Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Komonica lekárska znižuje zrážanlivosť

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Komonica lekárska (lat. Melilotus officinalis) síce patrí medzi menej známe byliny, ale využívali ju už starí Egypťania, ktorí ju používali pri liečbe červov a bolestí uší a Gréci, ktorí ju používali v obkladoch na opuchnuté svaly a kĺby. Komonica je mierne jedovatá, preto si treba dať pozor na skonzumované množstvo.

Kde rastie a ako sa zberá

Komonica je rozšírená v celej Európe, Ázii, Severnej Amerike a v Afrike. Rastie od nížin až po vyššie polohy, na pasienkoch, pri cestách, stráňach.  Je to nenáročná a odolná bylina, ktorá si poradí v suchu aj v mraze. Rastlina má 30-150 cm vysokú a rozkonárenú stonku, z ktorej sa zberajú hlavne žlté kvety, ihneď po začiatku kvitnutia. Zberať možno aj vňate, tie majú ale menší účinok. Sušíme ich pomaly a v tieni do teploty 35 °C.

Komonica lekárska a jej liečivé účinky

Pôsobí upokojujúco, pri nespavosti, neurózach, bolestiach hlavy a klimakterických ťažkostiach . Využitie nájde aj pri zápaloch horných dýchacích ciest, astme a zápaloch močového mechúra. Vo forme kúpeľov a obkladov pri boles­tiach a opuchoch kĺbov, vredoch, zápaloch stredného ucha a zapálených ranách. Hlavným účinkom Komonice je jej schopnosť znižovať zrážanlivosť krvy, pomáha pri ischémii srdca a proti tvorbe krvných zrazenín v cievach. Ako masť alebo v kúpeli ju možno použiť pri liečbe kŕčových žíl a hemeroidov.

Príprava a použitie

Čaj z Komonice si pripravíme z dvoch lyžičiek byliny, ktoré lúhujeme v 250ml horúcej vody 15 minút. Pijeme ho po dúškoch 1 – 2 poháre denne pri uvedených ťažkostiach.

Zápar na užívanie zvonka si pripravíme z dvoch lyžičiek byliny, ktoré lúhujeme v 0.5l vody. Následne ho môžno pridať do kúpeľa alebo použiť na obklady.

Upozornenie: Nesmie sa užívať dlhodobo a prekračovať dávka. Po 7 dňoch je dobré vysadiť užívanie na rovnakú dobu. Príznakmi predávkovania sú bolesť hlavy, závraty, zvracanie a nespavosť.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.