Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Pŕhľava dvojdomá je zázračná burina

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Pŕhľava dvojdomá, ktorú ľudovo voláme aj žihľava (lat. Urtica dioica) patrí k jedným z najrozšírenejších burín na Slovensku. Pŕhľava sa používa napríklad na kŕmenie hydiny, ale poznajú ju aj  záhradkári, ktorí ju nemajú moc v láske a mnohí si isto spomeniete aj na to, ako vás táto rastlina popŕhlila na prechádzke lesom. Podobne ako púpava, či rumanček patrí k rastlinám, ktorých blahodárne účinky poznali už dávno naši predkovia, dokonca aj Indiáni v Severnej Amerike, tiež v starovekom Grécku a v anglo-saskom pohanskom náboženstve.

prhlava_1

Kde rastie a ako sa zberá

Pŕhľava sa prirodzene vyskytuje na severnej pologuli. Na Slovensku je hojne rozšírená na celom území, vo všetkých výškových stupňoch. Rásť ju nájdeme hlavne na miestach kde dochádza k hnilobným procesom, na miestach s nahromadenou biomasou, rumoviskách, na brehoch riek, jazier, pozdĺž ciest, v lužných lesoch, od nížin až po horské oblasti. Pŕhľave sa darí hlavne na miestach s vlhkou pôdou s vyšším obsahom dusíka. Pri pŕhľave obvykle nečakáme na kvitnutie ale zberáme mladé listy, prípadne mladé rastlinky do 20cm aj s koreňom. Prvé začínajú rastliny vyháňať po zídení snehu začiatkom jari a zberať ich možno až do neskorej jesene, ideálne na čistom mieste (nie pri ceste a pod.). Pozor pri zberaní si treba dať aj na prebujnených miestach, čo signalizuje vhodnú pôdu s vysokým obsahom dusičnanov a rastliny nie sú vhodné na liečebé učely. Pŕhľava sa suší na tienistom mieste pri vyšších teplotách aby sa vysušila rýchlo a listy ostali zelené. Listy pŕhľavy rozložíme na čistý biely papier a počas sušenia ich často obraciame, čím dosiahneme rýchlejšie a lepšie usušnie. Pozor si treda dať na listy, ktoré pri sušení ztmavnú, tie nie sú vhodné na používanie. Takto usušenú rastlinku môžno skladovať v suchu v papierových sáčkoch. Používať na liečebné účely ju môžeme max. jeden rok, pretože potom stráca svoje blahodárne vlastnosti.

prhlava_2

Liečivé učinky Pŕhľavy dvojdomej

Pŕhľava dvojdomá obsahuje provitamín A, B-komplex, vitamín C, D a K. Z minerálov obsahuje napríklad vápnik, horčík a železo. Okrem toho obsahuje triesloviny zlepšujúce imunitu a hormón serotonín, ktorý pomáha zlepšovať náladu. Pŕhľava má vysoký účinok pri detoxikácií, napomáha prečisťovať krv a podporuje jej tvorbu, zbavuje organizmus kyslosti, podporuje trávenie a funkciu celého metabolizmu, a má mierne močopudné účinky. Tiež pomáha pri rôznych ochoreniach a ťažkostiach ako napríklad reuma, bolesti krížov, zápaly nervov, pri problémoch s pečeňou, žlčníkom, žalúdočných vredoch, prechladnutí, pri problémoch s vyrážkami, ekzémoch, plesniach a iných kožných ochoreniach, či vypadávaní vlasov. Priaznivo dokáže pôsobiť aj pri rakovine a to hlavne tráviaceho traktu a leukémii.

prhlava_3

Príprava a použitie

Pŕhľavový čaj je najbežnejší spôsob ako spracovať túto bylinu. Pripravujeme ho z čerstvých mladých listov, pretože tie majú najsilnejší liečebný účinok. Listy zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 5 minút. Pri detoxikačnej kúre pijeme takýto čaj 3x denne, pomaly v priebehu 20 minút maximálne tri týždne. Ak chceme zvýšiť účinok kúry prvú šálku pijeme už ráno na lačno. Čaj pomáha riediť a čistiť krv, pomáha pri kožných ochoreniach, odstraňuje vyrážky, pomáha pri ekzémoch, prečisťuje pečeň a obličky, pomáha pri prechladnutí a chorobách dýchacích ciest. Pri vážnejších ochoreniach sa môže piť aj väčšie množstvo čaju.

Obklad z čerstvých listov má protizápalový a hojivý účinok napríklad pri popálení, regeneruje pokožku, pomáha pri bolestiach krížov, pri zápaloch nervov na rukách a nohách.

Pŕhľavový kúpel si pripravíme z 200g vňate, ktorú dáme na noc vylúhovať do 6-8 litrov studenej vody. Na druhý deň výluh scedíme, zohrejeme a následne pridáme do kúpela. Takýto kúpeľ pomáha pri reumatických bolestiach, zápaloch nervov a kožných ochoreniach.  Oblasť srdca by počas procedúry nemala byť pod vodou. Kúpel si môžeme pripraviť aj na lokálne použitie, napríklad iba na nohy. Vtedy použijeme 1 čajovú lyžičku listov, ktorú zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme lúhovať 10 minút.

Na umytie hlavy si pripravíme odvar z 8 až 10 hrstí čerstvej alebo sušenej pŕhľavy, ktoré dáme do 5 litrov studenej vody. Túto zmes následne na slabom plameni zohrejeme až na bod varu a necháme 5 minút lúhovať. Pri použití koreňa postupujeme tak, že dáme 2 hrste na noc do studenej vody. Nasledujúci deň zmes zohrejeme na bod varu a necháme 10 minút lúhovať.

Pŕhľavový výluh do záhrady účinkuje proti škodcom na zelenine a rastlinách. Pripravíme si ho z čerstvo nazbieranej žihľavovej vňate, ktorú nasekáme, zalejeme odstátou vodou a zakryté necháme kvasiť na slnečnom mieste. Hladina vody by mala byť aspoň 10 cm pod okrajom nádoby. Každý deň zmes premiešajte, výluh je hotový za 10-20 dní podľa počasia. Riedi sa v pomere 1:10 a rastliny polievame pri koreňoch. Nepoužívajte na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach. Ideálny je hlavne na paradajky, ovocné kríky, či na hlúboviny, na ktorých ničí vošky a molice.

Zdroje:

http://plnielanu.zoznam.sk/c/3082/zabudnite-na-chemiu-doprajte-svojim-rastlinam-lacne-a-ucinne-prirodne-hnojiva

https://en.wikipedia.org/wiki/Urtica_dioica

https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C5%95h%C4%BEava_dvojdom%C3%A1

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.