Food & Drink Zaujímavosti

Babičkine bylinky: Ženšen pravý – najznámejší exotický liečiteľ

Všehoj ázijský (lat. Panax ginseng), hovorovo ženšen pravý, má mnoho obdivovateľov pre jeho mnohoraké účinky na ľudský organizmus. Ľuďom na západe chvíľu trvalo, kým „mu prišli na chž“, ale vo východnej medicíne sa využíva už od nepamäti. Prirodzene rastie v lesoch na severovýchode Číny, ale darí sa mu aj  vo východnom Rusku či Severnej Kórei.

Biely a červený ženšen

Najčastejšie sa na liečenie využíva jeho koreň, ktorý sa často nazýva aj koreňom života. Nájdeme ho v mnohých výživových doplnkoch, aj keď jeho cena nie je najnižšia. Musí rásť minimálne po dobu 5 rokov, kým sa môže spracovať. Poznáme ho v dvoch formách. Sušený a nespracovaný ženšen sa nazýva biely ženšen. Červený ženšen prešiel parným procesom a následným vysušením.

Na čo slúži

Jeho povzbudzujúce účinky sú svetoznáme. Pôsobí stimulačne na centrálny nervový systém, takže zlepšuje pozornosť, znižuje vplyv stresových faktorov a povzbudzuje duševnú výkonnosť a pamäť. Keďže obsahuje aj antioxidanty, podporuje ochranu pred voľnými radikálmi, toxickými látkami a ťažkými kovmi. Spomaľuje starnutie tkanív, zlepšuje výkon pľúc a celkovú fyzickú výkonnosť a vytrvalosť.

Opatrnosť pri užívaní

Ženšenom sa môžete aj predávkovať, takže pri varení čajíkov buďte opatrní. Ženšen je kontraindikovaný ak beriete lieky na vysoký krvný tlak, lieky na riedenie krvi, stimulanty, inzulín pre diabetikov a pod. Tiež ho nekombinujte s kofeínom, má totiž schopnosť jeho účinky zosilňovať. Nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy. Jeho účinnosť nie je oficiálne potvrdená vedeckými a lekárskymi autoritami, ale priaznivé pôsobenie potvrdzujú tisícky ľudí. 

Exotický liečiteľ

Mnohí odborníci ho považujú aj za afrodiziakum. Súvisí to s jeho schopnosťou optimalizovať mužské sexuálne funkcie a chrániť ich pred oslabovaním. Podporuje prekrvenie organizmu vrátane penisu, čím prispieva k pevnej erekcii a telesnej vitalite. Zároveň chráni pred vyčerpaním a stratou imunity. Aj preto ho nájdete vo väčšine prírodných výživových doplnkov podporujúcich aj zdravú erekciu. Ženšen nemôže nahradiť zdravý životný štýl, ale vďaka nemu organizmus lepšie funguje, je v rovnováhe a pôsobí ako skutočný „životabudič“, ktorý pomáha prekonávať každodenný stres.

Príprava čaju z koreňa ženšenu pravého

Čaj si radšej pripravujte a vypite v dopoludňajších hodinách. Ak pijete čaj na dennej báze, postačí vám 1 plátok (2g) vyzretého koreňa, ktorý zalejete 3 – 5 dcl vody, a doplníte bežným množstvom obľúbeného čaju. Pred ťažkým dňom alebo po náročnej noci si pokojne dávku ženšenu môžete zvýšiť.

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.