Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Krík života a smrti, sídlo všetkých víl

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Baza čierna ( lat. Sumbucus nigra ) je ker, ktorý sa v pohanských kultúrach spája s mýtom o kríku života a smrti. Pre tých, čo zomreli bol ker vstupná brána do podsvetia a pre živých predstavoval nástroj pre kontakt so zosnulými. V týchto dávnych časoch sa nenašiel nikto, kto by Bazu čiernu vyťal či olámal. Kelti sa klaňali jej rozkvitnutým kvetom a hladili jej kôru a ľudia verili, že duchovia, ktorí cez ker prichádzajú a odchádzajú viažu v ňom negatívnu energiu, choroby a nešťastie. Galovia hovoria, že v každom kvete sedí víla. Keď začal byť svet zlý, ukryli sa všetky víly do bazy. Strom sa spája tiež s archaickou bohyňou života a smrti Hel a jeho vetvička vraj ochráni pred čarodejnicami, zlými duchmi či bleskom.

Kde rastie a ako sa zberá

Baza čierna je najrozšírenejší druh kríkov v strednej Európe. Krík ale nájdeme aj v ostatných častiach Európy, v Malej Ázii, na Kaukaze, v západnej Sibíri, či v  severnej Afrike. Výhodu kríku poskytuje jeho robustnosť, nenáročnosť a odolnosť voči mrazu. Baze čiernej sa darí v polotieni, na lesných čistinkách, v lužných a iných listnatých lesoch. Nachádza rozmanité využitie v bylinkárstve pre svoje liečivé účinky ale použijeme ju aj v kuchyni. Z kríku sa používa kôra, kvety, kôstkovičky a dreň. Baza kvitne v júni a plody dozrievajú koncom augusta. Pri zbere kvetov postupujeme tak, že odtrhneme súkvetie s krátkou stopkou, alebo bez stopky. Kvety odrezávame v suchom počasí a sušíme zavesené za hlavnú stopku alebo rozložené v tenkých vrstvách bez stopiek pri teplote do 45 °C. Zbierať môžeme aj zrelé čierne plody, ktoré sa dajú podobne sušiť, zavárať alebo jesť v surovom stave (v malom množstve pretože pôsobia ako preháňadlo) .

Baza čierna a jej liečivé účinky

V zrelom plode Bazy čiernej sú organické kyseliny, cukor a anthokyanove farbivo. Zrelé plody sú tiež dobrým zdrojom vitamínu A a C a ideálne je spracovať ich do formy sirupu alebo džemu. Kvety kríku obsahujú silice, triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a vitamín C.  Listy obsahujú živicu, glykozidy, sambunigrin, sambucin a vápnik a semená vitamíny B1, B2, B6 a B12.  Bazové plody sa používajú hlavne na tíšenie bolestí nervového pôvodu a bolestí chrbta.  Baza čierna zlepšuje látkovú výmenu a pomáha v boji s nadbytočnými kilami. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, bronchitída, angína, kašeľ, nádcha, zápal dutín… Stimuluje potenie, čím napomáha znižovať teplotu a pomáha uvoľňovať dýchacie cesty. V týchto prípadoch väčšinou pripravujeme bazový čaj. Vhodným pomocníkom pri nachladnutí je aj sirup z kvetov.

Príprava a použitie

Čaj z Bazy čiernej pripravíme z 2 polievkových lyžíc sušených kvetov, ktoré prelejeme 0.5 l vriacej vody a necháme 10 min lúhovať. Precedíme a čaj podávame buď nesladený, alebo s medom. Čaj pomáha pri nádche, prechladnutí a respiračných ochoreniach.

Sirup pripravíme z bazových plodov, ktoré popučíme, zalejeme vodou a 10 minút povaríme.  Následne necháme zmes odstáť 24 hodín a potom cez utierku precedíme. Čistú šťavu povaríme 15 minút, pridáme cukor a povaríme 10 minút, pridáme šťavu z citróna povaríme 5 minút a pridáme kyselinu citrónovú (tá konzervuje). Odstavíme a horúce lejeme do sterilizovaných fliaš.

Sirup z bazových kvetov pripravíme tak, že kvety bez stoniek namočíme do prevarenej studenej vody spolu s citrónovou šťavou a necháme odstáť 24-48 hodín. Keď má voda zlatú farbu prelejeme zmes cez sitko. Následne pridáme cukor, miešame a varíme približne do teploty 50 stupňov. Keď sa cukor rozpustí, nadobudne zmes konzistenciu. Aby sme neprišli o vitamíny, nenechávame prejsť varom.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.