Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Pomôže pri krvácaní a tvorbe bielych krviniek

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Prvá zmienka o turici kanadskej (lat. Erigeron canadensis ) pochádza z roku 1640, kedy je objavená v Severnej Amerike. O 13. rokov neskôr sa o nej nachádzajú zmienky vo Francúzsku. Tam mohla byť turica dovezená na niektorej z lodí z Nového sveta. Vie sa, že severo-americkí indiáni turicu používali  pri rituáloch spojených s pobytom v tzv. : „sweat lodge“,  v nízkych stavbách pripomínajúcich saunu. Turicu kanadskú  varili a para z nej zapĺňala priestor. Čaj z listov zas používali pri črevných chorobách a podráždenom hrdle.

Kde rastie a ako sa zberá

Turica kanadská je dnes v Európe rozšírená ako bežná burina. Nájdeme ju na lúkach, úhoroch, popri cestách, okolo domov alebo v mestských parkoch. Zberá sa celá horná časť vňate na za­čiatku kvitnutia, ktorá sa používa čerstvá alebo sa rýchlo suší pri maximálnej teplote do 40°C.

Turica kanadská a jej liečivé účinky

Turica kanadská podporuje látkovú výmenu a tvorbu bielych krviniek. Zároveň pomáha pri vylučovaní kyselín z organizmu a pôsobí mierne močopudne. Významným učinkom turice kanadskej je jej schopnosť zastaviť krvácanie. Turica je účinná pri vnútornom krvácaní (do žalúdka, pľúc, pri krvácajúcich hemeroidoch, krvácaní z ďasien, nosu, či menštruácii) aj pri krvácaní z otvorených rán. Čaj z byliny dokáže vnútorné krvácanie pomerne rýchlo zastaviť. Z tela tiež odvádza kyselinu močovú, pomáha pri hnačke, reumatizme a priaznivo pôsobí na zdravie horných dýchacích ciest.

Príprava a použitie

Čaj z turice kanadskej si pripravíme z jednej čajovej lyžičky sušenej byliny, ktorú lúhujeme 30 minút. Odporúča sa piť 2-3 šálky denne.

Listy z byliny môžeme použiť aj v kuchyni, napríklad keď ich povaríme s ryžou.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.