrá na rôznych úrovniach pracuje s bábkou, hudbou, zvukom, materiálom, objektami. Beštiár je autentickým vyjadrením tímu k téme morálnej identity v neustále meniacom sa svete. Inšpiračným zdrojom k vzniku predstavenia boli vizuálne premeny alegorických alebo reálnych zvierat v stredovekých beštiároch. Objektové divadlo s bábkami a punk-rockovou hudbou atakuje vnútorných, minulých i súčasných démonov nášho sveta. Na scéne Robotníckeho domu o 19.00 hodine.

Program Druhého impulzu 21. ročníka festivalu uzatvára mimoriadne pozoruhodné predstavenie mladého francúzskeho súboru La Mue/tte. Predstavenie Jeden v druhom bolo s úspechom uvedené na najväčšoom európskom festivale bábkových divadiel v Charleville-Meziéres, kde bolo objavené dramaturgickou radou festivalu, aby sa s ním mohlo zoznámiť slovenké publikum! V nádhernom domčeku s kvetinovým vzorom na tapetách žije krásny mladý pár. Muž a žena, manželia, dvojica, medzi ktorými neustále prebiehajú chemické reakcie bežného párového života. Inscenácia využíva najrôznejšie technológie bábkového, pohybového a objektového divadla, aby na minimalistickej ploche s maximálnym účinkom rozpovedala úríbeh bežného malého šťastia. Unikátny súbor, s unikátnou inscenáciou, ktorý sa oplatí vidieť! Na scéne Misijného hnutia v Banskej Bystrici, v utorok 9. októbra o 21.00 hod.

Bábkarská Bystrica TOUR 2018 pozýva všetkých fanúšikov a fanúšičky objektov, bábok, symbolov, metafor… jednoducho dobrého divadla do Banskej Bystrice!

Predpredaj  vstupeniek na festival online na www.ticket-art.sk alebo na vrátnici Bábkového divadla na Rázcestí, Skuteckého 14, Banská Bystrica.

Vstupenky si môžete rezervovať telefonicky na tel: 048/412 55 13, mailom: vstupenky@bdnr.sk

 

Kompletný program festivalu a predstavení nájdete na stránke festivalu www.bdnr.sk/bab

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz