Food & Drink Lifestyle

Babičkine bylinky: Indiáni fajčili jej listy veriac, že dym ponesie ich priania k Veľkému duchovi

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Prvá zmienka o Medvedici lekárskej (lat.  Arctostaphylos uva-ursi) sa nachádza vo waleskom herbáry o liečivých bylinkách z 13. storočia,  The Physicians of Myddfai . V stredoveku Medvedicu lekársku používali pri liečbe chorôb močového ústrojenstva. V Severnej Amerike ju indiáni fajčili jej listy alebo ich pridávali do zmesy s tabakom, veriac, že dym ponesie ich priania k Veľkému duchu.  Na severe Európy ju konzumujú Laponci, ktorí ju používajú aj ako tmavé farbivo. Jej názov vznikol na základe pozorovania jej obľúbenosti v jedálničku medveďov.

Kde rastie a ako sa zberá

Medvedica lekárska rastie najmä v miernom a studenom pásme severnej pologule na horských lúkach, slnečných a vlhkých rašeliniskách a vresoviskách v Európe, Severnej Amerike, Grónsku, či na Sibíri. Má rada mierne kyslú, piesočnato-hlinitú až kamenistú pôdu. Rastlina je veľmi odolná proti vyschnutiu pretože koreň zapúšťa až do hĺbky 1 meter. Na Slovensku ju nájdeme hlavne v Nízkych Tatrách, niekde aj vo Vysokých Tatrách a Karpatoch. V Českej republike je vzácnejšia a nájedeme ju rásť v Křivokláte a Sliezsku. V oboch krajinách je Medvedica lekárska prísne chránenou rastlinou, ktorú je zakázané zberať. Rastlinu je možne objednať cez internet. Z rastliny sa zberajú, v čase od júna do augusta, mladé listy, ktoré sa potom sušia v tieni. Následne sa uskladňujú chránené pred slnečným svetlom.

Medvedica lekárska a jej liečivé účinky

Medvedica lekárska pozitívne účinkuje najmä pri problémoch s močovým ústojenstvom. Používa sa pri zápaloch močových ciest, močových a obličkových kameňoch a infekciách obličiek. Na močové cesty pôsobí dezinfekčne a podporuje močenie. Vďaka močopudným účinkom môžeme rastlinu použiť aj pri detoxikácii. Pomáha vylučovať soľ, zbavovať sa tukov a prečisťuje obličky a močový mechúr. Vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym účinkom pôsobí upokojujúco na sliznicu žalúdka a taktiež pomáha pri chronikej hnačke. Medvedica lekárska sa používa aj v čajovej zmesy na čistenie krvy. Prekročenie odporúčaných dávok môže spôsobiť vracanie, nevoľnosť, zápchu alebo poškodenie pečene. Medvedica by sa nemala užívať dlhší čas.

Príprava a použitie

Čaj z Medvedice lekárskej si pripravíme z 2 čajových lyžičiek sušených listov, ktoré zalejeme 0,5l vody s teplotou okolo 80°C, (vriaca voda zničí účinné látky). Zmes prikryjeme a necháme lúhovať 0,5-2h. Po precedení podávame.

Tinktúru z Medvedice lekárskej pripravujeme nasledovne, keď spojímev pomere 1:5 (1 diel : 5 dielov) listy rastliny so 60% alkoholom. Tinktúru premiešame, nádobu uzavrieme a uskladníme na tmavom mieste pri izbovej teplote na 3 týždne. Po uplynutí času zmes precedíme, napríklad cez gázu, do nádoby, v ktorej ju budeme skladovať. Ideálne použijeme nádobu z tmavého skla a vyhýbame sa plastovým a kovovým nádobám.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.