Fialka trojfarebná (lat. Viola tricolor) je bylina, ktorú poznaliv starovekom Grécku a Hippokrates (otec medicíny) ju odporúčal pri mnohých chrobách. V starom Ríme bola Fialka kvetom používaným na liečbu zlomeného srdca ale tiež bola spájaná s nevinnosťou a smrťou. Na území Veľkej Británie ju ľudia podobne ako v Ríme spájali so smútkom, smrťou a nešťastím. V stredoveku v Európe zas kresťanskí mnísi Fialku trojfarebnú pokladali za symbol Svätej trojice. Tiež sa jej hovorí „Kvet cudnosti“, keďže kvety Fialky majú tvar srdca. Tu sa dostávame k legende, ktorá hovorí, že Fialka vraj rozkvitla keď anjel Gabriel zvestoval Panne Márii, že porodí Božieho syna.
Kde rastie a ako sa zberá
Fialka trojfarebná je jednoročné, dvojročná a niekedy aj trvácna bylinka s jednoduchým koreňom. Má listy vajcovitého tvaru s perovitodielnymi prílistkami. Kvety sú viacfarebné, najmä žltkasté, fialové alebo bledožlté. Na Slovensku rastie na lúkach a rumoviskách ako poľná burina. Z bylinky sa zberá kvitnúca vňať, alebo kvet. Tie následne rýchlo sušíme pri teplote do 50°C bez obracania, aby bola zachovaná farba a neznehodnotil sa obsah výživových látok. Usušenú bylinku uchovávame dobre uzavretú a chránenú pred svetlom a vlhkom.
Fialka trojfarebná a jej liečivé účinky
Bylinka obsahuje napríklad saponíny, flavonoidy, silicu, triesloviny a alkaloid violín. Pozitívne účinky má pri ochoreniach dýchacích ciest, keďže napomáha rozpúšťať hlien a uľahčuje jeho vykašliavanie. Fialka trojfarebná je nápomocná aj pri migréne, ekzémoch, akné, zle hojacich sa ranách, čistí krv a odstraňuje nadmerné potenie. Zaujímavosťou je, že obsahuje cyklotidy, ktoré sú typom peptidov, ktoré sú cytotoxické. To znamená, že sú toxické pre niektoré bunky, čo môže viesť k využitu Fialky k boju s rakovinou. Fialkou trojfarebnou sa možno aj predávkovať, preto treba dodržiavať pri jej užívaní odporúčané množstvo. Predávkovanie spôsobuje dávanie.
Príprava a použitie
Čaj z Fialky trojfarebnej pripravíme z 1 kávovej lyžičky sušenej bylinky, ktorú zalejeme 2dcl vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút. Takýto čaj môžeme piť 2 až 4 krát denne. Pri príprave čaju môžme pre silnejší a rôznorodejší účinok Fialku trojfarebnú kombinovať aj s inými bylinkami ako napríklad s Majoránom záhradným, Rumančekom kamilkovým alebo Pŕhľavou dvojdomou.